Skocz do zawartości

25 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Na wstępie chciałbym z życzeniami - Wszystkiego najlepszego z okazji świąt.

 

Przechodząc do meritum:

 

Zakupiłem sobie akwarium 25 litrów (prostopadłościan 40x25x25). Wcześniej posiadałem kulę, w której były 3 bojowniki (samiec + 2 samice) oraz parka gupików. Jednak ponieważ sadystą nie jestem, to postanowiłem dokonać zakupu czegoś większego. Z braku miejsca niestety zostało mi do wyboru jedynie 25 l.

 

Ponieważ w tym temacie jestem zielony, dlatego mam pytanie do Was: Co do takiego akwa mogę dać? 3 bojowniki zostają na pewno; co do gupików to sprawa jest trochę inna, gdyż samiczka mi zdechła wcześniej, i teraz zastanawiam się nad oddaniem samca w ręce kolegi hodowcy.

 

Proszę Was, abyście w miarę możliwości podpowiedzieli mi jakieś łatwe w utrzymaniu, nie wymagające specjalnych warunków rybki, bądź inne (krewetki, ślimaki itp.). Również jeśli chodzi o udekorowanie akwarium prosiłbym Was o jakieś rady.

 

Pozdrawiam

 

Winexonil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli sprawę stawiasz tak, że wszystkie bojownik zostają, to rybek już więcej nie kupuj żadnych. dobrym pomysłem dla urozmaicenia będzie kilka krewetek (najłatwiejsze i najlepiej dostępne to red cherry i amano) lub ewentualnie jedna ampularia (ślimak), ale ja polecam raczej krewetki. nie wiadomo jednak czy bojowniki nie zainteresują się zjedzeniem krewetki. najczęściej nie są agresywne ale czasem się to zdarza. "najbezpieczniejszymi" krewetkami do akwarium z bojownikami są amano.

co do wystroju przy takiej obsadzie powinno być dużo kryjówek (rośliny, korzenie, kokosy itp). harem bojowników powinno sie normalnie trzymać od 45-50 litrów, dlatego w 25 litrach musisz zadbać o to by bojownik nie zagonił samiczek. w kuli samiec może był osowiały i nie miał siły ganiać samiczek, ale gdy w 25 litrach nabierze siły, może być agresywny w stosunku do swych kobiet. duża ilość kryjówek jest też potrzebna ze względu na krewetki, one też muszą mieć gdzie się schować przed rybkami podczas wylinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli sprawę stawiasz tak, że wszystkie bojownik zostają, to rybek już więcej nie kupuj żadnych. dobrym pomysłem dla urozmaicenia będzie kilka krewetek (najłatwiejsze i najlepiej dostępne to red cherry i amano) lub ewentualnie jedna ampularia (ślimak), ale ja polecam raczej krewetki. nie wiadomo jednak czy bojowniki nie zainteresują się zjedzeniem krewetki. najczęściej nie są agresywne ale czasem się to zdarza. "najbezpieczniejszymi" krewetkami do akwarium z bojownikami są amano.

Cóż, bojowniki muszą zostać. Co do pozostałej obsady akwa, to myślałem na krewetkami, ale nie chciałem Wam czegoś sugerować, więc nie napisałem o nich. Ślimaka też poddawałem rozważaniom, ale wyszedł na minus, ponieważ akwarium jest małe, i potrzebowałem raczej czegoś bardziej ruchliwego.

 

co do wystroju przy takiej obsadzie powinno być dużo kryjówek (rośliny, korzenie, kokosy itp). harem bojowników powinno sie normalnie trzymać od 45-50 litrów, dlatego w 25 litrach musisz zadbać o to by bojownik nie zagonił samiczek. w kuli samiec może był osowiały i nie miał siły ganiać samiczek, ale gdy w 25 litrach nabierze siły, może być agresywny w stosunku do swych kobiet. duża ilość kryjówek jest też potrzebna ze względu na krewetki, one też muszą mieć gdzie się schować przed rybkami podczas wylinki.

Jeśli chodzi natomiast o usposobienie mojego bojownika, to wydaje mi się że jest spokojny. W kuli, wiem że było to spowodowane również wielkością zbiornika, był bardzo ospały, jednak teraz w większym akwarium również nie wykazuje zbytnio chęci do agresywnego i czynnego trybu życia. Na początku troszeczkę "zaczepiał" gupiki, ale po dwóch dniach był już spokój. Wydaje mi się że bardziej to samiczki były zainteresowane gupikami niż on.

 

A czy bardzo bym przepełnił akwarium jeśli dodałbym tam poza bojownikami i jakimiś 2 krewetkami jeszcze kilka małych rybek? Jakieś neonki, lub coś podobnego. Pytam się, bo zależy mi też troszkę na większym ruchu w moim akwarium.

 

Mam jeszcze takie pytanie z innej beczki. Jaki filtr i grzałkę byście poradzili mi zakupić. Na razie "jadę" na starym filtrze z kuli, ale to tylko z powodu świąt, i w ciągu kilku najbliższych dni mam zamiar dokonać zakupu czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie możesz wrzucać tam już więcej ryb. neony nie są dobre do bojowników, poza tym potrzebują 60 litrów i stada min 8 sztuk. bojowniki w ogóle nie lubią małych ruchliwych towarzyszy, to je denerwuje. Twoje oczekiwania rozmijają się z wymaganiami bojowników. zastanów się, czy kupiłeś większe akwarium po to by Twoim rybkom było lepiej, czy po to by kupić więcej ryb i więcej męczyć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy amano to przypadkiem nie będą za duże krewetki do tak małego litrażu? Jedna krewetka to może mogła by tam mieszkać, ale jak wiadomo, krewecie potrzebują towarzystwa, więc moim zdaniem amano odpadają. Wśród małych jest wystarczający wybór.

 

No i korozja ma całkowitą rację odnośnie rybek. To, że ratujesz bojki od kuli to się chwali, tylko nie dopychaj im już więcej rybek (bo nawiasem mówiąc to i w 25l nie powinno byc haremu bojowników, a najwyżej jeden-no ale skoro są już razem... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...