Jump to content

sinice! co dalej

firafix
 Share

Recommended Posts

Witam,sinice j/w.Chyba dostałem w "gratisie"wcześniej tego nie miałem.

Dołączona grafika

Pojawiły się również nitki na liściach,oraz zielone kropki na szybach.

Rośliny rosną,bąbelkują w sumie ok,tylko te glony.Wydaje mi się,że czerwone rośliny są chyba za bardzo czerwone.

Wszystko wskazuje na braki azotu.Z nawozów na razie nic nie podaję tylko co2(butla).

Zawartość co2 i ph w normie(stały JBL),NO3-nie zmierzalny.

Kh-4

Gh-5

Na sole czekam,zamówiłem to http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 64245.html i to:

http://allegro.pl/nawoz-makro-dla-rosli ... 07978.html.

A! zbiornik na razie zaciemniony,i co2 wstrzymane,co robić dalej?

Zacytuję opis z przewodnika po glonach z innego forum:

Opis:

To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.

Przyczyny powstawania:

Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku

Usuwanie:

Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.

Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.

Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!

Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.