Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem, w której grupie tematycznej umieścić ten post. mam nadzieję, że robie to w dobrym miejscu.

 

akwarium mam od dość dawna, jednak nigdy specjalnie nie interesowalo mnie co się tam dzieje, ze względu na wiek (miałam ok 8 lat gdy je dostałam). zajmował się nim mój tata. teraz jednak coraz bardziej interesuje mnie co się z nim dzieje, a szczerze mówiąc nie wygląda to zbyt dobrze.

 

1. zacznę od tego, jakie mam rybki. jest to kilka molinezji, które ze względu na lekkie zaniedbanie tego, rozmnażają się głównie we własnym gronie. ostatnio dokupiłam jedynie jednego samczyka. mam też trzy neonki, trzy kiryski oraz glonojada. w kotniku pływa ok 10 małych molinezji. akwarium ma ok 40l. czy nie jest to zbyt dużo rybek w jednym akwarium?

 

2. mam strasznie mętną wodę, która w dodatku smierdzi. na forum znalazłam informacje, że przyczyną mogą być rozkładające się slimaki w podłożu (kamienie różnej wielkości). czy wymiana go pomoże?

 

3. filtr muszę myć mniej więcej raz na tydzień. czy to normalne? gąbka jest brudna i smierdzi.

 

4. filtr, grzałka i termometr, zazwyczaj gładkie w dotyku, teraz są chropowate. podejrzewam, że to jakieś glony. czymam rację?

 

5. w jednaj z krawędzi akwarium rosną pływające glony. jak się ich pozbyć?

 

6. wszędzie, dosłownie, są ślimaki. od dobrych kilku lat nie możemy się ich pozbyć. na forum znalazłam informacje, że można kupić jednego ślimaka, który będzie je zjadał. jaki bylby najlepszy? czy są inne sposoby walczenia z nimi?

 

aktualnie planuję kupno nowego akwarium, oraz nowych akcesoriów do neigo. podejrzewam, że będzie to najlepsze rozwiązanie w moim przypadku. chciałabym jednak się dowiedzieć czy warto dalej inwestować w to akwarium, czy założyć nowe, w którym pływać będą te same rybki.

 

 

ten post pewnie wyglądać będzie dość śmiesznie wśród innych postów, od ludzi, którzy się na tym znają. na pewno padnie stwierdzenie, że akwarium stranie jest zaniedbane, ora, że w ogóle nie dbam o swoje ryby. jestem niestety tego świadoma, dlatego zasięgam tu porady. nie chcę, żeby rybki cierpiały przez moje zaniedbanie, dlatego muszę jakoś poradzić sobie z tymi problemami. z góry dziękuje za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu kupować nowego akwarium chyba, że masz miejsce i środki - to polecałbym kupno jak największego (im większy zbiornik tym mniej kłopotów).

Ale jeśli pozostaniesz przy obecnym...

z tego co piszesz to przydałby się kompletny restart akwarium.

W telegraficznym skrócie:

Przede wszystkim odstaw wodę tak aby starczyło na całość (niech postoi conajmniej 2-3 tygodnie). Jak woda będzie ok. możesz przystąpić do akcji.

1.Przenieś rybki na czas porządków do jakiegoś chwilowego zastępczego zbiornka (oczywiście z częścią starej wody).

2.Wyczyść całe akwarium- szyby, sprzęt (termometr, grzałkę, filtr) dokładnie przepłucz żwirek itd. Gąbkę z filtra wypłucz w starej wodzie.

3.Zalej akwarium nową, odstałą wodą, posadź roślinki + ew. dekoracje i finito...

 

Ślimaków w ten sposób raczej się nie pozbędziesz (nawet jak wywalisz wszystkie rośliny to gdzieś zawsze zostanie ikra). Ja wytępiłem je za pomocą bocji, choć to za duża ryba do Twojego akwarium. Możesz zkupić np. 2 bocje na "gościnne występy" a później jak problem minie oddać je komuś... Są też inne sposoby np. na liść sałaty itp (na forum jest dość obszerny artykuł na temat jak pozbyć się ślimaków). U mnie sprawę załatwiły bocje, które po kilku miesiącach oddałem koledze do większego akwarium.

 

Jeśli chodzi o obsadę do Twojego akwarium (ok. 40L) - na tym forum znajdziesz sporo ciekawych propozycji. Z tego co napisalać nadają się tylko neonki...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, w której grupie tematycznej umieścić ten post. mam nadzieję, że robie to w dobrym miejscu.

 

akwarium mam od dość dawna, jednak nigdy specjalnie nie interesowalo mnie co się tam dzieje, ze względu na wiek (miałam ok 8 lat gdy je dostałam). zajmował się nim mój tata. teraz jednak coraz bardziej interesuje mnie co się z nim dzieje, a szczerze mówiąc nie wygląda to zbyt dobrze.

 

1. zacznę od tego, jakie mam rybki. jest to kilka molinezji, które ze względu na lekkie zaniedbanie tego, rozmnażają się głównie we własnym gronie. ostatnio dokupiłam jedynie jednego samczyka. mam też trzy neonki, trzy kiryski oraz glonojada. w kotniku pływa ok 10 małych molinezji. akwarium ma ok 40l. czy nie jest to zbyt dużo rybek w jednym akwarium?

 

2. mam strasznie mętną wodę, która w dodatku smierdzi. na forum znalazłam informacje, że przyczyną mogą być rozkładające się slimaki w podłożu (kamienie różnej wielkości). czy wymiana go pomoże?

 

3. filtr muszę myć mniej więcej raz na tydzień. czy to normalne? gąbka jest brudna i smierdzi.

 

4. filtr, grzałka i termometr, zazwyczaj gładkie w dotyku, teraz są chropowate. podejrzewam, że to jakieś glony. czymam rację?

 

5. w jednaj z krawędzi akwarium rosną pływające glony. jak się ich pozbyć?

 

6. wszędzie, dosłownie, są ślimaki. od dobrych kilku lat nie możemy się ich pozbyć. na forum znalazłam informacje, że można kupić jednego ślimaka, który będzie je zjadał. jaki bylby najlepszy? czy są inne sposoby walczenia z nimi?

 

aktualnie planuję kupno nowego akwarium, oraz nowych akcesoriów do neigo. podejrzewam, że będzie to najlepsze rozwiązanie w moim przypadku. chciałabym jednak się dowiedzieć czy warto dalej inwestować w to akwarium, czy założyć nowe, w którym pływać będą te same rybki.

 

 

ten post pewnie wyglądać będzie dość śmiesznie wśród innych postów, od ludzi, którzy się na tym znają. na pewno padnie stwierdzenie, że akwarium stranie jest zaniedbane, ora, że w ogóle nie dbam o swoje ryby. jestem niestety tego świadoma, dlatego zasięgam tu porady. nie chcę, żeby rybki cierpiały przez moje zaniedbanie, dlatego muszę jakoś poradzić sobie z tymi problemami. z góry dziękuje za poradę.

1. za male akwarium na moliezje, neonki i glonojada. Neony od 60L, glonojad 112L. Kirysy ok. Obsade zmien na np gupiki i kirysy. 6 kirysow bo to ryba stadna.

 

2. Zrob restart. Wlej wode z akwarium do jakiegos baniaka, cale akwarium przeplucz, zwirek pozadnie przeplucz, wloz z powrotem i wlej stara wode.

 

3. Tak, to normalne.

 

4.Nie koniecznie, nie wiem.

 

5. Czy w tej krawedzi przypadkiem nie dochodzi swiatlo z okna? masz tlonieprzepuszczaace swiatlo? To mzoe byc przyczyna.

 

6. swiderki, ampularie, inne..poszukaj.

 

Jezeli chceszz trzyamc te ryyb, to kup 100L. Jesli nie zalezy Ci na tych i mozes zmienic obsad ena mniejsze to zrob restart tego, bez kupywania nic nowego i jedziesz od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dziękuję za rady. zgodnie z poleceniami zrobiłam prawie cały restart akwarium, chwilowo bez roślin, i zostawiłam na 2-3 dni wodę w akwarium. była czysta, dopóki nie wpuściłam rybek.2-3 dni pływały w czystej wodzie, a potem zaczęła mętnieć :( w dodatku filtr prawie codziennie muszę czyścić. kiryski częściej niż zawsze czas podpływają żeby zaczerpnąć powietrza, więc chyba woda jest zbyt słabo napowietrzona. co powinnam z tym zrobić? :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie koniecznie musi byc zbyt słabo napowietrzona woda, być może NO3 za wysokie. A zawżywszy na przerybienie to możliwe. Testy wody by się przydały. Jeśli to problem napowietrzania to ustaw może wylot filtra tuż przy powierzchni wody tak by powierzchnia mocno się kołysała pod wpływem wypływającej wody. To powinno pomódz.

 

Ja bym na Twoim miejscu jeśli masz warunki i kasę wystartowała jednak z większym akwarium. Urządziła je, poczekała aż porządnie dojrzeje, następnie przeniosła stopniowo obsadę. Z mniejszego można by zrobić kotnik, lub krewetkarium :) .

 

Kup sobie ze trzy ślimaki Anentome Helena - one powinny(podobno) ładnie zmniejszyć plagę świderków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieskromnie odeślę Cię do mojego tematu dotyczącego zakładania akwarium: http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=43&t=6354

nie jestem pewna czy wiesz czym jest proces dojrzewania zbiornika i czym grozi jego zaniedbanie.

moja propozycja jest taka:

zatrzymujemy akwarium 40 litrowe. molinezje oddaj lub sprzedaj od razu, to samo z glonojadem i neonami. kiryski daj komuś na przechowanie, jeśli nie masz komu spytaj tu na forum mówiąc skąd jesteś.

wylej wszystko, wyrzuć żwir (nie jest drogi a z nim na pewno przeniesiesz ślimaki), dekoracje jeśli jakieś masz wygotuj w osolonej wodzie 30 min, potem wypłucz porządnie. sprzęt i zbiornik dokładnie wymyj wodą z octem. dobrze byłoby kupić nowe wkłady do filtra, jeśli nie, to porządne płukanie pod bieżącą wodą.

po tym zalej akwarium całkowicie nową wodą (nie musi być odstana).

osobiście zainwestowałabym w nowe rośliny ale jeśli nie masz takiej możliwości to zrób im kąpiel w odkażalniku. (aby wyeliminować ślimaki)

potem postępuj tak jak przy zakładaniu nowego akwarium, czyli poczekaj aż woda dojrzeje i dopiero po tym odbierz kiryski i dokup rybki na które się zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za rady.

no więc chwilowo zatrzymałam rybki te, które miałam, akwarium wyczyściłam, nowe kamienie na podłoże, stary filtr z nową gabką. gdzieś wyczytałam, ze woda, która ma mlecznobiały kolor po paru dniach zrobi się czysta, i ze tak się czasem robi, bez szkody dla rybek. niestety po tych kilku dniach woda ponownie zmętniała, tym razem bardziej na zieloono, i śmierdzi, jak stęchlizna (albo podobnie). no i teraz już kompletnie nie wiem co powinnam zrobić T_T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh... tylko moja rada odnośnie wymiany wkładów filtra dotyczyła restartu zbiornika bez ryb w środku. jak masz podejmować tylko niektóre z działań składających się na całość, to lepiej już nic nie robić. raczej nie przeczytałeś tematu który Ci poleciłam. teraz to sobie kup testy na nh3, no2 i no3 a jak nie wiesz dlaczego to odsyłam ponownie do tematu do którego dałam link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...