Skocz do zawartości

[20l] Rafka


nikkor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, na początku przedstawię sie.

Nazywam się Artur i jestem z rybnika.

Moja historia zaczyna sie tak że był sobie baniak a że krewetkaria, gupikaria i inne słodkowodne biotopy powoli zaczynały mnie nudzić to postanowiłem przenieść się w całkiem inne rejony akwarystyki i co za tym idzie założyć mini solniczke.

Akwarium malutkie wg niektórych zbyt małe bo i parametry ciężko utrzymać ale jakoś daje rade.

 

Baniak jest miesiąc i 2 tygodnie po zalaniu.

 

Sprzęt i kosztorys:

1. Akwarium 20l płaskie - 0zł

2. Kaskada aquael versamax fzn3 - 120zł

3. Cyrkulator głowica z filtra wew. Aquael fan - 0 zł

4. Cyrkulator hydor coralia nano 900 - 80 zł

5. Termostat elite 25W - 30zł

6. Termometr

7. Gęstościomierz

8. Czyścik magnetyczny itd...

9. Oświetlenie aquael decolight duo 2x11W biała i aktynika - 130zł

 

Filtracja:

 

Żywa skała około 3 kg i pokruszone kawałki do komory z kaskady zamiast gąbek.

Siporax

Purigen

Glony wyższe

 

Obsada :

 

Bezkręgowców brak

Ryb brak

Koralowce małe szczepki na razie od tygodnia w baniaku.

 

Pseudogorgonia

Zoanthus

Cladiella

Clavularia

Discosoma czerwone niebieskie fioletowe

Aiptasia;) tępiona wrzątkiem

 

Galeria:

 

Akwarium w trakcie dojrzewania to te całe zielone.

Jak widać zielone glony zostały na skałach ale także już schodzą.

Podczas dojrzewania przeszedłem przez plagi typu okrzemki, dino, zielone. Cierpliwość wskazana hehe. Teraz skała zaczyna farbić się glonami wapiennymi.

Kiedy szczepki się rozrosną to będzie ładnie wyglądać.

Cladiella jeszcze się nie postawiła, cierpliwym trzeba być. Reszta obsady ładnie się pompuje.

Sukcesywnie będę starał sie dokładać foty jal baniak się ma.

Ryb nie planuje, ewentualnie widziałbym jaliegoś kraba, krewetkę i ślimaka ale na to przyjdzie czas.

 

 

tapatalk 2 wildfire

 

edit.

 

Folia źle nalepiona będzie wymieniana

Zapomniałem dodać że woda na start z działającego zbiornika, skała odgazowana a pierwsze podmianki około 1l co tydzień przy obsadzie miękasów na soli instant ocean, dlatego że bogate sole nie mają u mnie sensu stosowania bo nadwyżki pierwiastków z pewnością odłożyły by się w postaci glonów.

 

tapatalk 2 wildfire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc początek najgorszy ja objechałem po kosztach bo szczepki korali coprawda małe i na razie mało co widać ale za darmo bo się rozrosło i znajomy pociął na szczepki:) cierpliwość wynagrodzi to pięknym akwarium za jakiś czas.

 

Ceny to tak

Kaskada koło 120zł

Oświetlenie koło 140zł

Żywa skała 35zł kg mam około 3kg

Hydor coralia nano 900 około 60zł

 

I tak można startować bo akwarium bedzie dojrzewało.

Podmian na początku się nie robi żeby wszystkie plagi i glony zeszły potem 10% wody co tydzień lub dwa i wystarczy aby utrzymać system.

Ja jeszcze wspomagam się siporaxem to takie coś jak ceramika ale przystosowana do morskiego oraz purigenem a to chyba znacie oraz glonami wyższymi typu flavonia.

 

Krewetki oczywiście dadzą radę, ślimaki nawet z rybek taka malutka babka mogłaby być jako obsada czyszcząca. Dojrzewanie to koszmar w morskim kto ma solniczkę ten wie że proces dojrzewania jest 100x agresywniejszy niż w słodkowodnym. W tym czasie lepiej wogóle na baniak nie patrzeć bo się przerazić można. Mi powoli gloniska schodzą ale gdzie tam jeszcze...

 

Małe akwarium = brak odpieniacza = regularne podmiany wody i będzie dobrze.

 

Mówi się że akwarium morskie nie wybacza błędów szczególnie takie małe piko rafki ale wystarczy systematyka 10 minut dziennie i bez problemu można mieć skrawek rafy w domu.

 

W nocy też można obserwować życie kiedy to korale idą spać a z skał wychodzi nocne życie. Pełno wieloszczetów o super barwach, lepiej ich nie dotykać. Kiełże, oczliki, larwy, nawet krewetka mi się trafiła tylko raz ją widziałem. I pełno ukwiałów śmieci aiptasie;) inaczej szklana róża, trzeba tępić

 

 

 

tapatalk 2 wildfire

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ładnie jak tak tanio. Co niektórzy na takie małe rafki tutaj na forum wydali 3 tys i więcej. Chyba się skuszę na takie małą solniczkę bo właśnie najbardziej mnie interesuję ta żywa skała i to co w niej żyję , w nocy też można jakieś oświetleni żeby widzieć co tam się dzieje ? Dużo masz różnych testów ? I jeszcze nie podałeś soli jakiej używasz. Ja sam nie mam nikogo znajomego z solniczką wtedy koszt dużo większy ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możesz zamontować jakieś ledy niebieskie ale niezbyt mocne, ja podlatuje z latarką pod akwa.

 

Sól instant ocean

 

Edit

 

No a z testów posiadam salifert no2 no3 ph i tyle wystarczy na początek.

 

To jest tak, jak zalewasz baniak to nie potrzebujesz nic prócz żywej skały, filtra i cyrkulatora oraz oświetlenia bo testy na tym etapie nie są do niczego potrzebne bo akwarium będzie dojrzewać. W tym czasie rozwiną się bakterie nirryfikacyjne, pojawią się glony najpierw brązowe, potem zielone. Jeśli w tym momencie zrobisz testy to wyjdą książkowo idealnie bo glony absorbują no2 i no3, jak zejdą glony bo muszą zejść a to z tego powodu że skończy im się papu a to dlatego nie robimy podmianek aby glony nie miały czego jeść. Wtedy też gdy już nie ma glonów pojawiają się skoki no2 i no3 dlatego ja wykombinowałem z kaskady zrobiłem refugium na glony wyższe czyli takie roślinowate. Zamontowałem światło nad kaskadą i napchałem tam glonów one sobie tam rosną i pilnują parametrów. Jeśli masz sensowną obsadę to te skoki no2 i no3 czy tez po4 zbijesz regularnymi podmianami wody a i skoki nie bbędą drastycznie wielkie przy skromnej obsadzie.

Korale też są pewnego rodzaju filtratorami ale w wyniku stresu np. Gdy przeleci po koralu wieloszczet to z nerwów koral wydobywa z siebie toksyny nie koniecznie przyjazne dla systemu i to także uwalniamy przez podmiany dlatego tak ważne jest regularne podmienianie wody w piko rafce.

 

tapatalk 2 wildfire

 

Luna: Nie pisz jednego posta pod drugim, używaj opcji "edytuj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...