Skocz do zawartości

Idealne akwarium dla gupika


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zrobić akwarium tylko dla gupików. Wszystkim, którzy chcą napisać, że jest wiele ciekawych i mniej oklepanych rybek od razu dziękuję za zabieranie głosu w tym temacie. :) Napotkałem trochę sprzecznych informacji, więc chce je z Wami skonsultować. Po kolei wymienię moje pytania w punktach, bo tak będzie łatwiej. Wiem jaka ma być woda, ale o samym zbiorniku znalazłem niewiele.

 

1. Jaka powinna być aranżacja? Gęsto czy słabo zarośnięty zbiornik?

2. Czy podłoże jest istotne (kolor, frakcja) czy raczej nie skoro pływają przy powierzchni? Doszukałem się, że lubią jasne.

3. Czy wskazane są pływające rośliny?

4. Czy z racji pływania przy tafli preferowane są wysokie rośliny czy niskie?

5. Kamienie czy drewno?

6. Kryjówki są potrzebne?

7. Jaka intensywność oświetlenia? Są blisko tafli, więc mocne może im szkodzić?

8. Jakie natlenienie wody?

9. Pley wspomniał o liściastych roślinach. Czy takie są preferowane przez nie? Chodzi o takie wielkolistne jak np. corymbosa, anubias lub zwartka? Czy z drobniejszymi jak ludwigia?

10. Jaką tak naprawdę temperaturę preferuje gupik?

11. Czy wysokość akwarium ma znaczenie?

12. Jak długo je oświetlać?

13. Jaki nurt wody? Słaby, silny?

14. Czy nie przeszkadzają im rośliny płożące się po tafli wody jak nurzaniec czy rotala?

15. Czy wzorowanie się na biotopie CW jest słusznym rozwiązaniem?

 

Wybaczcie, że tak dużo pytań, ale wolę skonfrontować informacje. Sporo już znalazłem, ale nie jestem ich pewny, a nie chcę potem coś poprawiać. :)

 

Urządzając akwarium biotopowe wód przejrzystych możemy odwzorować strumień z dość silnym nurtem, ze sporą ilością kamieni, dnem żwirowym. Jako ozdoby warto użyć korzenie, z roślin można posadzić w części akwarium np valisnerie. Można też odwzorować w akwarium zaciszną zatoczkę z powalonym pniem, jako ozdoby używając sporą liczbę korzeni. Nurt wody w takim wypadku nie musi być tak silny, jako podłoże można użyć żwir i piach. Brzegi natomiast obsadzić roślinnością, pozostawiając sporo wolnej przestrzeni na środku, do pływania. Warto też wprowadzić kilka gatunków pływających (np pistia, rzęsa lemna sp.) dających cień lub kryjówki w swoich pływających korzeniach. Zarówno pierwsza wersja jak i druga cechuje się dobrym oświetleniem niskim poziomem azotu i dobrym natlenieniem. (źr. Wikipedia/Lic.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka powinna być aranżacja? Gęsto czy słabo zarośnięty zbiornik?

Co kolwiek, by było trochę roślin ;)

2. Czy podłoże jest istotne (kolor, frakcja) czy raczej nie skoro pływają przy powierzchni? Doszukałem się, że lubią jasne.

Mało istotne, tylko pamiętaj o tym by podłoże nie miało za bardzo ostrych krawędzi ;)

3. Czy wskazane są pływające rośliny?

Nie jest to ważne.

4. Czy z racji pływania przy tafli preferowane są wysokie rośliny czy niskie?

nie ma to znaczenia ;)

5. Kamienie czy drewno?

Nie ma to znaczenia.

6. Kryjówki są potrzebne?

Jeśli zamierzasz rozmnarzać te ryby, to kryjówki mile widziane.

7. Jaka intensywność oświetlenia? Są blisko tafli, więc mocne może im szkodzić?

Dla gupików to bez znaczenia, lecz dla roślin tak.

8. Jakie natlenienie wody?

Starczy tylko to co będzie z filtra pracującego non stop.

9. Pley wspomniał o liściastych roślinach. Czy takie są preferowane przez nie? Chodzi o takie wielkolistne jak np. corymbosa, anubias lub zwartka? Czy z drobniejszymi jak ludwigia?

Patrz punkt 4.

10. Jaką tak naprawdę temperaturę preferuje gupik?

U mnie 24 C i było dobrze.

11. Czy wysokość akwarium ma znaczenie?

Małe.

Od litrażu zalezy ile i czy będziesz mógł mieć gupiki.

12. Jak długo je oświetlać?

Ok.10 h. Też zalezy to od roślin.

13. Jaki nurt wody? Słaby, silny?

Jeśli lubisz krasnale to silny ;)

14. Czy nie przeszkadzają im rośliny płożące się po tafli wody jak nurzaniec czy rotala?

Patrz punkt 4.

15. Czy wzorowanie się na biotopie CW jest słusznym rozwiązaniem?

Gupiki lubią dużo roślinności i czystą wodę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Unfussy, though a planted tank with floating vegetation is appreciated. Strong currents should be avoided. This is a hard water fish and will not do well in soft, acidic conditions.

 

Temperature: 64-82°F (23-28°C)

 

pH: 7.0-8.5

 

Hardness: 10-30 dH"

 

Czyli zbiornik z roślinami, również tymi pływającymi na tafli wody. Bez silnego nurtu, woda średnio twarda do twardej oraz zasadowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...