Skocz do zawartości

Upadające 240l mimo wszelkich starań... pomocy!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w tytule mam akwarium 240l około 3 lat, ostatnim czasem po przeprowadzce nie mogę dojść do ładu z moim baniaczkiem, rośliny praktycznie przestały rosnąc, gniją i po kolei wszystkie wyrzucam, mam sporo ryb i nawet się trzymają ale kompletnie przestały się rozmnażać (nawet gupiki a zawsze miałem tego setki).. Głównie żal mi roślin bo sporo w nie zainwestowałem poza tym zawsze pięknie mi rosły. Jeden hodowca na giełdzie dopatrzył się problemu w wodzie która u mnie w domu jest przepuszczana przez zmiękczacz na głównym przyłączu co powoduje wlewanie do akwa wody z potężną dawką potasu, posłuchałem go i podmieniłem połowę wody na źródlaną z marketu ale dalej nie widzę zmian (minęło ponad 2 tygodnie), troszkę bawiłem się oświetleniem, mam diversa opti plant 30wT8 i jakąś Sylvanię ale zdarł mi się napis więc nie wiem do końca, obie w sumie mają około 6000K więc ponoć w porządku. Czy ktoś potrafi mi pomóc? Gdzie szukać błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozów faktycznie nie stosuję, od czasu do czasu takie tabletki pod korzenie, aktualnych parametrów nie mam, podam jutro, wymiary akwa są standardowe, 120*40*45. Ile więcej lumenów powinienem mieć? Nie chcę kupować kolejnej drogiej świetlówki, dziś widziałem w castoramie odbłyśniki w dość przyzwoitej cenie, warto w to inwestować?

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 60 W na 240 litrów więc wychodzi w zaokrągleniu 0,25 W/l. Wg mnie ten współczynnik powinien oscylować w okolicy 0,5 chyba, że masz same cieniolubne rośliny.

Odbłyśniki poprawią ilość lumenów nawet o 20, 30 % więc jeśli cena jest OK to oczywiście, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wymieniłem już prawie całą wodę na źródlaną (taka z marketu:)), dziś kupiłem świetlówkę Sera Daylight Brilliant o mocy 6500K do tego jest Flora Glo, ma około 2500K i dokupiłem do niej odbłyśnik, chyba oświetlenie mam już załatwione? W załączniku zdjęcie po założeniu tego oświetlenia, proszę o sugestie co jeszcze można "zmodyfikować":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz teraz 3x 30W, czy nadal dwie świetlówki? Bo do takiego baniaka rzeczywiście żeby wyszło 0,5W/l przydałoby się co najmniej 4x 30W. Poza tym bez CO2 przy takim układzie to też cudów nie będzie a tylko się glonów nabawisz. Więc decyduj albo robisz 0,5W/l i podajesz niezbędne nawozy(wtedy zdecydowana większość roślin będzie pięknie rosła), albo przy tym co masz zostajesz przy roślinach cieniolubnych (rośliny będą rosły powoli i nie na każdą możesz sobie pozwolić). Zamiast odbłyśnika możesz obkleić wnętrze pokrywy folią aluminiową (w marketach budowlanych dostaniesz taką w formie taśmy klejącej).

Anubiasy uwiąż na tym drewienku bo ich korzenie nie powinny być zakopane w podłożu. Roślina na 3-cim planie po prawej nie nadaje się do pełnego zanurzenia, to typowy doniczkowiec (na moje oko). Usuń też te podwodne gejzery, wytrącają CO2 z wody.

Nie wiem czy tak duża podmianka wody dobrze baniakowi zrobiła, duże wahania parametrów mogą zwierzakom zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dalej 2 świetlówki,dodałem tylko odbłyśnik. Jakich nawozów najlepiej używać? Zestaw do CO2 posiadam, choć póki co nie aktywny ale postaram się go doprowadzić do stanu używalności. Martwi mnie tylko temat świetlówek, 4*30W nie zmieści mi się w obudowie, widziałem zestawy do dołożenia 2 świetlówek T5, pytanie tylko czy na pewno bez tego się nie obejdzie? Taśmę aluminiową posiadam, pytanie czy aluminium pod wpływem wody nie wytrąci jakiś szkodliwych związków do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, słucham Twoich rad i mam nadzieję że na dobre mi to wyjdzie:)

Zamówiłem taki nawóz: http://allegro.pl/kultowy-nawoz-dla-ros ... 24968.html

Obudowę okleiłem sreberkiem, teraz myślę nad dołożeniem tych świetlówek, znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/dmr-t5-zestaw-oswietl ... 70663.html taki zestaw wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...