Skocz do zawartości

czarna azja, ok. 55L


Koko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje swoje pierwsze akwarium w życiu i niesamowicie podobają mi się czarne wody. Dostałam w prezencie bojownika, to i "pod niego" chciałabym zrobić Azję :)

 

Czy taka obsada będzie w porządku:

- Bojownik 1+2

- Razbora klinowa x10

- Krewetki Amano x10

- Piskorek (cierniooczek) x3

+/- jakiś ślimaczek

 

Docelowo:

Chciałabym żeby na każdym "piętrze" były jakieś żyjątka, nie tylko w środkowej i górnej części akwarium. Będzie trochę korzeni i roślin, światło średnie/słabe, bo tylko jedna, standardowa świetlówka i pistia na powierzchni, pH 6 i woda miękka przez dodawanie garbników z liści dębu, migdałecznika i preparatu Tropical Torfin/Querex (chyba tylko na początku). Temperatura wody ok. 25*

 

Czy coś powinnam zmienić w tym planie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Piskorek (cierniooczek) x3

Piskorki chyba jednak zbyt aktywne do takiego akwarium. Za mało miejsca dla nich, tym bardziej, że 3 to za mało. Myślę, że 5-6 sztuk to takie minimum.

 

pH 6 i woda miękka przez dodawanie garbników z liści dębu, migdałecznika i preparatu Tropical Torfin/Querex (chyba tylko na początku). Temperatura wody ok. 25*

Zamiast kupować takie preparaty jak Tropical Torfin, jednak łatwiej jest zrobić sobie armatkę torfową.

Zależy jakie masz w tej chwili pH wody kranowej, ale wątpię, żeby jedynie dzięki liściom/garbnikom udało ci się aż tak obnizyć Ph. (ja jak na razie mam liście migdalecznika i wlewam garbniki z kory dębowej i od tego ani twardośc, ani PH się nie obniżyło, a sama planuję taki sam biotop jak Ty)

Musiałabyś dodawać wodę torfową przy każdej podmianie.

Jak dla mnie 6.5 -6.8 spokojnie wystarczy.

 

Podnieś też temperaturę wody. Bojownik lubi ciepłą wodę od 25 do 30 stopni. Więc 26-27 było by dobrze - oczywiście trzeba to potem wypośrodkować ze względu na resztę rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piskorki chyba jednak zbyt aktywne do takiego akwarium. Za mało miejsca dla nich, tym bardziej, że 3 to za mało. Myślę, że 5-6 sztuk to takie minimum.

 

Czyli lepiej z nich zrezygnować? Rybki ciekawe, ale nie chcę męczyć takiego stadka w niedużym akwarium.

 

Zamiast kupować takie preparaty jak Tropical Torfin, jednak łatwiej jest zrobić sobie armatkę torfową.

Zależy jakie masz w tej chwili pH wody kranowej, ale wątpię, żeby jedynie dzięki liściom/garbnikom udało ci się aż tak obnizyć Ph. (ja jak na razie mam liście migdalecznika i wlewam garbniki z kory dębowej i od tego ani twardośc, ani PH się nie obniżyło, a sama planuję taki sam biotop jak Ty)

Musiałabyś dodawać wodę torfową przy każdej podmianie.

Jak dla mnie 6.5 -6.8 spokojnie wystarczy.

 

U mnie kranówa ma pH ok. 6,5-7, może max 7,5... więc myślę, że samo zielsko i odrobina torfu pod piaskiem jakoś sobie poradzą. A Torfin to ewentualne wyjście tylko na początek. Jakby liście, które mam teraz były niewystarczające :)

 

Podnieś też temperaturę wody. Bojownik lubi ciepłą wodę od 25 do 30 stopni. Więc 26-27 było by dobrze - oczywiście trzeba to potem wypośrodkować ze względu na resztę rybek.

Z tym nie będzie problemu, to tylko kwestia przestawienia termostatu w grzałce.

 

Bojownikowi daj min. 3 samice. Jak weźmiesz dwie to Ci je zajedzie i obgryzie jednego dnia.

Wolę nie mieć więcej niż dwóch samiczek. Samiec będzie miał wybór, a "dziewczynki" więcej miejsca żeby popływać i się schować, w razie jakby samczyk faktycznie był tak napastliwy jak piszesz.

Jeśli moje rozumowanie jest błędne, proszę, by ktoś jeszcze zwrócił mi na to uwagę :)

 

I jeszcze takie pytanko:

Czy zamiast wcześniej wymienionych krewetek amano, mogę mieć babaulti? Są podobnych rozmiarów z tego co wczytałam, ale te drugie mogłyby się rozmnażać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze- nie mędrkuj. Im więcej bojowników w tych 50l tym gorzej. Ich zasada rozkładania agresji na samice nie dotyczy. Czasem to samica rządzi, nie jest powiedziane że samiec będzie ustawiał dziewczyny. Poza tym ryby te są z natury samotnikami, dlatego Koko najlepiej zrobi jak wpuści samego samca- bo po co miałby pływać z pogryzionymi płetwami. Takie jest moje zdanie. Przerabiałam ten temat w swoich 80l i nie polecam haremu bojków w akwariach mniejszych jak moje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...