Jump to content

Zbyt silny nurt/prąd wody w akwarium ?

Grz3si3k
 Share

Recommended Posts

Witam, mam takie pytanie czy może być zbyt silny nurt w akwarium o :

- 200l, 100x40x50h

- Filtr wew. głowica + gąbka 1400l/h (lewy tylni róg, patrząc wprost na akwarium)

- Filtr zew. HW-303A (deszczownica zwrócona w stronę tafli robiąca dość mocny jej ruch a znajduję się nad filtrem wew.)

Z tego co zauważyłem po pierwszych 10min to to,że neonki zaczęły "lepiej" pływać, prętnik się chwile chował(teraz w sumie wypłynął, skalary różnie ale raczej pływają) a drugi mniejszy który jest w sumie kilka godz w akwarium się schował(ale w sumie raczej od kąd go wpuściłem raczej sie chował). Na otoski i zbrojniki raczej żadnego wrażenia to nie robi( tak mi sie wydaje przynajmniej).

Widać, że prąd w wodzie (po roślinach) jest w miarę taki żywy. Rośliny falują i są zwrócone stronę prądu(logiczne xD). Po jakich zachowaniach można stwierdzić, że prąd jest zbyt silny ?

teraz w sumie wszystkie ryby wypłynęły (może się przestraszyły na początku). Co do ruchu roślin to raczej to nie jest delikatne falowanie bo obróciło je całkiem w drugą stronę niż były wcześniej. Zauważyłem, że ryby całkiem inaczej się zachowują, nie były takie spokojne. Myślę, że sam filtr zew. wystarczy.

A gdzie najlepiej skierować deszczownicę ? W stronę lustra wody ( w górę ) czy może na ścianę boczną ? I jaki powinien być ruch tafli żeby napowietrzało wodę ? Jakiś spory czy może ledwo falować ?