Skocz do zawartości

Gnijące rośliny i białe kropki w wodzie


seblas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam krótko akwarium i od początku roślina (nie znam nazwy) mi chyba choruje. Liście robią się brązowe, dziurawe aż w końcu się rozpadają. Z drugiej strony ciągle mi ona wypuszcza nowe liście i tak sobie żyje.

 

Mam też problem z wodą - pod światło widać w niej pływające "kropeczki".

 

Mam akwarium 30 litrowe, 4 gupiki, 5 neonek, 2 zbrojniki złote, 4 ślimaki heleny.

 

Oprócz tej rośliny mam kilka innych, ale malutko i malutkie, wiecznie wyrywane w nocy (chyba przez zbrojniki szalejące) .Światło 8W (odpowiednik 40W zwykłej żarówki), świecenie ok. 12 godzin. Temperatura ok 25 stopni. Filtr wewnętrzny, jakiś tani. Czyszczę go gdy woda słabo wypływa z deszczownicy. Wcześniej robiłem to w wodzie z akwarium, ostatnio w kranówce wyczyściłem "do zera".

 

Ktoś może pomóc, co jest z tą rośliną i wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy wskazują na braki w nawożeniu. Jednak jeśli zbiornik jest świeży, nie polecam od razu nawozić micro + macro bo mogą się pojawić glony. Powinieneś podawać potas i CO2. Światła wystarczy, jeśli nie stać cię na żarówki specjalistyczne to zostaw jak jest, ale przy tak stosunkowo sporym oświetleniu bez CO2 grozi ci zaglonienie. Koniecznie pozbądź się z obsady neonów(wymagają większego zbiornika pod ławicę) i zbrojników (mają szybką przemianę materii, zasyfią zbiornik w krótkim czasie, po zatym te ryby wymagają zbiornika ok. 100l no i głodne mogą ci podskubywać roślinę o której piszesz).

Nie wiem co za kropeczki ci tam pływają na powierzchni, kamień?, pierwotniaki? inne brudy? Może daj fotkę to ktoś ci podpowie co to może być. A filtr myj w wodzie podmienionej z akwarium, bo pod kranem zabijasz dobrą florę bakteryjną o ile takowa tam zamieszkuje.

 

 

Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rośliny tak mają jak nie mają nawozu odpowiedniego. Najprościej i najłatwiej tzw węgiel w płynie. Jak roślinki odbiją, faktycznie potas ,fajnie by było znać parametry wody, co np. z azotem. No i nie myj filtra pod kranem :0)

 

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i ju odpowiadam.

 

1. Zbrojniki i neonki - zdałem się na zdanie sprzedawcy i stąd się u mnie wzięły. A wiedział, że mam małe akwarium.

2. Nawozem są kulki gliniano-torfowe a żarówka to zwykła 8W. Ani potasu ani CO2 nie podaję. Chyba, że kupię w płynie węgiel, ale na razie to koszty same się mnożą a pracy nie ma :(

3. Mycie filtra to tak jak pisałem - wcześniej myłem w wodzie z akwarium, ale wymagało to częstego czyszczenia, dużo nieczystości zostawało w środku. Teraz raz umyłem pod kranem, potem już nie. Po tym dodałem bakterie z jakiegoś "startera". Poza tym trzymam w akwarium woreczek z takimi kuleczkami (coś jak mini keramzyt) i mam nadzieję, że tam sobie bakterie siedzą.

4. Też myślę, że światło jest winne...

5. Gdyby były niedobory, to roślina chyba by nie wypuszczała ciągle nowych liści? Chyba, że się mylę...

6. Te kropki widać tylko pod światło i one pływają nie na powierzchni tylko w głębinie (n każdej głębokości). Próbowałem zrobić fotkę ale marnie to widać (paski zamiast kropek, bo za duży czas naświetlania). Gdzieś wyczytałem, że to pierwotniaki i żeby wyłączyć światło na jakiś czas. Nie próbowałem jeszcze. Inne sposoby na różne możliwości dot. tych kropek?

7. Zrobię test paskowy - czy warto, bo podobno są nie dokładne?

8. Jak wygląda sprawa wyłączenia oświetlenia w akwarium, gdy w pokoju jasno? Czy to też się liczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...