Skocz do zawartości

Jaki statecznik na 2 świetlówki 14W T8 ?


Rekomendowane odpowiedzi

to i ja mam pytanie.... jak długo pociągną żarówki 2x39 watt podłączone pod statecznik dla 54 watówek??

 

Nie wiem nie próbowałem, ale raczej nie odpalą , to trochę za duża różnica mocy świetlówek do statecznika

 

 

hehe... ale statecznik ma 2x54 waty a świetlówki 2x39watt...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jak zdasz za mocny statecznik to się nie odpalą

Jak pod statecznik 30W będziesz próbował podłączyć 18 W to się nie odpali

Ponieważ do "rozruchu" świetlówka potrzebuje znacznie wyższego napięcia

A steteczniki mają w środku jeszcze pewny układ cewek (dławik), który to właśnie służy do "odpalenia" świetlówki a później jest jakby rezystorem ograniczającym prąd, przepływający przez świetlówe

 

Gdy świetlówka sie świeci, to statecznik "zbija" napięcie do duzo niższego około 100V

Moc statecznika ma scisłą zależność z napięciem a co za tym idzie z żywotnoscią gazu w świetlówce...

 

Jesli damy delikatnie większy statecznik, to zwiększy on napięcie na zaciskach świetlówki, a co za tym idzie ZMNIEJSZY przepływający przez nią prad... i dlatego świetlówka ma wiekszą długość działania, choćby dlatego ze mniej się grzeje...

 

 

A przykład jaki podałes zapalając tą świetlówke, to na podobnej zasadzie zaświeci ona na elektronice z kompaktu...

Ale takie rozwiązanie jest tylko na chwile... Przede wszystkim zimny zapłon powstaje i duzo zmniejsza żywotność lampy...

 

Ogólnie świetlówki to bardzo Ciekawa gałąz elektroniki :):)

Spróbuj potrzeć kota recznikiem a następnie zbliż do niego świetlówke :) tez zabłyśnie...

 

Lub naelektryzuj balon pocierając o suche włosy. To samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh Polecam sprawdzić albo...

Dam Ci prostrzą metode 2 foliowe NOWE worki :):) (najlepsza jest folia w rolce taka jak w miesnych mają taka rozwijana ona sie bardzo nadaje Raz nawet udało mi sie świecić około 2 sekund dzięki takiemu workowi )

Potrzyj o siebie i zbliż swietlówke :):)

 

Myślisz ze jak to zobaczyłem z kotem to nie miałem w głowie od razu bieżni wyścielonej frotte i biegającego kota ze świetlówką w zębach :D:D:D

 

tu chodzi tylko i wyłącznie o wysokie napięcie podczas wyładowań elektrostatycznych....

Podczas takiego "kopnięcia" przeskakuje bardzo mała iskra ale napięcie wytworzone na naelektryzowanych przedmiotach sięga nawet 3-5tys V tylko siła elektromotoryczna jest dosyć mała dlatego nas nie zabije a tylko "kopnie"

Jednakze takie napięcie (PIK) wytstarcza aby na chwile zabłysnęła swietlówka...

 

No zapomniałem dodać ze zaciski z drugiej strony świetlówki należy trzymać wtedy w ręce aby przez wlasne ciało zamknąć obwód...

 

I NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI AVE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jak nie spróbujesz to się nie przekonasz ,wiec dzisiaj złapałem kotka mamusi i mówię do niego dziś poświęcisz się nauce dziwnie na mnie patrzył , ale zacząłem i tarłem i tarłem , myślałem że się zaświeci, trę dalej i nic :roll: , po długich próbach już bardziej kot się świecił niż świetlówka:P :mrgreen::mrgreen: hmmm może kot był nie odpowiedni ????/ spróbuje kiedy indziej dam odpocząć , bo widać że nastąpiło zmęczenie materiału :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...