Skocz do zawartości

Pierwsze Akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W końcu mam możliwość (miejsce w mieszkaniu) do spełnienia malutkiego marzenia którym jest akwarium.

Przeglądałem fora, czytałem sporo artykułów i czym dalej jestem tym większy mętlik w głowie.

Mam w planie kupić akwarium wielkości 126l lub 160l najlepiej to 200l ale muszę dokładnie to skalkulować.

Akwarium jakie planuję stworzyć to akwarium z mało wymagającą roślinnością (jakiś mech, stworzyć taki trawniczek, kilka większych roślinek). Tak myślałem na środku parę większych kamieni a z boku jakiś korzeń. Rybki jakie chce to dużo neonek i coś do nich (glonojad, krewetki albo coś podobnego).

 

 

Sprzęt który przeglądałem to:

http://allegro.pl/grzalka-aquael-aqn-15 ... 48077.html

http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-aqua ... 76601.html lub http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-fan- ... 40493.html nie wiem który lepszy

http://allegro.pl/robizoo-akwarium-126l ... 15962.html tego typu akwarium wraz z pokrywą

Jest to zestaw dla 126l oczywiście jakbym się zdecydował na większy to moc grzałki i filtra przystosuje do zwiększonego litrażu.

 

 

Moje pytanie czy to wszystko co potrzebuję żeby wykonać moje założenie czy będę czegoś jeszcze potrzebować.(nie mówię tutaj o takich rzeczach jak odmulacz, czyściki, preparaty do badania wody itp.).

Jakie rybki do neonek będą najlepiej pasować? Jakieś "łatwe" roślinki do akwarium?

I jakie podłoże najlepiej i jakiego typu, rodzaju większe kamienie oraz czy do roślinek będę potrzebować jakiegoś specjalnego podłoża czy nawozu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże zastosuj jakie chcesz, byle naturalne, to znaczy nie barwione. Do neonów najlepiej ciemne - przy jasnym będą blade i płochliwe.

Z roślin masz tu listę: lista-roslin-cieniolubnych-t9355.html

Trawnik zrób sobie z gałęzatki kulistej. Tych roślin nie trzeba nawozić.

Co do sprzętu:

- w pokrywie raczej będziesz musiał wymienić świetlówki (tańsze pokrywy mają montowane świetlówki zazwyczaj o barwie 4500K)

- filtr radziłbym zastosować zewnętrzny (jeśli 126L to kaskada, np. FZN-3 lub AquaClear 70, jeśli 160/200 to już jakiś kubełek np. JBL e900)

- z ryb zależy który litraż wybierzesz, na pewno do neonków na dno stadko kirysków, zbrojniki też możesz dać, napisz co Ci się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi chwali sobie ten kubełek chińskiej produkcji:

http://allegro.pl/filtr-zew-hw-302-1000 ... 09547.html

Cena 125zł

 

Grzałkę polecam Tetra HT200, żadnych problemów nie ma, cena 50zł.

 

Pokrywa:

http://allegro.pl/pokrywa-100x40-prosta ... 50013.html

Cena 170zł + wymiana świetlówek o innej barwie (nie musisz kupować od razu markowych typu JBL)

 

Akwarium na zamówienie 1zł/L = 200zł lub 160zł.

 

Cały koszt lekko przekracza 500zł ale za to masz większe akwarium a co za tym idzie więcej ryb. Do tego jeszcze dolicz akcesoria typu pokarmy, te świetlówki na wymianę, odmulacz, podłoże.

Możesz poszukać używanych sprzętów, to znacznie obniży koszt całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z poradami zestaw zakupiony:) udało się zmieścić w 600zł. Mam pytanie odnośnie podłoża. W akwarium planuje mieć sporo kamieni na środku oraz z boku, a pomiędzy nimi i na nich rośliny. Czytałem masę artykułów odnośnie sadzenia roślin i podłoża. Jedni piszą że pod żwirkiem musi być specjalna warstwa dla roślin a inni że wystarczy żwirek 1-3mm plus nawóz w kulkach pod rośliny. Jak to w końcu jest. Czy wystarczy warstwa 5cm żwirku kwarcowego czarnego ewentualnie bazaltu (taki planuje, jeśli jest to błąd proszę o poprawę) czy muszę pod taka warstwę specjalnie coś dla roślin sypnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli weźmiesz rośliny typu anubias, kryptokoryna, mikrozorium, żabienica, mchy, gałęzatka i inne z podobnymi wymaganiami to żadnych nawozów ani substratów nie musisz stosować.

Tanim rozwiązaniem jest ziemia ogrodowa, jeśli jednak masz zamiar hodować coś bardziej wymagającego, proponowałbym wybrać jednak pierwszą opcję.

Co do żwirku, to lepszy byłby piasek kwarcowy a dla neonków najlepiej czarny. Ma łagodniejsze krawędzie niż bazalt wiec bezpiecznie można by trzymać przydenne ryby takie jak kiryski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z poradami zestaw zakupiony:) udało się zmieścić w 600zł. (...)

Jedni piszą że pod żwirkiem musi być specjalna warstwa dla roślin a inni że wystarczy żwirek 1-3mm plus nawóz w kulkach pod rośliny. Jak to w końcu jest. Czy wystarczy warstwa 5cm żwirku kwarcowego czarnego ewentualnie bazaltu (taki planuje, jeśli jest to błąd proszę o poprawę) czy muszę pod taka warstwę specjalnie coś dla roślin sypnąć.

1. Zgodnie z poradami czyli ostatecznie co kupiłeś? No pochwal się :)

2. Może nie specjalnego podłoża aczkolwiek dobrze jeśli jest jakiś torf czy coś tędy pod żwirkiem/bazaltem.

Ja do swojego 126L wykorzystałem podłoże Substral cactus - jedno opakowanie 3L taki żółty worek - to mieszanka torfu piasku kwarcowego i keramzytu czyli nic co szkodziłoby w akwarium. Dlaczego dla kaktusów - bo nie ma w tym żadnych nawozów więc nie będzie problemów z wysypem glonów. Do nabycia w markecie w dziale z kwiatkami chyba za 10 zeta.

Rozsypujesz to równo po akwarium, rozkładasz kulki nawozowe, zasypujesz to czym ci się podoba (np. bazalt) i podłoże dla roślin jak znalazł. Przetestowane na 3 akwariach (u mnie i dwóch kolegów) żadnych problemów z glonami i rozwojem roślin. Minus jest taki, że kulki to nie podłoże wiec jakieś nawozy trzeba po posadzeniu roślin podawać. ale i tak jest taniej niż podłoże profesjonalne.

 

No chyba, że Cię stać to kupuj podłoże JBL-a. W 45L takie mam i bardzo szybko ukorzeniają się rośliny. Ponieważ stopniowo uwalnia pierwiastki nawożenie przez 1-szy rok przy standardowym oświetleniu bez CO2 można pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...