Skocz do zawartości

glony w 96l czas zacząć działać


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Postanowiłem poprosić o pomoc nie czekając aż akwarium będzie całe w glonach.

 

Poniżej przedstawiam mój zbiornik:

Akwarium: 96l, wymiary: 80x30x45cm

 

Oświetlenie: 2x18W T8 OSRAM +1x 18W Philips 6500K daylight, 0,56W/l

Filtr: JBL e901

Grzałka: 75W

Temperatura: 24,5 st. C

czas oświetlenia: 11h

godziny oświetlenia 9:00-20:00

Parametry wody:

no3 - 25

gh -11

kh - 11

ph -ok. 7,0

 

 

Obsada:

-16x neon inessa a może czerwony ?

-2x kirysek pstry

-5x zbrojników niebieskich

-4x brzanka sumatrzańska

-1x danio pręgowany

-2x danio lamparci

-pojawiające się coraz częściej zatoczki

-18x krewetek

 

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)

-anubias lancelata

-echinodora scaber

-lemna minor

-cabomba caroliniana

-microsaorium

-elocharis

 

konstrukcja podłoża:

-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm

-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm

-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,

-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

 

pokarm:

-pokarm płatkowany

-granulat dla krewetek

-ochotka

sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

 

chemia:

easy carbo - 1,6ml dzień

easy life profito - 1,5ml/dzień

20 ml makro

1 ml Fe

 

Poniżej sposób dawkowania i rozrabiania

Makro wg kalkulatora dawkuję

dzien tydzien

Potas, K+ 2,26 15,84

magnez, Mg+2 0,45 3,12

Azotany, NO3- 1,43 9,99

fosforany, PO4-3 0,14 1,00

 

mikro

dzien tydzien

żelazo, Fe 0,0607 0,42

mangan, Mn 0,0075 0,05

miedź, Cu 0,0004 0,00

cynk, Zn 0,0004 0,00

bor, B 0, 0015 0,01

molibden, Mo 0,0004 0,00

kobalt, Co 0,0002 0,00

 

fe uzupełniam z osobnego słoiczka do 0,42 mg/l tydzień (dawkowanie codzienne)

easy carbo 1,6ml dzień

 

Co tydzień podmieniam 20l wody, w dniu podmiany rano dawkuję nawozy, do podmienianej wody już nie dodaję.

 

Opis glonów:

1) Punktowe zielone kropki na szybie.

2) Ważniejsze: Glony przypominające brunatne krzaczki na liściach. Pojawia sięich coraz więcej. Ich tempo wzrostu jest dość powolne.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Glony widać na pierwszym zdjęciu na brzegach podłużnego liścia.

 

Proszę o ocenę mojego nawożenia i wskazanie błedów gdzie popełniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem test na po4 jbl. Wynik ok. lub więcej 1,8mg/l. Jutro rozcieńczam destylowaną wodą zgodnie z instrukcją i powtarzam pomiar. Azotany <10mg/l. Czyli niewłaściwe proporcje azotu do fosfory. Coś zżera azotany nie zużywając fosforanów. Ewidentny niedobór jakiegoś makro, który spowalnia pobieranie PO4.

 

W tej chwili mam kilka słoiczków z nawozami, przeraża mnie dorabianie kolejnych.

 

Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w kalkulatorze zulixa jest miejsce gdzie mogę policzyć stężenia tylko dla kno3 ?

 

Proszę o podanie jak rozpuścić KNO3 aby po tygodniu mieć stężenie w akwarium podniesione o 10mg/l. To dodam wraz z makro i teoretycznie będę mieć 20mg/l po tygodniu stosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz podstawowy błąd:

-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm

 

chemia:

easy carbo - 1,6ml dzień

easy life profito - 1,5ml/dzień

20 ml makro

1 ml Fe

Nie stosujemy nawożenia wraz z ziemią - ziemię dajemy po to aby rośliny czerpały zw. mineralne przez korzenie, dodając nawóz powodujesz że w wodzie jest dużo więcej składników niż potrzebują rośliny w ten sposób "karmisz" glony. Wrzuć do wody węgiel aktywny to powyciąga nadmiar składników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria..a co z roślinami które nie czerpią przez korzenie?

Nie znam takich roślin ... może chodzi Ci o glony - w pewnym sensie to też królestwo roślin....

 

Nawet rzęsa wodna ma korzenie. Chyba że chodzi Ci o rośliny które nie są ukorzenione w ziemi, a czerpią substancje pokarmowe z wody np. Pistia. Jeśli tak to Pistii nie powinno się hodować w typowym akwarium LT - chodzi o to że po jakimś czasie będzie jej brakować niektórych substancji pokarmowych i będzie wyraźnie marnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam takich roślin ... może chodzi Ci o glony - w pewnym sensie to też królestwo roślin....

A ja znam - np moczarka, rogatek, mchy , mikrozoria , bolbitisy , w tych dwóch ostatnich przypadkach korzenie służą wyłącznie jako chwytnikowe. Doprecyzuję wiec moje pytanie : skąd wiec mają czerpać składniki pokarmowe rośliny pobierające całą powierzchnią - np mchy, rogatek,moczarka, pływacz , lub też te które posiadają korzenie zredukowane które służą roślinie wyłącznie jako chwytnikowe - np u mikrozoriów, bolbitisów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam CI rację z tym odżywianiem roślin, faktycznie zapomniałem o mchach i np. pływającej Azolli karolińskiej - jednak dalej uważam że skoro to akwarium jest nawożone to dlaczego tam jest ziemia ? Przecież od ziemi najczęściej są ogniska powstawania glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak dalej uważam że skoro to akwarium jest nawożone to dlaczego tam jest ziemia ? Przecież od ziemi najczęściej są ogniska powstawania glonów.

Dlatego że ziemia ma właściwości sorpcyjne - tak samo jak drogie substraty - przy nadmiarach pierwiastków jest w stanie pewną ich ilość wchłonąć a w razie potrzeby (niedoborów) oddać do słupa wody, stanowi pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa i pozwala łatwiej i szybciej ustabilizować akwarium. Co do kwestii glonów - zostało naukowo potwierdzone już kilka lat temu że główną (nie jedyną) przyczyną rozwoju glonów w akwarium są niedobory pierwiastków makro lub mikro a nie ziemia . Zauważ także ze akwarium o którym piszemy to HT z dużą ilością światła i rośliny potrzebują o wiele więcej składników pokarmowych niż w typowym LT gdzie procesy życiowe postępują wolniej.

Co do meritum tematu bo odbiegliśmy nieco...Masz mieszankę wykonaną ze wszystkich soli? Używałeś jakiegoś kwasu przy rozrabianiu? Nie powinno się mieszać magnezu i fosforu bez obecności kwasu - coś tam się wzajemnie znosi..ale nie pamiętam co - w każdym razie na pewno jest to błąd w sztuce. I wychodzi na to że używanie mieszanek nie bardzo ma sens w zbiornikach niestabilnych. Dorobisz KNO3 i zwiększysz jego dawkę - przypuszczam że pójdzie w dół fosfor..ale to tylko moje gdybanie.. :) Pożyjemy... zobaczymy - a nuż się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie boję się, że przekroczę dopuszczalne stężenia. Następnym razem robię sole osobno. Nie używałem kwasu, choć mam 36%HCL. Makro szybko się skończy, bo robiłem na 50 dni -zakładając późniejsze korekty w składzie.

 

Dodałem dziś 140ml (1,87g kno3 w 200ml) i podniosłem o 10mg no3. Teraz mam 25mg/l no3.

 

Czy mam wstrzymać nawożenie makro gotowym roztworem ? Za 2 dni sprawdzę no3 ponownie oraz po4.

 

 

EDIT:

 

NO to mam zagadkę. Zwiększyłem no3 do 25 mg/l jednorazowo. Dwa dni i test pokazuje prawie 0. Aż dziwne, że rośliny tyle potrzebują tego.

 

Ps. Liście nurzańca robią się czerwone i odpadają.

 

Edit:

 

Gdzieś w postach Łorena wyczytałem, że mała dawka Mg też źle wpływa na wzrost roślin. Zatem zwiększę z 3 do 10mg/.l

 

I tradycyjnie po zwiększeniu no3 do 20mg/l już po 3 dniach test pokazywał zupełne zero. Co mi no3 tak zżera ? Czyżby bakterie denitryfikacyjne ? Zwiększyłem dziś jednorazowo do 30-50mg/l. Zobaczę na efekty.

 

Odstawiam mikro, ze względu na zielone kropki na szybie.

 

Parametry

po4 >1,8mg/l

ph 6,5-7,0

kh 13

gh 15

no3 30-50

 

 

EDIT:

Dziś zauważyłem ekspansję "krzaczków". Wlałem Mg do 10mg/l. Leje no3, sprawdzam po4, już nie wiem co mam robić.

 

Może przyczyna tkwi w oświetleniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

dalszy ciąg z walki z krasnorostami i kropkami:

 

1) Zmniejszyłem z 1,5 do 1,0 eay life profito - kropki zniknęły.

2) Zmniejszyłem o połowe dawkowanie makro, krasnorosty przystopowały. Popracuję nad określeniem optymalnych dawek makro posiłkując się jedynie kalkulatorem. W moim przypadku wyliczone tam dawki no3 nijak mają się do rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator to czysta matematyka - liczy stężenia i tyle - to parametry wyjściowe i jakiś punkt odniesienia bo według jakich kryteriów mielibyśmy oceniać czy za dużo czy za mało tak żeby to było zrozumiałe? Prawdziwym wyznacznikiem prawidłowego nawożenia jest poprawna kondycja, wzrost roślin i braki ekspansji glonów - trzeba eksperymentować , innej drogi nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...