Skocz do zawartości

Gupik pływający bokiem


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakichś dwóch dni moja samiczka gupika pływa bokiem przy powierzchni myślę że ma coś z pęcherzem pławnym tylko nie wiem jak to wyleczyć i czym jest spowodowane.

 

- Temperatura w akwarium pokojowa ok. 23*C.

- Obsada dwie samiczki i dwóch samców gupika + 1 kirys.

- filtr i napowietrzacz Aqua Fan mikro

- Oświetlenie 8W ( wiem że za mocne ale rzadko używane)

- Akwa. 11 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11l to zdecydowanie za mało na 4 gupiki i kirysa (jaki gatunek?). Poza tym kiryski to ryby stadne, a u Ciebie na stado absolutnie nie ma i tak warunków.

Druga sprawa - gupików nie trzymamy w parach tylko w haremach. A to z uwagi na fakt, iż samica może zostać zamęczona przez adoratora.

 

Tak malutki litraż byłby w sam raz na kilka krewetek lub ślimaków, ewentualnie dla jednego gupika.

Najprawdopodobniej ryby są zestresowane i podtrute amoniakiem, a wszystko dzięki przerybieniu. W tak małym zbiorniku ciężko utrzymać parametry wody w normie, małe akwaria wymagają niestety więcej uwagi i częstszych podmian niż duże zbiorniki.

 

Pokaż zdjęcie chorej rybki i podaj więcej informacji na temat warunków życia obsady.

1. Kiedy zbiornik został założony i czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.

2. Ilość i rodzaj roślin.

3. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

4. Jeśli masz możliwość podaj parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

5. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

6. Czy dokonywałaś ostatnio jakichś zmian w akwarium.

7. Jak wyglądają odchody chorej ryby.

8. Czym karmisz i czy chora ryba ma apetyt.

9. Czy zauważyłaś jakieś zmiany w wyglądzie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy rybki nie mają lekkiej "przyduchy" ?

 

Ja zauważyłem u siebie, że gupiki są wrażliwe na brak tlenu. Przy skręconym do minimum filtrze, bez napowietrzania i z ledwie widocznym ruchem tafli wody trzymają się przy samej powierzchni, czyli tam, gdzie więcej tlenu. Po ustawieniu filtra tak, aby ruszał mocniej taflą, po jakimś czasie zaczynają pływać po całym zbiorniku. Jest ich dużo jak na tę wielkość akwarium, więc to całkiem możliwa teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się od tego że sprzedawczyni wcisnęła nam 5 neonków, 3 gupiki i kirysa. Mnie przy kupnie nie było, a że akwarium dostała siostra, to rodzice nie chcieli wziąć większego litrarza choć ich prosiłam a teraz zostały 3 gupiki bo siostra mała i nie chciała oddać ani jednej rybki więc trochę trudna sprawa. A co do wody i napowietrzania to wszystko jest w porządku, woda dojrzała, filtr i napowietrzacz pracują na okrągło i mają co 2 dni podmienianą wodę więc co do niej to nie mam wątpliwości. Rybki wszystkie wyglądają na zdrowe, karmię je Tetrą Gruppy, filtr też dość często czyszczony, roślinek nie ma wcale bo na taki mały litraż by wodę zakwaszały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roślinek nie ma wcale bo na taki mały litraż by wodę zakwaszały.

Rośliny wpływają korzystnie na parametry... Pobierają część szkodliwych dla ryb związków z wody.

 

Bardzo ogólnie opisałaś porządkowanie akwarium. Podaj więcej informacji:

- Jaką ilość wody w przybliżeniu procentowo podmieniasz? Podmiany nie powinny przekraczać +/- 30%.

- Odmulasz czasem dno akwarium?

- Filtr czyścisz w wodzie z akwarium czy z kranu? Jeśli to drugie to popełniasz kolejny błąd, bo zabijasz w ten sposób pożyteczne bakterie.

 

woda dojrzała

Czyli akwarium stało 2-3 tygodnie bez rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...