Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie barwniaków.


kuba2001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam w akwarium 120l 3 barwniaki (nie pamiętam jakie ale opiszę wygląd) 2 samice i samca. Przez ostatnie 2 dni zauważyłem dosyć dziwne zachowanie samca i jednej z samic. Samiec podpływa do samicy bliziutko a po chwili samica jakby się potrząsa czy coś. To chyba zaloty ale problem tkwi w tym że mam akwarium oggólne i plywają tam 3 średnie skalarki po 8 - 9 cm wliczając pletwy, 2 brzanki dosyć duże (moim zdaniem) 4 - 5 cm, ładną mieszankę molinezji czarnej i żółtej, 2 bocje jedna 6 cm druga 4 cm, kilka 2 - 2,5 cm kirysow i 3 male glonojady 2cm. Te barwniaki mają paski na ciele, żółte płetwy z kropeczkami, ta samica ma fioletowy brzuszek druga wygląda identycznie ale bez brzuszka. I największy i najważniejszy problem: nie mam żadnego małego zbiornika, ale nawet gdyby to nie mogę narazie go mieć. Mam duży kotnik( 15 cm dł, 12 wys, 11 szer) ale wątbe żeby narybek tam mógł sobie przeżyć.

:help: jeżeli ktoś by wiedział o co mi chodzi w tej całej plątaninie :D to prosze o odpowiedź :help::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120L zbiornik byłby odpowiedni TYLKO dla jednej parki barwniaków i ew. rozpraszaczy typu: szczupieńczyk, proporczykowiec czy lśniocooczki.

 

W tej chwili Twoje ryby nie mają odpowiednich warunków do zycia, a skoro tego nie możesz im zapewnić to nie zabieraj się za rozmnażanie. Szkoda młodych ryb by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opisie wiem na 99%, że to barwniaki czerwonobrzuche a zachowanie samicy wskazuje na przygotowania do tarła. Jeżeli uda im się tarło to podejrzewam, że dla obrony ikry a potem narybku może dojść do małej wojenki w akwarium ogólnym, bo barwniaki na pewno obrony sie podejmą nawet gdyby były tam dorosłe skalary. Gdybyś chciał je rozmnozyć to potrzebny jest zbiornik ok. 70 litrów z jak największą powierzchnią dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby... Gdyby udało mi się skołować od dziadka akwarium sześciokątne wielkość: wys 28cm a kazda scianka ma szer 12 cm czy dało się by tam przenieść barwniaki?

Ps. Mam taką obsadę bo dziadek mi kupił barwniaki, skalary i brzanki lecz nie pomyślał ze będąprawdopodobnie walczyć a szkoda mi je wyrzucać czy coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwniaki idealnie potrafią się zająć ikra i młodymi. Oddzielając młode od rodziców powodujemy, że gdy one dorosną, to same nie bedą w stanie się zająć swoimi młodymi. Akwarystyka nie polega na krzywdzeniu zwierząt.

 

Minimalnym zbiornikiem dla barwniaków wychowujących młodych to 60x35-80x35cm powierzchni dna. W mniejszym dorosły samiec może być zbyt natarczywy i zabić samice, a młode nie bedą rosnąć.

 

Skoro masz jedno akwarium, 120L i w nim masz koszmarną obsadę i nie umiesz zajać się profesjonalnie tym akwarium to nie bierz sie za kolejne, a tym bardziej rozrodcze... Barwniaki i tak bedzie ciezko sprzedać i jest to gra nie warta świeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha sory bo pisze w sumie glupoty bo sie stresuje... chyba wiesz jak to jest za pierwszym razem z ikrą...

a tak to nie krzywdze ryb bo zawsze mam u dzadka (mieszka 20 - 30 metrów ode mnie) akwarium 70 l ale tam nie włoże raczej ryb które zlaza ikre bo tam są inne ryby i barwniaki miały by nieziemską wyżerke

 

Forum wymaga poprawnej pisowni.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley a Ty miałeś u siebie barwniaki czerwonobrzuche? Ja mam 20 samic i 4 samce i jakoś nie widziałem żeby to samiec próbował usmiercić samicę a wręcz odrotnie jest-to samica go zamęcza wiecznymi zalotami. Tarła robie w akwariach 70 litrowych gdzie wkładam gotowe do tarła 1 samice i 1 samca, bo nie zauważyłem jakiegoś super dobrania w pary. Po tarłe samiec jest zabierany gdyż brakuje mi ich dla innych samic i tylko dlatego samca zabieram. W kolejnym akwarium mam następną kandydatkę do tarła i on tam trafia i również następnej samicy nawet nie próbuje zabić a raczej widac objaw u niego zestresowania związanego z kolejnymi zalotami nastepnej samicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy. Zasugerowałem przełożenie z powodów takich, że to nie jest akwarium gdzie oprócz tej pary nie ma innych ryb, bo wtedy bez sensu jest im zabierać ikrę a tylko dlatego żeby uniknąć wojenek w obronie ikry czy larw. Tarlaki staną się spokojniejsze a przy okazji jest szansa odchować i trochę rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...