Skocz do zawartości

Co się dzieje z moim gupikiem?


zuzka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam takiego ślicznego gupika - samca.

Zawsze było z nim w porządku, ale od tygodnia albo i ponad tygodnia zauważyłam, że często leży na dnie akwa. Na początku myślałam, że może zdycha, więc go poganiałam troszkę tym takim "podbieraczkiem" i zaczął wtedy normalnie pływać. Od tego momentu tłumaczę sobie, że może on po prostu odpoczywa na kamieniach, ale on tak prawie całe dnie ... Czasami zacznie normalnie pływacz, ale często tak leży. Czasami jak karmię rybki to on nawet nie ma ochoty podpłynąć do góry. Co się z nim dzieje? To coś poważnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakies szczegóły

- od kiedy rybka lezy na dnie?

- jak czesto karmisz?

- czy ociera sie o przedmioty?

-ma gruby brzuszek?

 

aha jeszcze coś...

 

- podmieniasz wodę w akwarium?

-jak czesto to robisz?

-ile stopni ma woda?

- masz filtr?

-masz jakieś jeszcze inne rybki?

-ile litrów ma akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- mam 2 danio i jedna gupiczke

- mam filtr

- karmie dwa razy dziennie ale tez czasem raz dziennie to roznie bywa

- akwa gdzies z 35l

- wody na razie nie podmieniam bo jest czysta tylko jak wyparuje to dolewam troszke swiezej

czyli dolewam tak co 2 albo 3 tygodnie troche wody

- moj gupik ociera sie czasem o taki duzy kamien

- od tych niecalych 2 tygodni zaczal dosyc czesto spedzac czas na dnie akwa czasami ruszy tylek i plywa normalnie z gupiczka

- czesto lezy na filtrze gdy filtr jest wylaczony

- brzuszek ma normalny

- zauwazylam tez ze gupiczka czasami go odgoni i czasem sam sobie plywa, boi sie tez danio i wyglada czasem tak samotnie

- ogolnie to wyglada on czasamii jakby odpoczywal na tych kamieniach bo od czasu do czasu reszta rybek tez tak na kamienie sie kladzie ale tak tylko na chwile a gdy popukam w akwa to od razu plywaja a gupik czasem lezy tak i lezy i jak pukam to nie chce plywac no a czasem jak juz mowilam plywa normalnie i wszystko jest ok.

- nie wiem moze woda za zimna bo kupilam niedawno grzalke ale z gory zaznaczam ze na grzalkach sie nie znam i nie wiem czy kupilam dobra jest ona dosyc mala i za mocno wody nie grzeje czasem temp wzrosnie o 3 stopnie. a ogolnie to temp mam 20 stopni, czasami 21,22.

a gdy grzalke wylacze to 19 zdaza sie ze 18 stopni ale wtedy od razu wlaczam na caly dzien i noc grzalke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zdrowia ryb i zbiornika podmieniaj wode. Nie mozesz ciagle dolewac. W akwarium gromadza sie efekty uboczne przemiany materii ryb czyli odchody i nie tylko :P Jesli ich nie wyssasz wraz z woda przy pomocy odmulacza raz na jakis czas to stan twojego zbiornika szybko sie pogorszy..

Poprzez gromadzenie w wodzie azotanow i azotynow oraz innych zanieczyszczen mozesz doprowadzic do wielu chorob, zaglonienia itp. Znajdz raz w tygodniu czas na podmienienie czesci wody - ryby poczuja sie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się też dopiero rozwijać choroba , jeśli ryby sie ocierają o ozdoby to może wskazywać na ospe rybią.

A jeśli chodzi o grzałke to najlepiej z termostatem żeby sama utrzymywała temperature.

Zycze powodzenia i wyjaśnienia sie sprawy.Pozdrawiam

 

 

Akwa 54l:

2x mieczyk hellera

4x brzanka zielona

3x danio pręgowany

2x neon innesa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to bedzie post nie na temat ale patryk posluchaj twoj sklad to Akwa 54l: 2x mieczyk hellera 4x brzanka zielona 3x danio pregowane i DWA NEONY! posluchaj.. mam akwa dopiero miesiac i od tego czasu jestem na forum i czesto wyolbrzymiam sytuacje ale nie mozesz trzymac 2 neonow ... znaczy chodzi mi o to ze sa to bardzo delikatne ryby a brzanki podskubują ale nie o to mi chodzi.. jak neonki plywaja ci po akwarium a nie stoja w miejscu to super.... to juz oznaka ze dla neonow ma niezle warunki ale neonki trzyma sie w grupach wiekszych niz 4... (4 to minimum) wiec jak mozesz dokup sobie dwa lub wiecej a jak sa 2 a nie 4 nic im sie niestanie tylko z czasem im sie bedzie nudzilo.. Pozdro i sry chcialbym zebys to odebral spokojnie i niemowil ze jestem zalosny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze mam za niska temp. a na 35l akwa jaka musi byc grzalka zeby dobrze grzala?

 

Ja mam na opakowaniu od grzałki wykaz jak to się mają waty do litrów.

Pisze że na akwarium 35 litrowe potrzebna jest grzałka o mocy 50 - 75 watów.

 

I najlepiej, jak pisze PaTrYk żeby była z termostatem. Utrzymuje wtedy stałą temperaturę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sie rzuca w oczy to zbyt mała temperatura. Myślę że na twoje akwarium grzałka byłaby 65-70W. Samo dolewanie wody do akwarium, gdy ona wyparuje nie wystarcza. W wodzie znajdują sie szkodliwe związki, których duze stężenie może podtruwać rybki. Te związki to azotany powstałe z odchodów, z przekarmiania rybek, szczątków roslin. Wodę powinnaś podmieniać co 5-6 dni ok 30% akwa.

Jeśli poprawią sie warunki rybkom one też bedą sie lepiej czuły. Obserwuj swojego samczyka czy ma jakies zmiany na ciele lub płetwach. Jeśli nie zauwazysz nic niepokojącego (ranki, plamki itd) to nie powinno sie nic stać z nim. Moze akurat jest silna i przetrwa chwilowe niedomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzałce ustawiasz wymaganą temperaturę i grzałka automatycznie mierzy temp. wody i włącza się wtedy kiedy trzeba i utrzymuje taką temp. wody jaką ustawiłeś.Grzałkę z termostatem do takiego akwarium kupisz spokojnie za 15zł.

 

15 zł... Ja moja BEZ TERMOSTATU kupiłam za 15 zł! A z termostatem były po 40 zł...!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fizyki jestem średnio zaawansowany więc te obliczenia nie koniecznie mogą się zgadzać ale:

 

Przypuśćmy że masz w domu napięcie 230 wolt. Twoja grzałka ma moc 15 watów. Więc natężenie prądu płynącego wyniesie 0,065 ampera.

 

Z doświadczenia wiem że taka 15 watowa grzałka w akwa o pojemności 35 litrów podgrzeje temperaturę wody przypuśćmy z 22 stopni do 25 stopni w ok. 5 godzin.

 

Czyli przez te 5 godzin zużyje 269100 dżulów energii. I będzie pracować dalej (załóżmy że nie ma termostatu).

 

A teraz jeśli do obwodu podłączysz grzałkę o mocy powiedzmy 75 watów, natężenie prądu płynącego wyniesie 0,33 ampera.

 

75 watowa grzałka podgrzeje wodę z 22 stopni do 25 stopni w ok. 2 godziny - tak było w moim 54 litrowym akwa. No to załóżmy że poradzi sobie w czasie 1,5 godziny.

 

Przez te 1,5 godziny zużyje 409860 dżulów energii. Po czym wyłączy się (załóżmy że ma termostat).

 

Czyli z tego wynika że więcej prądu pobierze 75 watowa grzałka i koszty będą większe. Ale podgrzewa wodę w krótszym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psajdi jak się zaczniesz uczyć fizyki to się dowiesz co to są dżule energii. Zrobiłem to przeliczenie żeby pokazać koleżance co ciągnie więcej energii - 15 watowa grzałka czy 75 watowa grzałka.

 

Jeśli korzystasz w tej chwili z komputera też ci ciągnie odpowiedznią ilość energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...