Skocz do zawartości

Glony w akwarium 40l


manusik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane - 2 miesiące temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 40l

3.Jakie jest oświetlenie(nie mam pojęcia jakie mam oświetlenie, chciałem sprawdzić na świetlówce ale nie jest to podane :( )-

4.Jak długo świecisz 8h

5.Podłoże - piasek firmy filtus

6.Filtracja - filtr wewnętrzny aquael + deszczownica

7.Typ zbiornika staram się o roślinne -

8.Ozdoby plastikowa skałka

9.Rośliny sporo, nie pamiętam dokładnie, widoczne na zdjęciach-

10.Ryby - brak-

11.Podmianki standardowo 30-40% co 1-2 tygodnie

12.Nawożenie akwarium nawożę solami KH2PO4 KNO3 MGSO4 K2SO4 + Mikro-

13.CO2 bimbrownia z cukru, drożdży i wody dozuję 24/7

14.Parametry wody PH-6.5 Kh 26 GH 30

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Nie mam rybek w tym akwarium

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Opis problemu- Rozrastające się glony na roślinach. Część roślin jest nieatakawona przez glony, a cześć jest i to w dużym stopniu. Bardzo proszę o poradę jak zwalczyć ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - zdjęcia akwarium trzeba zrobić najlepiej wieczorem przy wyłączonym oświetleniu pomieszczenia - świecić powinno się tylko akwarium i nie używać lamp błyskowej bo teraz lepiej widać meble niż to co w akwarium.

Wyłącz napowietrzanie - jest ono zupełnie niepotrzebne

To co widać teraz - na pewno zawalona jest kwestia podłoża - co to za biały piasek ? Podaj dokładną nazwę handlową i opisz dokładnie jak zrobiłeś podłoże.

Plastikowa skałka najlepiej wygląda na półce - do usunięcia - nie tylko ze względu na kwestie estetyczne - może coś wydzielać do wody.

Twardości wody KH i GH są bardzo wysokie - sprawdź twardość wody jakiej używasz do podmian - wlej na kilka godzin do czystego naczynia wodę z kranu i zmierz KH i GH - podaj wyniki.

Ph przy tych parametrach (KH, GH ) jest nieprawdopodobnie niskie- CO2 zrobiło chyba wodę sodową w akwarium

Opisz dokładnie nawożenie - z tego co napisałeś nic nie wynika , podaj dokładnie jakie roztwory zrobiłeś i w jakich ilościach je dozujesz.

Niezbędne testy - NO3 i PO4 :!:

W akwarium roślinnym najważniejsza jest kwestia oświetlenia - jeśli nie będziemy wiedzieli co to jest i jakie ma parametry to końca nigdy nie dojdziemy - to sprawa kluczowa dla rozwiązania problemu.

Doraźnie - dwie duże podmiany wody co trzy dni po ok 50% , i odstawienie wszystkich nawozów do czasu wyjaśnienia cz roztwory masz dobrze zrobione.

Nie pocieszę Cię na koniec - moim zdaniem akwarium kwalifikuje się do restartu ale ten powinien być przeprowadzony prawidłowo - możemy ewentualnie próbować ratować ten zbiornik ale wdaje mi się że zostało tu popełnionych kilka zasadaniczch błędów i restart będzie lepszym rozwiązaniem niż próby ratowania tego - ale poczekajmy na wyjaśnienie kilku wątpliwości o których napisałem - zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

Tutaj zdjęcie opakowania piasku jaki dałem. Obok stoi butelka mikroelementów(B, Zn, K, Mn, Cu, Mo, K, S, Mg, Fe) Co do nawożenia solami:

sole KNO3 MGSO4 K2SO4 KH2PO4 miałem w torebeczkach z allegro każdy po 25 g soli. Rozpuściłem każdą z soli w 250ml wody. KNO3, MGSO4, K2SO4 dawkuję codziennie dając 1ml każdego z roztworów. Jeśli chodzi o KH2PO4 dawkuje znacznie mniej, po ok 0,2ml dziennie. Światło 0,25W/l się okazuje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest przenawożone - przy tym świetle rośliny nie potrzebują aż tyle substancji odżywczych przy tym oświetleniu max dawka makro to 1/5 tego co podajesz na chwilę obecną.

Mikro zupełnie do odstawienia.

Podłoże jest do wymiany - ten żwirek jest zbyt drobny będą tworzyły się strefy beztlenowe. Poza tym w akwarium roślinnym podłoże musi być żyzne - substrat , ziemia itp

Bez testów na NO3 i PO4 dalej nic nie da rady zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...