Skocz do zawartości

Obsada do 360L w oparciu o tęczanki


lesiu681
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym waszej rady odnośnie obsady , w której "główne skrzypce" odgrywałyby tęczanki .

Chciałbym aby pozostała obsada pochodziła z rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Wiem , że można tęczanki spokojnie zestawiać z biotopami azjatyckimi , trochę o tym poczytałem ale im więcej tym większy mętlik w głowie. :komputer:

Może ma ktoś z forumowiczów jakieś doświadczenie. Podaję garść informacji na temat samego zbiornika:

1.Zbiornik 360L - wymiary 180x50hx40

PH 6.4-6.8

KH 4-5*

GH 7-8*

Na tą chwilę tylko takie parametry mogę podać.

2.Zalany 08.01.2013 - dojrzewa (przynajmniej miesiąc)

3.Filtracja - kubeł JBL Cristal Profi e1501(biolog) + kubełek Fluval305(mechanik)

4.Oświetlenie 4x54W (Sylviana Aqastar+Sylviana Grolux+2 Nerva BioVital) 0,6W na 1L

5.Ogrzewanie 1x250W Tetra 1x100W Coś z Chin (na razie w ogóle nie włączane temp. ok 26-27 *)

6.Dekoracje 2x duże korzenie , kamienie około 40 kg łupek "gnejs" (dużo kryjówek i grot z kamienia są też miejsca zacienione pod korzeniami i roślinkami pływającymi(

7. Roślinność z założenia ma być dużo i gęsto:

cryptocoryna balansae

valisneria

limnphila sessiliflora

Alternanthera reineckii in-vitro

Ludwigia arcuata in-vitro

echinodorus sp.jaguar

Hemiantus callitricoides Cuba

cryptocoryne wendtii brown

flame moss

pelia

8.Nawożenie : butla CO2 (na chwilę obecną) dojdzie nawożenie solami makro i mikro

9. Podłoże to ziemia+JBL Aqabasis+JBL Manado

Dojdzie jeszcze troche roślin większych na tył bo malutko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tęczanki potrzebna nieco twardsza woda i pH 7.2 lub wyższe.

 

Tęczanki nie potrzebują miejsc zacienionych w formie kryjówek. Te ryby będą większość czasu zapylać z lewej na prawą, także światło musi być rozproszone przez wysokie rośliny, oraz duże kawałki drewna pod którymi mogą przepływać.

 

Dno musisz mieć mocno zarośnięte, będą też się cieszyć z zasłoniętej tylnej ściany i kęp wyższej roślinności do wymijania w akwarium.

 

Najlepiej sprawowałoby się stado jednego gatunku tęczanek. Mogłoby być większe i normalnie się zachowywać. Która Ci najbardziej przypadła do gustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tęczanki potrzebna nieco twardsza woda i pH 7.2 lub wyższe.

 

Tęczanki nie potrzebują miejsc zacienionych w formie kryjówek. Te ryby będą większość czasu zapylać z lewej na prawą, także światło musi być rozproszone przez wysokie rośliny, oraz duże kawałki drewna pod którymi mogą przepływać.

 

Dno musisz mieć mocno zarośnięte, będą też się cieszyć z zasłoniętej tylnej ściany i kęp wyższej roślinności do wymijania w akwarium.

 

Najlepiej sprawowałoby się stado jednego gatunku tęczanek. Mogłoby być większe i normalnie się zachowywać. Która Ci najbardziej przypadła do gustu?

Tutaj bym podyskutował bo literaturze akwarystycznej jaką posiadam opisane jest że tęczanki preferują wodę miękką o PH neutralnym do lekko kwaśnej a nawet niektórzy podają że w ogóle kwaśnej w zależności z jakiego rejonu Nowej Gwinei pochodzą spotkałem nawet taką rozbieżność że ph od 6,5-8 , liczyłem Svertig że się odezwiesz bo do tej pory potrafiłeś fajnie doradzać ale z tęczankami się chyba nie wstrzeliłeś :( . Moje pytanie raczej nie dotyczy samych tęczanek , tylko o obsadę dodatkową w oparciu o Azję dlatego podałem że mam dużo kryjówek i duże korzenie w zbiorniku. Wiem , że one potrzebują dużo miejsca do pływania , mocno miejscami obsadzone aqwa i zarośnięte podłoże (o tym pisałem w poście powyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej przeze mnie spotykany zakres ph dla teczanki bosmana to od 6,5 do 7,8 Ph a teczanka czerwona 0d 6,8 do 7,5 7,8 czasami do 8 ph tak że widzisz , że rozbieżności są duże

Myślę , że nie ma co się spierać, mógłbym powklejać pełno różnych linków ale nie o to chodzi ponieważ tęczanki u mnie będą , zasadniczo zależy mi na dobraniu jak najlepszej obsady dla nich , najlepiej gdyby była to Azja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budżetem jakoś sobie poradzę , najwyżej zakupie rybcie na 2-3 transze.

Chciałbym na dno babkę sumatrzańską jestem ze śląska i szczerze mówiąc jeszcze jej w okolicznych sklepach nie spotkałem

Nie posiadasz jakiejś tajemnej wiedzy gdzie by tu ją dostać ? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babki z rodzaju Stiphodon nie są trudne do zdobycia. Alledrogo i firmy importujące ryby będą je mieć. Większym problemem jest natomiast zapewnienie im dobrych warunków, bo potrzebują niezłego prądu wody, a niewiele jest dostępnych ładnych ryb nadających się do akwarium z nimi.

 

Ja bym Ci proponował również z nieco mocniejszą filtracją, ale już nie aż tak zatrważającą jak u babek. Powiedzmy 6x~8x

 

10x Yasuhikotakia modesta

50x Rasbora borapetensis

1+4 x Trichopodus trichopterus

 

Wszystko dostaniesz w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10x Yasuhikotakia modesta

50x Rasbora borapetensis

1+4 x Trichopodus trichopterus

 

 

Babki chyba rzeczywiście odpuszczę .

 

Co do obsady to całkiem całkiem z tym , że nad gurami musiałbym się zastanowić tzn. nie jestem pewien czy podobają mi się dwuplame , myślałem raczej o mozaikowym lub złotym , ewentualnie w grę wchodzi również harem prętnika karłowatego lub niebieskiego.

Razborki to fajny pomysł na pewno będzie stado tylko gdybym nie dostał w moich okolicznych zoologach to zostawię w rezerwie brzanki denisona lub titteya . Co o tym myślisz , dało by radę ewentualnie z takim zestawieniem ?

Szczerze to nie spotkałem jeszcze bocji modesta ale rozejrzę sie na pewno za nią . Pewnie gdzieś dopadne na A.....o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modesty mają swoje momenty. W Gliwicach są ze trzy-cztery sztuki w sklepach.

 

 

 

No trochę ich mało ale mam jednego gościa , który regularnie jeździ na giełdę akwarystyczną do Katowic to może coś mi tam wyłowi

 

Pod inne brzanki zrobiłoby się nieco inną obsadę, podobnie z gurami mozaikowym. To co Ci podałem to faktycznie obsada biotopowa, każda z tych ryb występuje w zasięgu wzroku innej..

Byłbym wdzięczny gdybyś zestawił mi jeszcze jakieś obsady , zawsze ma się jakąś alternatywę w zanadrzu. :geek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Titteyki:

 

40 Puntius titteya w stosunku ok. 3 samice na samca

30 Pethia nigrofasciata j/w

8 Aplocheilus werneri (2+6) <--warto poszukać, jeśli nie znajdziesz, to szczupieńczyk pręgowany też ujdzie.

 

 

Jeśli chcesz Denissoni, to ja szczerze radzę zrobić jednogatunkowe, bo ta ryba jest tak droga, że jakby się ławica 16 sztuk wysypała to nic tylko płakać. Ewentualnie można dodać jakieś bocje niewielkie, np Ambastaia nigrolineata tak z 10 sztuk, ale z nimi uważaj, bo to musi być gatunek żyjący w przedziale 20-25* C!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Titteyki:

 

40 Puntius titteya w stosunku ok. 3 samice na samca

30 Pethia nigrofasciata j/w

8 Aplocheilus werneri (2+6) <--warto poszukać, jeśli nie znajdziesz, to szczupieńczyk pręgowany też ujdzie.

 

 

Jeśli chcesz Denissoni, to ja szczerze radzę zrobić jednogatunkowe, bo ta ryba jest tak droga, że jakby się ławica 16 sztuk wysypała to nic tylko płakać. Ewentualnie można dodać jakieś bocje niewielkie, np Ambastaia nigrolineata tak z 10 sztuk, ale z nimi uważaj, bo to musi być gatunek żyjący w przedziale 20-25* C!

Denissoni jest ryba drogą ? Nie wiedziałem podaj cenę za sztukę .

 

Coś z twoich podpowiedzi na pewno u mnie zagości , myślę o tej pierwszej propozycji bo to jednak biotop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...