Skocz do zawartości

Juwel 96. Co z tą chemią?


mala3105
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam:

96l Juwel (80x30x40) z pokrywą, oświetlenie standardowe od producenta

filtr Juwel compact- wewnętrzny

grzałka-termostat- 24°C

napowietrzacz-podprowadzony do dna- dojdzie dyfuzor powietrza

podłoże Aquawild Rriver Sand 5-6 mm

W nim pływają krewetki babaulti-5 maluchów

Roślinność:

Java, Willow, Stringy,Peacock moss, Flat, Fissidens fontanus, Flame, Subwassertang, Caloglossa, Mały heniek, Minipelia, Moczarka argentyńska, Rotala green, Bacopa, Wywłócznik, Limnophila sessiliflora, Mayaka fluviatilis, Lemna minor, Limnobium gąbczaste

Mchy przytwierdzone siatką do kamieni (sprawdzonych wcześniej octem)

Aqwa zalane 21.11.2012 r. Rośliny się przyjęły, a krewetki rosną- zauważyłam pozrzucane pancerzyki.

Obecnie skupiłam się nad parametrami i zastanawiam się jak długo będę czekać na ich stabilizację.

Parametry wody w aqwa:

GH 11

KH 10

pH 7,5

NH3 0

NO2 0,4

Fe 0,2

NO3 1

Pomiary aqwa z dnia 30.11.2012. Testy kropelkowe JBL.

Testy paskowe API pokazują

GH 18

KH 24

Wartości nie z tej ziemi zdaje się...

Parametry użytej wody w kranie:

GH 11

KH 12

pH 7,5

NH3 0

NO2 0,025

Fe 0,02

NO3 1

 

Czy powinnam zacząć się już martwić?

Troszkę się pogubiłam czytając porady na forach. Mam czekać, czy zacząć mieszać?

Pomyślałam, żeby zrobić testy za ok tydzień, bez żadnej ingerencji i wówczas sprawdzić, czy nastąpiły zmiany,

w końcu wszystko w zbiorniku jeszcze młode. Niebawem posadzę kolejne rośliny.

Zbiornik chcę dopasować pod Razborę Galaxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na tym polega cykl nitryfikacyjny. Za to odpowiedzialne są bakterie tlenowe w Twoim filtrze. To że masz ciągle wykrywalne NO2 oznacza, że Twoje akwarium jeszcze nie dojrzało i nie powinny znaleźć się tam żadne żywe stworzenia. Akwarium stabilizuje się do około 6 miesięcy lub dłużej, pod warunkiem, że nic w nim drastycznie nie zmieniasz.

Testy paskowe są niedokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłowiłam krewetki, udało mi się zapewnić im bezpieczniejsze miejsce.

Posłuchałam rady jednego z forumowiczów i wczoraj, by obniżyć poziom NO2 dodałam Stress Zyme.

Dziś poziom tego pierwiastka obniżył się do 0,2. Niby dobrze, ale wciąż nie mam pewności,

czy powinnam ingerować w niego, lejąc chemię. Ponad to wymieniłam 10l wody na odstałą 24h z Aqua Safe oraz kroplą Stress Zyme.

Zainstalowałam dyfuzor powietrza i uporządkowałam roślinki, oraz żwirek w podłożu.

Obecnie czekam na kolejną dostawę roślin, powinny dotrzeć max za 2 dni.

Czy wobec zastosowania Stress Zyme, powinnam powtórzyć aplikację Acti Baktol po dwóch tygodniach, jak zaleca producent?

To wypada w środę 05 grudnia.

Ogarnął mnie pesymizm, bo myślę, że jednak powinnam wszystko po prostu zostawić.

Mam nadzieję, że przyjdziecie mi z pomocą odn. dojrzewania mojego aqwa.

Co teraz powinnam robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko, moim zdaniem za dużo ingerujesz w akwarium. Zostaw spokojnie akwarium na 3 tyg., aż biologia w akwarium ustabilizuje się. Później zbadaj parametry. Jeśli dalej parametry będą niezadowalające, to będziemy zastanawiać się dlaczego tak jest. Żwirku nie powinnaś przemieszczać, bo w nim rozwijają się pożyteczne bakterie. Oczywiście sadzenie roślin jest wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, tak też przypuszczałam.

Nie potrzebnie posłuchałam porad, które były sprzeczne z moją intuicją i bądź co bądź, ale jakąś tam wiedzą.

tomeksup, dzięki, że mnie utwierdziłeś w przekonaniach.

Póki co ograniczę się do testów- chcę wiedzieć jakie zmiany będą w aqwa zachodzić,

oraz do zasadzenia roślinek, które niebawem nadejdą.

A co z tym Acti Bactolem? Dodać, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw spokojnie akwarium na 3 tyg., aż biologia w akwarium ustabilizuje się.

 

 

Niestety ale nie można zostawić spokojnie akwarium, które nie zdążyło dojrzeć zanim zostały wpuszczone żywe stworzenia.

Trzeba często badać parametry, żeby nie stracić obsady. Przy wysokim wzroście trujących substancji, trzeba robić podmiany.

Akwarium dojrzewa dwa tygodnie lub dłużej, stabilizuje sie około 6 miesięcy, pod warunkiem że nie było w nim drastycznych zmian.

Ja nie lał bym żadnej chemi, badał parametry, częstsze podmiany wody (woda odstana 24 h.). Przez Twoj błąd będzie dojrzewało dłużej, ale za błędy się płaci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dostało mi się po uszach ojojoj :oops:

Jak pisałam wyżej, krewetki mają się dobrze w swoim rodzinnym domku.

A dziś robiłam testy

NO2- 0,2

NO3- 1

Zasadziłam dostarczone mi dziś roślinki i czekam.

Zastanawiam się nad owymi bakteriami, skoro być może pomogą, a już na pewno nie zaszkodzą, to chyba ich dodam-ale to się może zmienić :)

Czekam na podpowiedzi.

 

Wieczorem zauważyłam, że wyłącznie na mchach, które są w aqwa od początku, pojawiły się cienkie niteczki białe. Póki co króciutkie, bo mają jakieś 3 cm. W ogóle to są tylko dwie, ale ten sam mech (Stringy) jest pokryty białymi kropkami. Na innym zauważyłam jakby 1mm kosmki wychodzące z jednego punktu na gałązce mchu.

Oświetlenie to 1x15W włączane na 10 godzin od trzynastej. Aqwa stoi ok 3 metry od okna, zwrócone do niego boczną ścianą.

Pokój jest dość ciemny, bo słońce do niego zagląda wyłącznie o poranku.

Jednorazowo podałam Planta Min, a w podłożu są kulki gliniano-torfowe.

Co zrobić z owymi "włosami" w aqwa, zanim będę miała plagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...