Skocz do zawartości

Prośba o pomoc - nietypowe wąskie akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tutaj nowy więc na początek witam wszystkich.Chcę założyć nietypowe akwarium. Przeczytałem sporo podobnych tematów jednak nie znalazlem odpowiedzi na wszystkie pytania. Na początek wymiary 60x50x20 (dł, wysokość, szerokość) Wiem że akwarium będzie wąskie ale wymiarów nie mogę zmienić bo taką mam wnęke w ścianie. Proszę o uwagi odnośnie moich planów:

1. Aranżacja 2 pionowe korzenie trawka na dole i kilka wyższych roślin w tle

2. Obsada 5 neonów, 3 samce gupika, 4 otoski, 5 krewetek

3. Osprzęt - mały filtr kaskadowy, grzałka z termostatem, oświetlenie

 

A teraz pytania na które nie znalazłem odpowiedzi:

1 Czy taka obsada jest odpowiednia do tego zbiornika - jakie odmiany wymienionych ryb i krewetek kupić

2. Jakie zastosować podłoże żeby moim zwierzakom bylo dobrze - neony ponoć lubia ciemne podłoże a co z resztą

3. Jakie oświetlenie zastosować tak aby rośliny dobrze się rozwijały - problem w tym że dno zbiornika od miejsca montażu oświetlenia będzie oddalone o 70 cm.

4. Jakie rosliny kupić. Czy zrobic trawnik na dnie czy jakieś mchy - chodzi o to żeby poza korzeniami krewetki i otoski miały sie gdzie chować. jeżeli trawnik to z czego.

5. Planuje zakup filtra kaskadowego (nie zajmuje miejsca w akwarium i dobrze napowietrza) czy to dobry wybór? Jakie filtry i grzałki polecacie?

 

Proszę o porady

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obsada planowana przez ciebie jest niepoprawna z wielu względów. Po pierwsze żeby dobrać obsadę dobrze było by podać parametry wody. Już Ci zapowiadam, że otoski i neony preferują miękką wodę w odróżnieniu od gupików. Także takie połączenie raczej odradzam. Druga sprawa to taka że stadne/ławicowe ryby należy trzymać w stadach przy czym 4szt tego warunku nie spełniają. Musi być co najmniej 6szt. w przypadku otoska i jakieś 8-10szt neonów. Choć przyznam że w ogóle z innesów bym zrezygnowała przy tak wąskim zbiorniku do którego dodatkowo dojdą wiadome dekoracje, rośliny. Jak już to mniejsze neony simulansy polecam.

Ile oświetlenia planujesz? Bo fakt że ma się ono wyżej znajdować niewiele nam mówi.

Kiedy mniej więcej poznamy moc oświetlenia dobierze się rośliny.

Filtr kaskadowy wystaje poza zbiornik, czy masz miejsce za akwarium lub obok? Jeżeli nie, to pozostaje wewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Wodę mam miękką. Jestem zaskoczony tymi gupikami. Myślałem, że te rybki są "uniwersalne" u znajomych którzy mają taką samą wodę świetnie się czują rozmnażają się jak szalone. Ale jeśli się nie nadają to trudno. Rozumiem że otoski, neonki i krewetki mogą być razem?

Reasumując

6 otosków

8 neonów simulans

5 krewetek

Czy mogę dodać jeszcze 1 ławiczkę małych rybek. Akwarium ma 50 cm wysokości. Otoski i krewetki będą na dole neonki w środku. Czy są jakieś ryby lubiące pływać pod powierzchnią. Nie wiem jakie oświetlenie wybrać. Akwarium jest nietypowe więc muszę sam zrobić pokrywę ze szkla a nad nią umieścić źródło światła. Tylko jakie. Mógłoby to byc oświetlenie z pasków led? Jeśli tak to jaki kolor ledow kupić ciepły czy zimny, jaka moc przy założeniu że swiatło musi przedostac sie przez szklana pokrywę i 47 cm słupa wody? Nie chce przeładować akwarium roślianami. Najchętniej posadziłbym 2 wysokie i wąskie rosliny. Ze wzgledu na otoski i krewetki na dnie chyba musi być trawka i pewnie jakies mchy. Tylko jakie? Z czego zrobic tą trawke i jak ja posadzić? A może dobrym rozwiazaniem jest sztuczna rosliność? Jakie tło i podłoże żeby ryby rośliny i krewetki dobrze się czuły? podoba mi sie ciemne jednolite tło i podłoże ale nie wiem jakie wybrać (neony podobno lubia ciemne podłoża i tła) Z racji tego że zbiornik jest wąski tlo strukturalne odpada więc zastosuje zwykły bristol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dla pewności GH i Ph wody.

Simulansów zmieści się 15-20szt.

Ledowe oświetlenie jest kosztowne i aby było dobre musisz zainwestować w mocne diody a nie jakieś paskowe standardy, ewentualnie żarówki LED. Poczytaj, bo możliwe że rośliny ci przy tym co kupisz nie pociągną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle rezygnuje z tego akwarium w ścianie. Przeglądając forum złapałem bakcyla i zakładam wolnostojące 112 l. To będzie moje pierwsze akwarium. Przeczytałem już trochę na temat zakładania akwarium i oto moje plany:

Woda:

twardość 200 mg CaCo3/l a więc między miękką a średnio twardą

Zbiornik:

- 112 l prosty z pokrywą i standardowym oświetleniem 2x18W

Podłoże:

Ziemia ogrodowa i na wierzch biały piasek

Obsada (chcialbym spróbowac ograniczyć sie do 1 kontynetu):

1+2 gurami

15 razbora klinowa

6 piskorków

10 red cherry

Rośliny:

jakiś trawnik mchy i coś większego na tył, może coś pływającego na powierzchni, żeby lekko zacienić zbiornik. Proszę zaproponować jakieś rośliny o niewielkich wymaganiach.

Co o tym myślicie. Czy są jakieś ryby żywiące się glonami - coś jak otoski tylko z Azji. Jak zapobiegać zaglonieniu akwarium. Proszę o porady.

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada dobrze dobrana jeśli wybierasz się w stronę Azji.

Jeśli chcesz walczaka z glonami to polecam krewetki Amano, osobiście je posiadam. Oprócz tego leje w płynie CO2 i mam 0 (słownie zero) problemów z glonami :)

Sam obsadę mam prawię identyczną. Możesz dołożyć 5 razbor aby łącznie było 20 i zamiast RC kupić Amano i będzie dobrze.

Pamiętaj aby na dnie był piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...