Skocz do zawartości

Garść pytań od laika. (jest opis akwarium)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam parę pytań do bardziej doświadczonych w tematyce akwarium, liczę na Wasze porady :)

Zacznę od opisu akwarium.

 

- 72 l. 60x30x40

- oświetlenie świetlówka 15W T8 6500K

- filtr Aquael 500 turbo

- temp. wody 24st.

- drugi filtr HJ-311B, używam z niego deszczownicę, był pierwszy w akwarium, ten turbo 500 dołożony jest)

- podłoże, żwir 1-3 mm

- dekoracje: kilka kamieni, całkiem spory korzeń

- trochę różnych roślinek, nie znam się na tym(kupiłem zestaw na allegro, ale dużo z nich nie jest w akwarium)

- jakaś pompka do napowietrzania(robi dużo bąbelków)

- obsada:

6x neon innesa

4x kirysek

3x kosiarka

3x skalar

Akwarium założone 4 tyg temu, od 2 tyg są rybki. (były 2 podmiany wody)

 

Kilka dni temu podniósł mi się poziom NO3 do ~100 mg/l

wymieniłem ok. 30 % wody i się uspokoiło

 

Teraz testy wypadły tak:

NO3 25mg/l

NO2 0,5 mg/l

GH >7st. d

KH 6st.

pH 6,8

Cl mg/l 0

Testy JBL - Eastytest 6w1

 

Teraz moje pytanka:)

 

1. Już mi pisano, że powinienem oddać do sklepu skalary i kosiarki, tylko, że w sklepie nie chcą ich przyjąć a dać nie mam komu, na biedę mogą zostać ? Ewentualnie dokupić jakieś rybki?

2. Czy oświetlenie jest odpowiednie? Nie muszę czegoś dołożyć?

3. Zauważyłem, że na pokrywie zbiera mi się sporo wody(najwięcej w miejscu gdzie są bąbelki), aż tak bardzo mi to nie przeszkadza, ale cześć wody spada za akwarium a ciężko mi to tam wytrzeć.

Myślałem o zrobieniu samemu pokrywy, ale jaki byłby koszt czegoś takiego?

4. Mogę poprzestawiać dekoracje i przesadzać roślinki jeśli rybki są już w środku?

5. Ile powinienem mieć roślin w akwarium? Teraz mam ok. 15 malutkich do 5 cm. 4 około 10-15 cm i 3 takie podłużne o wysokości ok. 30 cm.

 

Jak coś więcej mi się przypomni będę pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie oddasz skalarów i kosiarek to nie ma mowy o nowych rybkach. Oświetlenie w sumie może być jeśli nie masz roślin wymagających. Bąbelków nie potrzebujesz w akwarium, do napowietrzania wystarczy ruch tafli wody.Możesz zrobić lekką reorganizację zbiornika. Ile chcesz możesz mieć roślin, to Twoja indywidualna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przyjmą w jednym sklepie to idź do następnego. W marketowych zoologicznych nie przyjmują, ale w jakiś centrach akwarystycznych czy prywatnych sklepach nie powinno być problemu. Jak nie oddasz skalarów i kosiarek to za jakiś czas będziesz pisał post w dziale o chorobach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tymi skalarami i kosiarkami.

Akwarium wiadomo, jest za małe ale ryby jak nowo nabyte zwykle są małe ale to i tak nie oznacza że mogą zostać.

Dokupić możesz dwa kiryski tego samego gatunku.

Jak oddasz tamte ryby to i neonków można kilka dokupić, tio ryby ławicowe a to co masz przypomina tylko stadko.

Zdjęcie, pomogło by w reorganizacji i rozpoznaniu roślin, bo te mogą mieć różne wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w 2 sklepach w mojej okolicy, nigdzie nie chcą rybek, chciałem wymienić za coś innego, lub oddać za darmo ale nic z tego. Tłumaczą, że mają sprawdzonych dostawców. Dziś podmieniłem wodę, wyczyściłem filtry i dodałem dwie roślinki(te duże liściaste po bokach) wg. kartek które miały są to Echinodrus Europa i Echinodrus PYTON.

 

Teraz mam 2 filtry, czy oba mogą zostać? Jeden filtruje normalnie a drugiego używam jako deszczownica. Powinienem je zostawić czy ten z deszczownicą wyrzucić.

 

Akwarium wygląda tak(zdjęcie robione telefonem)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, to znowu ja :)

 

Mam problem z grzałką, mam ustawione na niej 28st C a termometr pokazuje 24. Grzałka cały czas jest włączona. Jest to jakaś chińska grzałka. Chcę ją wymienić i już kupiłem coś takiego http://allegro.pl/eheim-jager-75w-grzal ... 64230.html czytałem same dobre opinie na jej temat. Co Wy o niej sądzicie ?

 

Druga sprawa, jeśli znajdzie się chętny na te skalary i kosiarki jakie rybki mogę dokupić? Coś z tego co mam a może coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty często są rozregulowane i nie ma się co tym przejmować. Po prostu ustaw na nim 31 st.C i obserwuj termometr. To jest zwykłe przesunięcie skali, większość chinoli ma tego typu przypadłość, ale nie jest to jakoś strasznie uciążliwe.

 

 

 

Edit down(dobrze Madk, że zainterweniowałeś):

 

Nie wiem czemu tak mi się skojarzyło, że kupuje nową grzałkę bo ta mu za niską temperaturę daje. Teraz patrzę na obsadę i widzę, że faktycznie zdecydowanie nie powinien podnosić temperatury. Tylko po co tą grzałkę wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty często są rozregulowane i nie ma się co tym przejmować. Po prostu ustaw na nim 31 st.C i obserwuj termometr. To jest zwykłe przesunięcie skali, większość chinoli ma tego typu przypadłość, ale nie jest to jakoś strasznie uciążliwe.

 

:bije: po co 31 ma ustawić jak tak przestawi to będzie miał 27 stopni w akwa za ciepło . Niech zostanie przy 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogadałem się z sklepem, przyjmie skalary a nawet lepiej, bo chce je na zamianę. Kosiarki na razie postanowiłem zostawić, bo mają 5-6 cm( w sklepie widziałem takie które miały może nawet 15 cm), więc wiem, że podrosną, ale do tego czasu może kupię większe akwarium, bo takie mam plany na przyszłość.

 

Na jakie rybki wymienić te skalary i w jakiej ilości żeby było ok.

Widziałem też w sklepie neonki czerwone i spodobały mi się, nadają się do mojego akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...