Skocz do zawartości

złe GH KH PO4 ZIELENICE GLONY


suhcik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem prawdopodobnie mam glony w akwarium zielenice, rośliny od jakiegoś czasu nie chcą mi rosnąć.

Akwarium mam od 2 lat problem zaczął się gdy rok temu przeprowadziłem się do innego miasta i wymieniłem wodę z wodociągu miejskiego. Ryby zaczęły mi umierać a rośliny przestały rosnąć. Straciłem 3 dorodne skalary- wytrzeszczały im oczy. Żona zauważyła że ryby miały białe kropki , stwierdziliśmy że to rybia ospa i podaliśmy rybom lek- teraz jest wszystko w porządku z rybami. Zacząłem sprawdzać parametry wody i okazało się że woda jest w fatalnym stanie wszystkie parametry były za duże: czyli :

NO3- 250

NO2- 0

GH- 14

KH- 18

PO4- 2,0 bądz więcej

PH wody - 7,2

Teraz po długich zmaganiach te parametry sie poprawiły czyli:

NO3- 25- 50

NO2- 0

GH- 10

KH- 13

PO4- 1,0

PH- 7,6

Woda wodociągowa:

No3- 0

NO2- 0

GH- 14

KH-18

PH- 6,8

PO4- 1, 0

Mam jeszcze pytanie czy wie ktoś może jak mogę obniżyć jeszcze te parametry wody?????.

 

Mam akwa 300 litrów .

obsada:

5 gurami całujące

3 skalary

4 gurami niebieskie

1 kosiarka

3 glonojady

4 bocje

5 kirysów

2 sumy

Na podłożu mam żwir 3mm, korzeń (był przygotowany do akwarium) kilka kamieni zakupionych w skepie akwarystycznym.

rośliny : 6 anubiasów- (brzegi liści robią się bardzo ciemno zielone - czarne tak samo zachowuje się kryptokoryna) , 1 dużą kryptokorynę, nurzaniec olbrzymi (trawa- one nie rosną mi tylko w połowie się przerywają i odpadają) 1 czerwony lotos- rosną tylko małe listki.

Rośliny nawożę EASYCARBO 12 ml raz dziennie

 

Mam filtr kubełkowy zewnętrzny wypełniony ceramiką , lampę UV zewnętrzną wat 11 ; napowietrzacz , 2X świetlówki, POWER-GLO 30W T8 , AQUA-GLO 30W T8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A ja zwróciłem uwagę na jeden fakt: tzn. zawartość po4 w wodzie wodociągowej. Masz wg mnie wysokie stężenie po4 w wodzie pitnej. Może źle pomierzyłeś ? Ja bym tej wody nie pił.

 

Na PW masz nformację o zawartościach fosforanów w wodzie pitnej.

 

Do piczu14

 

Jaki niedobór ? Przecież po4=1mg/l. Ja bym obstawiał braki potasu albo mikroelementów. Obniż podmianami naitraty (azotany).

Autor nic nie napisał o nawożeniu.

 

Autorze opisz akwarium wg schematu:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-

2.Litraż i wymiary akwarium -

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

6.Filtracja -

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby (jakie)-

9.Rośliny (ile,jakie)-

10.Ryby - obsada (jw.)-

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-01-marzec 2012 restart po przeprowadzce

2.Litraż i wymiary akwarium -dł1m20cm sze50cm wys50cm 300litrów

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2X świetlówki, POWER-GLO 30W T8 , AQUA-GLO 30W T8 .

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-od10 do 22

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa żwirek 3mm

6.Filtracja -kubełek zewnętrzny HW-303B 1400L/h 3kosze zasypane ceramiko lampa uv 11wat zewnęczna

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -ogólny i roślinny

8.Ozdoby (jakie)- korzeń (był przygotowany do akwarium) kilka kamieni zakupionych w skepie akwarystycznym.

9.Rośliny (ile,jakie)- 6 anubiasów- (brzegi liści robią się bardzo ciemno zielone - czarne tak samo zachowuje się kryptokoryna) , 1 dużą kryptokorynę,6 nurzaniec olbrzymi (trawa- one nie rosną mi tylko w połowie się przerywają i odpadają) 1 czerwony lotos- rosną tylko małe listki.

10.Ryby - obsada (jw.)-5 gurami całujące

3 skalary

4 gurami niebieskie

1 kosiarka

3 glonojady

4 bocje

5 kirysów

2 sumy

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- co dwa tygodnie 100l, ostatnia podmiana 7 dni temu, odstana kranówka

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-Rośliny nawożę EASYCARBO 12 ml raz dziennie

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-nie

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -powtórzę testy zaraz dzisiejsze wyniki

JBL paskowy

NO3-25

GH-7

KH-6

PH-miedzy 7,2-7,6

NO2-0

KROPELKOWY ZOOLEK

GH-11

KH-13

KROPELKOWE SERA

NO3-25

PO4-1,0mg

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?raczej nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?dostają dwa razy dziennie rano i na wieczór rano sucho karmę wieczorem czerwono ochotkę

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu-Mam problem prawdopodobnie mam glony w akwarium zielenice, rośliny od jakiegoś czasu nie chcą mi rosnąć.

Akwarium mam od 2 lat problem zaczął się gdy rok temu przeprowadziłem się do innego miasta i wymieniłem wodę z wodociągu miejskiego. Ryby zaczęły mi umierać a rośliny przestały rosnąć. Straciłem 3 dorodne skalary- wytrzeszczały im oczy. Żona zauważyła że ryby miały białe kropki , stwierdziliśmy że to rybia ospa i podaliśmy rybom lek- teraz jest wszystko w porządku z rybami. Zacząłem sprawdzać parametry wody i okazało się że woda jest w fatalnym stanie wszystkie parametry były za duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem jest w nawożeniu. Podajesz dużo carbo, masz no3 i po4 choć w niewłaściwych proporcjach. Pewnie masz braki żelaza, potasu i mikroelementów. To blokuje wzrost roślin. Braki w pierwiastkach hamują wzrost roślin i wkraczają glony.

Ja tam zielenic nie widzę. Masz inny glon.

 

Przeczytaj

 

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p4955823

 

Tu potrzeba odpowiedniego nawożenia i mniejszej dawki carbo (lejesz sporo). Chociaż jak teraz zmniejszysz to glony bardziej zaatakują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1. Masz mało światła na akwarium roślinne, 0,2 W/L (opcjonalnie powino być 0,5W/L), najlepiej dołóż 2*30W, ewentualnie zamontuj odbłyśniki albo wyklej pokrywę folią.

2. Rośliny nie rosną bo nie mają czym się pożywiać, podajesz węgiel a to za mało (choć działa glonobujczo). Jeżeli chcesz mieć ciekawe akwarium roślinne trzeba zacząć nawożenie, podstawa to mikro (np. ProFito) oraz koniecznie potas.

I tu masz jeszcze jeden problem, a mianowicie nie masz żyznego podłoża, a rośliny większość minerałów pobierają z podłoża.

3. Z testów wynika, ze woda kranowa ma ph 6,8 natomiast tobie wychodzi w akwarium powyżej 7, coś zatwardza wodę, stawiałbym na podłoże lub jakieś ozdoby.

Ja na twoim miejscu zastanowiłbym się nad użyźnieniem podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Z testów wynika, ze woda kranowa ma ph 6,8 natomiast tobie wychodzi w akwarium powyżej 7, coś zatwardza wodę, stawiałbym na podłoże lub jakieś ozdoby.

 

Mylisz ph z twardością.

 

Jeśli chodzi o żyzne podłoże. Mam ziemię i nawożę. Miałem braki no3 i to duże. Dawkowałem tygodniowo nawet 60mg nitratów (no3).

 

Dlaczego uważasz, że za mało węgla w płynie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam, że węgla jest za mało. Chodzi o to że nawożenie samym węglem to żadne nawożenie.

Przepraszam za stwierdzenie o ph, a i tak coś zwiększa ph wody bo samo ph się nie podniosło.

Ja też mam ziemię i nawożę, przecież to normalne.

Kolega, który ma problem nie ma żyznego podłoża i to jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki w podłoże pod korzenie to dobre posunięcie.

Nie znam tych nawozów co posiadasz, ale wszystkie mają podobny skład (nie identyczny), ale MACRO GREEN PRO możesz podawać w dawkach zalecanych przez producenta, myślę ze byłby on dobry w twoim przypadku jeżeli byś miał Potas:Azot:Fosfor w stosunku 20:10:1. Dlatego lepiej stosować nawożenie oddzielnie dla każdego pierwiastka. Kup sobie sole: K2SO4, KNO3, K2PO4, MgSO4*7H2O oraz chelat żelaza, no i oczywiście jakiś nawóz mikro.

MACRO+FE To jest właściwie to samo co macro green pro z dodatkiem żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w żadnym sklepie zoologicznym nie ma tych soli może wiesz gdzie można je kupić ale kupiłem coś takiego

EASY-LIFE ProFito

Nawóz makroelementowy dla roślin wodnych i akwariowych Planeta Gainer PRO Macro

NAWÓZ z żelazem i minerałami SERA florena

a co myślisz na temat wody którą mam w akwa i co mam zmienić w akwarium żeby było ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole kupuje tutaj: http://www.akwanawozy.com.pl/

Easy Life ProFito to nawóz mikro elementowy jeden z lepszych na rynku, można się dowiedzieć ile jest danego pierwiastka w składzie.

Sera Florena to jest właściwie to samo co profito.

Masz wysokie Gh i KH, natomiast ph z kranówki jest ok.

Mam nadzieje że nie kupiłeś tych wszystkich nawozów co napisałeś?

brkuje ci czystego potasu do podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem te wszystkie nawozy , i teraz zamówię ten potas , czy wystarczy zamówić potas czy jeszcze te wszystkie sole co o nich pisałeś i jak obniżyć te gh i kh prośba jest taka żebyś mi pomógł wyprowadzić akwa w dobrym kierunku na lepsze dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany gh i kh to na pewno jest taki artykuł na forum.

Co do soli to opłaca się zamówić wszystkie od razu, po prostu wychodzi taniej koszt przesyłki. Jak obliczyć dawkowanie znajdziesz program "zulixa".

200 gram to jest zapas na ok. roku.

I nie lej wszystkich nawozów od razu, kalkulator ma możliwość obliczenia ile pierwiastków otrzymujesz z gotowych nawozów. Poszukaj go w google.

Ps. Edytuj posty, wygodniej jest przeglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...