Skocz do zawartości

planowany zbiornik powyżej 250 litrów - prośba o pomoc


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem tu nowy, więc witam wszystkich. Mam nadzieje, że dowiem się czegoś tutaj, nie denerwując pytaniami forumowiczów. Sporo już znalazłem informacji, ale wolę się dowiedzieć więcej i konkretniej na pytania interesujące właśnie mnie.

 

Dla zasady pytam przed, nie po zrobieniu wszystkiego, zgodnie z zasadą polak mądry przed szkodą, nie po. Akwarium miałem sporo lat temu, więc wolę wiedzę odświeżyć, nie poprawiać błędów, tylko wyeliminować je od razu. W związku z tym kilka pytań:

 

Osprzęt:

 

1. Filtr - jaki do akwarium w planach minimum 250L a pewnie większy, jak się uda, dojdzie do 450L. Zastanawiam się na kubełkiem, chociaż nie wiem, jak pamięć mnie nie myli, miałem taki śmieszny 3 komorowy zewnętrzny ze szkła, ale widzę, że tego już się nie stosuje, chociaż i tak myślę, że jednak coś w tym jest ;) Co Wy na to? Czy to dobre rozwiązanie? reasumując kubełek jeżeli tak, to czy jeden wydajniejszy czy 2 mniej wydajniejsze? Czy może ten zewnętrzny 3 komorowy, ale raczej zewnątrz baniaka, niż go ukrywać wewnątrz. No i myślę też czy jest sens i czy warto zrobić filtr denny – płytkowy, jeżeli tak to jaki doradzacie.

 

2. podłoże - w planie mieszane: piasek z przodu, żwir z tyłu jakoś podzielone to ma być, nie wiem czy przekątna, czy szlaczek. Ale nie mam pojęcia o nawozach i podłożach pod rośliny.

 

3. obudowa i oświetlenie - będę sam robił z PCV, sporo poradników na ten temat, tylko nie mogę znaleźć jakiegoś schematu do oświetlenia jak je zrobić, a elektronikiem nie jestem. Widziałem jak przerobić oświetlenie dodany przez Hipcio_stg, ale fotki nie ładują się.

 

4. szklarze - czy znacie może jakiś szklarzy w Wawie i gdzieś w rejonach dolnośląskiego Lubin, Polkowice

 

5. zakupy - jakieś sklepy w Lubinie lub internetowe - w miarę tanie i sprawdzone.

 

6. grzałka - jedna mocniejsza czy 2 słabsze ?

 

Na razie chce zrobić coś w przystępnych cenach, później pewnie zmienię na bardziej profesjonalny sprzęt, a ten zostanie do mniejszych zbiorników później które też są w planie.

 

Stolik lub szafkę będę robił sam, ze względu na ciężar całości, a na wystrój też już mam plany, więc z tym sobie dam radę, bardziej potrzebuję pomocy technicznej

 

No i jeszcze proszę o pomoc w obsadzie, planowana:

 

4-6 skalarów żaglowców

 

4 mniejsze, te złociste

 

z 4 gurami pewnie dwu plamiste albo całujące

 

4-6 gupików

 

4-6 mieczyki

 

30 neonków czerwonych, lub 20 czerwonych i 10 czarnych, inne są troszkę za małe do skalarów i gurami

 

Krewetki - czy mają racje bytu przy takiej obsadzie ? bo też mi się podobają i jakąś małą czerwoną armie albo filtrującą mam w planie

 

Na dno jeszcze nie wiem, Kiryski mi się nie za bardzo podobają, chyba, że jakieś inne, może sumy jakieś, albo glonojady złote wskoczą.

 

Ogólnie chce kolorowe rybki, na pewno z żaglowców nie zrezygnuje, skalary to podstawa mojego zbiornika, no ale na akwarium minimum 250 L trochę ich potrzebuje. Zastanawiam się tylko, czy zrobić biotop jakiś konkretny, czy ogólny zbiornik.

 

Dziękuję z góry za pomoc i odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem, jak wstawić fotki, jest tam filtr który właśnie sobie wymyśliłem, do tego aranżacja mojego baniaka. Z filtrem interesuje mnie tylko jeszcze, co zrobić, bo to będzie ciężki i nie wymyśliłem jeszcze, jak go postawić na akwarium, ale za to chce zrobić później obudowę, taką, by był schowany w środku :)

 

Proszę o sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz filtr w obudowie czyli nad akwarium to albo będzie musiał mieć jakiś mechanizm stabilny do podnoszenia albo nie bedziesz miał możliwości "grzebać" w akwarium.

Najwygodniej byłoby taki filtr panelowy umieścić przy akwarium na tylnej ściance (lub bocznej). Wtedy gdy nie będzie do dna akwarium można tak szafkę zabudować by na niej stał.

Najlepiej byłoby zainstalować pompę w tej pustej i pompować wodę z filtra do akwarium - po zapchaniu filtra pompa wypompuje wodę z akwarium i zaleje mieszkanie. Gdy będzie pompowała z panelu to co najwyżej będzie pracowało na sucho.

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz filtr w obudowie czyli nad akwarium to albo będzie musiał mieć jakiś mechanizm stabilny do podnoszenia albo nie bedziesz miał możliwości "grzebać" w akwarium.

Najwygodniej byłoby taki filtr panelowy umieścić przy akwarium na tylnej ściance (lub bocznej). Wtedy gdy nie będzie do dna akwarium można tak szafkę zabudować by na niej stał.

Najlepiej byłoby zainstalować pompę w tej pustej i pompować wodę z filtra do akwarium - po zapchaniu filtra pompa wypompuje wodę z akwarium i zaleje mieszkanie. Gdy będzie pompowała z panelu to co najwyżej będzie pracowało na sucho.

Luna: Dbaj o pisownię.

 

Nie wiem czy zauważyłeś wymiary, filtr ma 20 cm szerokości, akwarium 50, więc mam 30 cm do dyspozycji, po za ty, to jest kaskada, która będzie nad akwarium, więc, chyba najbardziej bezpieczne, jeżeli chodzi o zalanie. Jak się filtr zapcha, po prostu z filtra będzie leciała woda do akwarium, zamiast na glebę. Resztę, zrobi kaskada. Jak prądu nie będzie, stanie, jak wróci prąd ruszy pompa i kaskada, więc sam restart zrobi, jak będę miał wypompowywaną wodę, to jak padnie napięcie, albo przeleje filtr wodą, albo sam się później nie zrestartuje. No ale, to mój pierwszy taki cudak, więc zobaczę co z tego będzie. Najwyżej zmienię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie statecznikow http://forum.superakwarium.pl/statecznik-elektroniczny-do-swietlowki-liniowej-t5-t8-t31123-70.html chemat, a opis na 1wszej stronie.

 

Filtr denny zasysający wodę ponoć zapycha się po ok. roku i trzeba robić restart akwa. U mnie do takiego filtra jest wtłaczana przefiltrowana woda przez pompę 650l/h w 112l i ma to na celu tylko zwiększenie złoża bakterii nitro gdyż nie mam miejsca na zew. filtr. Syf natomiast jaki zbiera sie w dnie jest taki sam jak bez fitra. Jeśli zdecydujesz się na kubełek to ten filtr jest niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...