Jump to content

Zakwit wody.Prośba o pomoc Łorena


dorota2204
 Share

Recommended Posts

Witam,Mam zakwit wody i zielony pył na szybie od dłuższego czasu.Parametry wody też nie są najlepsze i nie wiem co mam już robić.

Zbiornik 250L 100x50x50

Swietlówki T5 3x39W dwie Sylvania 6500K i grolux 8500K teraz świecę od 15-21 plus odbłyśniki.

Akwarium założone 15 wrzwśnia 2012

Podłoże ASII+roślin dużo.

Wodę podmieniam 2razy w tygodniu do filtra dodaje bakterie Nitrivec czasem używam uzdatniacza jak za pózno wleje wodę do wiadra 80L tygodniowo.

Odmulam raz w tygodniu, grzałka z termostatem temp.25C.

CO2-to bimbrownia teraz odlączyłam bo ryby pływały przy powierzchni.

Filtr Fluval305 zewnętrzny.Czyszczę co tydzień w wodzie z akwa.

Nawozy jakie podaje to, suche sole rozrobione każde w osobnej butelce na wodzie destylowanej.A tak podaję

KNO3-13,5ml ,KH2PO4-20ml zwiększyłam dawkę czterokrotnie podawałam 5ml,MgSO4x7H2O-15ml sole te podaje 3razy w tygodniu

K2SO4-8ml przez 6dni oraz mikro 2x w tygodniu po 21ml

Chciałam uzyskać wyniki KNO3-12,5mg/l na tydzień,KH2PO4-1,25mg/l na tydzień KH2SO4-20mg/l na tydzień,MgSO4x7H2O-3mg/l na tydzień.Dziś zrobiłam testy,a oto wyniki;

NO3- między 12,5 a 25mg/l

PO4-0,25mg/l

NO2-0,0mg/l

PH-7mg/l

GH-10

KH-8

podwyższam PO4 od tygodnia i nawet nie drgnęło.Proszę Łorena o pomoc,bo już niewiem co mam robić

 

//Przenoszę. Zakładaj tematy w odpowiednich działach. I zadbaj o pisownie.

 

Nantai

Link to comment
Share on other sites

:shock: Łoren lekiem na całe zło.... :lol:

Światło świeci się za krótko - czas świecenia 10 godzin - kup sobie najtańszy wyłącznik czasowy za 10 złotych i będzie się włączało i wyłączało o właściwej porze.

Podłoże ASII i dużo roślin...a piszesz że odmulasz...jak Ty to robisz? Takich podłoży się nie odmula ponieważ natychmiast destabilizujemy całe akwarium - można od czasu do czasu ściągnąć z nad powierzchni dna detrus , o ile się nagromadzi i tyle.

Podmiany wody dwa razy w tygodniu - w jakim celu tak często?

Podawanie nawozów - moim zdaniem powinno odbywać się codziennie - dawki tygodniowe dzielimy na siedem i dozujemy codziennie. Z podanych przez Ciebie danych wynika że masz rozrobione sole - no i tyle udało mi się wywnioskować z tego co podałaś - pozostałe wielkości nic mi nie mówią (oprócz tych z testów). Przy rozrabianiu używałaś zapewne innego kalkulatora niż kalkulator zulixa więc podaj ilości soli jakich użyłaś do zrobienie roztworów i objętości samych roztworów soli - bo tu może być błąd (nie musi)

Podłoże ASII pochłania bardzo duże ilości fosforanów - dlatego moim zdaniem powinnaś podać co najmniej jednorazowo dawkę tygodniową , na drugi dzień połowę tej dawki tygodniowej i na trzeci dzień dwie dawki dzienne - czwartego dnia zrób test na PO4 i podaj wynik.

Bimbrownia jest najgorszym możliwym źródłem węgla - jest bardzo niestabilna wiec lepszym rozwiązaniem jest stosowanie carbo w płynie E.Carbo lub P.G. Carbo lub roztworu aledechydu glutarowego - samoróbki. Docelowo oczywiście musi stanąć instalacja CO2.

Jakiego nawozu mikro używasz i w jakich ilosciach?

Link to comment
Share on other sites

Nie napisałam,że mam plaże z białego drobnego żwiru i ją odmulam.Wodę podmieniałam 2razy w tygodniu bo wyczytałam,że pomaga to w pozbyciu się zakwitu.Co do nawozów to podawać codziennie razem z mikro?Mikro które stosuje to proszek CSM+B 13,40g całą paczkę rozpuściłam w 500ml wody destylowanej i podawałam 2razy w tygodniu po 21ml.

KNO3-to paczka 100g.Rrozpuszczam 20g w 300ml wody i podawałam 3razy w tygodniu po21,5ml

KH2PO4-to paczka 50g. Rozpuszczam10g w 400ml i podaje 5ml też 3razy w tygodniu

K2SO4-to paczka 100g. Rozpuszczam 40g w 250ml wody i podaje 8ml przez 6dni

MgSO4x7H2O-to paczka 100g. Rozpuszczam 25g w 300ml wody podaje 15ml 3razy w tygodniu.

Link to comment
Share on other sites

Magnez jest podawany w zbyt małej ilości - co najmniej o 100% więcej powinnaś dozować tygodniowo. Pozostałe ilości są mniej więcej ok. Przypuszczam że powodem zakwitu i zielenic jest zbyt niski poziom fosforu i zbyt wysoki poziom mikro - prawdę mówiąc ten nawóz który stosujesz jest jak dla mnie mało wiarygodny że się tak wyrażę. Proponuję przejść na E.L Profito lub skomponować nawóz mikro na bazie mikro plus intermagu i chelatu żelaza. Pylenie i zielenice punktowe na pewno są związane z niewłaściwym poziomem mikro.

Doraźnie - zaciemnienie całkowite na 4 dni bez podawania nawozów i CO2 , następnie podmiana wody 50% i można dalej nawozić uwzględniając większa dawkę fosforu, magnezu i zmianę mikro. Uwaga - fosfor może się zacząć kumulować więc postępuj tak jak napisałem już w poście poprzednim.

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc o magnezie masz na myśli MgSO4x7H2O?mam zwiększyć podawanie o 100% dawkę tygodniową nie wiem czy dobrze rozumiem podaje 15ml przez 3 dni to teraz mam podawać 90ml i podzielic to na siedem dni?Chce kupić mikro plus intermagu i chelat żelaza a to są dwie odzielne buteki?

 

//Pisownia!!

 

Nantai

Link to comment
Share on other sites

Tak- dokładnie mówię o MgSO4*7H2O . Cała dawka tygodniowa razy 2 i podziel to na dawki dzienne.

Mikro plus intermagu wystarczy jak kupisz 100ml i chelat żelaza 8% lub 13% to postać sproszkowana 50g wystarczy na rok mniej więcej. Możesz kupić to w sklepie akwanawozy.com.pl

Link to comment
Share on other sites

Odsyłam do kalkulatora zulixa (link w artykule o nawożeniu z mojego podpisu) wszystko tam policzysz - kalkulator jest prosty i intuicyjny . Instrukcja jak wykonać nawóz mikro posługując sie kalkulatorem jest także w artykule.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wychodzi tak jak podajesz to ok - musi się zgadzać - jedno tylko zastrzeżenie dość ważne - 10g chelatu +15ml koncentratu mikro + 500ml wody to nie jest 500ml roztworu tylko trochę więcej. Należy więc wlać koncentrat do butelki , dosypać chelat i uzupełnić wodą do objętości 500ml - wtedy będzie taki roztwór miał wyliczone parametry.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...