Skocz do zawartości

Zakwit wody.Prośba o pomoc Łorena


dorota2204
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,Mam zakwit wody i zielony pył na szybie od dłuższego czasu.Parametry wody też nie są najlepsze i nie wiem co mam już robić.

Zbiornik 250L 100x50x50

Swietlówki T5 3x39W dwie Sylvania 6500K i grolux 8500K teraz świecę od 15-21 plus odbłyśniki.

Akwarium założone 15 wrzwśnia 2012

Podłoże ASII+roślin dużo.

Wodę podmieniam 2razy w tygodniu do filtra dodaje bakterie Nitrivec czasem używam uzdatniacza jak za pózno wleje wodę do wiadra 80L tygodniowo.

Odmulam raz w tygodniu, grzałka z termostatem temp.25C.

CO2-to bimbrownia teraz odlączyłam bo ryby pływały przy powierzchni.

Filtr Fluval305 zewnętrzny.Czyszczę co tydzień w wodzie z akwa.

Nawozy jakie podaje to, suche sole rozrobione każde w osobnej butelce na wodzie destylowanej.A tak podaję

KNO3-13,5ml ,KH2PO4-20ml zwiększyłam dawkę czterokrotnie podawałam 5ml,MgSO4x7H2O-15ml sole te podaje 3razy w tygodniu

K2SO4-8ml przez 6dni oraz mikro 2x w tygodniu po 21ml

Chciałam uzyskać wyniki KNO3-12,5mg/l na tydzień,KH2PO4-1,25mg/l na tydzień KH2SO4-20mg/l na tydzień,MgSO4x7H2O-3mg/l na tydzień.Dziś zrobiłam testy,a oto wyniki;

NO3- między 12,5 a 25mg/l

PO4-0,25mg/l

NO2-0,0mg/l

PH-7mg/l

GH-10

KH-8

podwyższam PO4 od tygodnia i nawet nie drgnęło.Proszę Łorena o pomoc,bo już niewiem co mam robić

 

//Przenoszę. Zakładaj tematy w odpowiednich działach. I zadbaj o pisownie.

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock: Łoren lekiem na całe zło.... :lol:

Światło świeci się za krótko - czas świecenia 10 godzin - kup sobie najtańszy wyłącznik czasowy za 10 złotych i będzie się włączało i wyłączało o właściwej porze.

Podłoże ASII i dużo roślin...a piszesz że odmulasz...jak Ty to robisz? Takich podłoży się nie odmula ponieważ natychmiast destabilizujemy całe akwarium - można od czasu do czasu ściągnąć z nad powierzchni dna detrus , o ile się nagromadzi i tyle.

Podmiany wody dwa razy w tygodniu - w jakim celu tak często?

Podawanie nawozów - moim zdaniem powinno odbywać się codziennie - dawki tygodniowe dzielimy na siedem i dozujemy codziennie. Z podanych przez Ciebie danych wynika że masz rozrobione sole - no i tyle udało mi się wywnioskować z tego co podałaś - pozostałe wielkości nic mi nie mówią (oprócz tych z testów). Przy rozrabianiu używałaś zapewne innego kalkulatora niż kalkulator zulixa więc podaj ilości soli jakich użyłaś do zrobienie roztworów i objętości samych roztworów soli - bo tu może być błąd (nie musi)

Podłoże ASII pochłania bardzo duże ilości fosforanów - dlatego moim zdaniem powinnaś podać co najmniej jednorazowo dawkę tygodniową , na drugi dzień połowę tej dawki tygodniowej i na trzeci dzień dwie dawki dzienne - czwartego dnia zrób test na PO4 i podaj wynik.

Bimbrownia jest najgorszym możliwym źródłem węgla - jest bardzo niestabilna wiec lepszym rozwiązaniem jest stosowanie carbo w płynie E.Carbo lub P.G. Carbo lub roztworu aledechydu glutarowego - samoróbki. Docelowo oczywiście musi stanąć instalacja CO2.

Jakiego nawozu mikro używasz i w jakich ilosciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałam,że mam plaże z białego drobnego żwiru i ją odmulam.Wodę podmieniałam 2razy w tygodniu bo wyczytałam,że pomaga to w pozbyciu się zakwitu.Co do nawozów to podawać codziennie razem z mikro?Mikro które stosuje to proszek CSM+B 13,40g całą paczkę rozpuściłam w 500ml wody destylowanej i podawałam 2razy w tygodniu po 21ml.

KNO3-to paczka 100g.Rrozpuszczam 20g w 300ml wody i podawałam 3razy w tygodniu po21,5ml

KH2PO4-to paczka 50g. Rozpuszczam10g w 400ml i podaje 5ml też 3razy w tygodniu

K2SO4-to paczka 100g. Rozpuszczam 40g w 250ml wody i podaje 8ml przez 6dni

MgSO4x7H2O-to paczka 100g. Rozpuszczam 25g w 300ml wody podaje 15ml 3razy w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnez jest podawany w zbyt małej ilości - co najmniej o 100% więcej powinnaś dozować tygodniowo. Pozostałe ilości są mniej więcej ok. Przypuszczam że powodem zakwitu i zielenic jest zbyt niski poziom fosforu i zbyt wysoki poziom mikro - prawdę mówiąc ten nawóz który stosujesz jest jak dla mnie mało wiarygodny że się tak wyrażę. Proponuję przejść na E.L Profito lub skomponować nawóz mikro na bazie mikro plus intermagu i chelatu żelaza. Pylenie i zielenice punktowe na pewno są związane z niewłaściwym poziomem mikro.

Doraźnie - zaciemnienie całkowite na 4 dni bez podawania nawozów i CO2 , następnie podmiana wody 50% i można dalej nawozić uwzględniając większa dawkę fosforu, magnezu i zmianę mikro. Uwaga - fosfor może się zacząć kumulować więc postępuj tak jak napisałem już w poście poprzednim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o magnezie masz na myśli MgSO4x7H2O?mam zwiększyć podawanie o 100% dawkę tygodniową nie wiem czy dobrze rozumiem podaje 15ml przez 3 dni to teraz mam podawać 90ml i podzielic to na siedem dni?Chce kupić mikro plus intermagu i chelat żelaza a to są dwie odzielne buteki?

 

//Pisownia!!

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak- dokładnie mówię o MgSO4*7H2O . Cała dawka tygodniowa razy 2 i podziel to na dawki dzienne.

Mikro plus intermagu wystarczy jak kupisz 100ml i chelat żelaza 8% lub 13% to postać sproszkowana 50g wystarczy na rok mniej więcej. Możesz kupić to w sklepie akwanawozy.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wychodzi tak jak podajesz to ok - musi się zgadzać - jedno tylko zastrzeżenie dość ważne - 10g chelatu +15ml koncentratu mikro + 500ml wody to nie jest 500ml roztworu tylko trochę więcej. Należy więc wlać koncentrat do butelki , dosypać chelat i uzupełnić wodą do objętości 500ml - wtedy będzie taki roztwór miał wyliczone parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...