Skocz do zawartości

Toksyczne związki rosną


micmm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Link do mojego akwarium:

 

 

Witam wszystkich, mam akwarium zalane 6 stycznia 2013r, mam już kilka dni rybki i dziś zauważyłem wzrost azotanów, azotynów i amoniaku.

Akwarium 80 litrów

12 młodej molinezji

6 kirysów

2 zbrojniki małe niebieskie

2 żaby

2 krewetki filtrujące.

Mam 4 rodzaje żywych roślin,

kokosa z mchem jawajskim,

kamień to łupek filitowy,

podłoże ze żwiru 2-6 mm nie zmienia właściwości,

 

Filtr JBL e700 zewnętrzny (od początku włożony wkład Nitras Fluwal i dziś włożony Zeos Fluwal)

grzałka tetra 75w

napowietrzacz tetra aps 50 z kamieniem

belka oświatleniowa T8 30 W 10 godzin dziennie.

 

Z testów 6w1 JBL pokazuje że NO3 i NO2 i Cl się podniosło.

NH3 do 50mg/l

NH2 około 1mg/l

Gh około 14mg/l

Kh ponad 10mg/l

ph 8 co wcześniej było niższe,

cl też się lekko kolor zmienił.

 

z testu zoolek kroplowego:

NH3 40 mg/l

NH2 1,5 mg/l

 

Robie testy codziennie i wcześniej nie zauważyłem wzrostu, a od 2 dni zaczęło się podnośić.

Dlaczego tak się może dziać?

Wydaję się że za dużo pokarmu nie sypię, nic nie opada na dno.

Dziś urodziły się młode molinezje i żyją i mają się chyba dobrze

 

Pani z akwarystycznego kazała zrobić pierwszą podmianę po 2 miesiącach i nie kazała

 

 

Moja kranówa:

 

ph 7,2-7,5

dh 11,2-14 *n

 

58,5 21,7 4,0 0,9 244 35,5 <6,9 -

Ca2+ Mg2+ Na+ K+ HCO3- SO42- Cl- F-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak myślałem, ale babka z akwarystycznego mi mówi że bakterie nie mają nic do tego że te azotany i azotyny poszły do góry. Kazała mi dolać Tetra Nitrate Minus. Dolałem tyce co trzeba ale nie zauważyłem diametralnej poprawy. NH3 spadło może do 10-20mg/l. Proszę o pomoc bo szkoda tych żyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj babki ze sklepu.

Wymień 40% wody bo za chwilę nie będziesz miał żadnej obsady. W twoim akwarium nie zamknął się cykl azotowy. Ryby do nowego zbiornika wprowadza się stopniowo. Jeżeli wprowadziłeś wszystkie od razu nastąpił gwałtowny skok parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz ci sprzedawcy to aby wypchnąć a reszta w dupie, co jej zależało podpowiedzieć żeby poczekać 3 tyg. i wpuszczać stopniowo! Wręcz przeciwnie, powiedziałem że woda stoi 12 dni i filtr i grzałka chodzi, to powiedziała mi na to że śmiało mogę wpuszczać wszystkie na raz. Jednak wpuszczałem na 3 razy co 2 dni kolejne rybki.

 

A co do wkładów do filtra zewnętrznego (jbl e700) to oryginalnie włożoną ceramikę (JBL), mam Nitras Fluwal i Zeos Fluwal, czy to może być czy lepiej zamienić to na bardziej renomowanych firm np. JBL i Tetra? I czy może w ogóle włożyć coś innego, nie bardzo się znam więc proszę o pomoc doświadczonych.

 

Edit

 

Link do mojego akwarium:

 

http://www.youtube.com/watch?v=k1MyOiLC ... re=mh_lolz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ruszaj filtra, bakteriom wszystko jedno jakiej firmy masz ceramikę, nie umieją czytać, a jak ruszasz to nie mogą robić swojej roboty.

2. Masz dużą obsadę jak na taki mały litraż, stąd problemy.

3. Codziennie podmieniaj niewielką ilość wody, tak z 5l, aż się wszystko uspokoi.

4. Duże podmiany mogą być niekorzystne, bo zabierasz część bakterii, a są ci potrzebne.

Jak dasz radę to podmień wodę na taką z dojrzałego akwa, a filtr zapraw "żurem" z dna dojrzałego akwarium.

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micmm wymień testy na lepsze, paskowe są niedokładne.

Posłuchaj rad Grz3si3k i georobert.

 

3. Codziennie podmieniaj niwielką ilośc wody, tak z 5l, aż się wszystko uspokoi.

4. Duże podmiany mogą być niekorzystne, bo zabierasz częśc bakterii, a są ci potrzebne.

jak dasz radę to podmień wodę na taką z dojrzałego akwa, a filtr zapraw "żurem" z dna dojrzałego akwarium.

Bear wiesz co to jest podniesione NO2 i NH3/NH4 w akwarium uzupełnij Swoją wiedzę zanim dzięki Tobie część forumowiczów straci swoje obsady. Bo jak na razie Swoimi radami to nie zaświeciłeś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to jakie testy najlepiej kupić?

Zamówiłem ostatnio testy JBL kropelkowe na PH 7,4-9 i NH4.

A mam testy na NO2 i NO3 Zoolek kropelkowe, tylko myślę że nie są one zbyt dokładne.

 

A i jeszcze coś, na mchu jawajskim dziś zauważyłem jakby taką pleśń w kilku miejscach, jakby taka watka poprzyczepiana, ale nie ma tego dużo, czy to jakiś glon?. Od strony kokosa mech jest taki zieloniutki, a od góry ma taki słaby kolor jakby się nie przyjął. Mam go z tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micmm wymień testy na lepsze, paskowe są niedokładne.

Posłuchaj rad Grz3si3k i georobert.

 

 

3. Codziennie podmieniaj niwielką ilośc wody, tak z 5l, aż się wszystko uspokoi.

4. Duże podmiany mogą być niekorzystne, bo zabierasz częśc bakterii, a są ci potrzebne.

jak dasz radę to podmień wodę na taką z dojrzałego akwa, a filtr zapraw "żurem" z dna dojrzałego akwarium.

Bear wiesz co to jest podniesione NO2 i NH3/NH4 w akwarium uzupełnij Swoją wiedzę zanim dzięki Tobie część forumowiczów straci swoje obsady. Bo jak na razie Swoimi radami to nie zaświeciłeś....

 

Wyobraź sobie że wiem świetnie co to za parametry i z kąd się biorą. Wiem też co to bakterie nitryfikacyjne tlenowe i beztlenowe, wiem też jak długo dojrzewa akwarium, wiem też co się w nim dzieje jeżeli wyleje się pół wody na raz, co w przypadku 60 l brutto czyli 45 l netto jest de facto restartem w koło i w koło.

Także PANIE MODERATOR daj pan to kolejne ostrzeżenie mam to w D. i sobie wypraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie spoko luz, mam akwa 75 litrów, z czego 10 kg żwiru i z 5 kg łupka filitowego, więc wody jak by nie patrzyć wychodzi minimum 60 litrów, przy wymianie 30% będzie to 20 litrów a 40 zostanie to chyba nie taki wielki bum! co? Widzę że moje małe urodzone molinezki żyją (2 sztuki, resztę pewnie filtr wciągnął) więc parametry wody nie są takie tragiczne jak nie zdechły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie musisz robić podmiany co dziennie. Jeżeli ryby nie są osowiałe to nie jest tak bardzo źle. Patrz na testy. Zrób test kilka godzin po podmianie, następnie po 24h, jeżeli nie będzie dużego skoku to wstrzymaj się dzień z podmianą i na drugi lub trzeci dzień w wymień tylko 10-15%.

Nie chodzi o to, żebyś co dziennie wymieniał wodę, tylko zmniejszył ilość trujących związków w wodzie.

Co do Gh i Kh to nie jest tak źle, mam dokładnie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...