Skocz do zawartości

Chory gupik - nie umiem rozpoznac co to jest


Blizz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Mam chorego gupika. Spędza mi to dzisiaj sen z oczu bo dopiero to zauważyłam dzisiaj i został odseparowany. Samiec był od zawsze, ale przy podmianie wody zauważyłam, że się kołysze wiec go obejrzałam i odłowiłam do osobnego akwa. Od 2 dni jest jakiś taki nieprzytomny, pływa ale jakby szukał miejsca na odpoczynek. Między płetwami ma coś w rodzaju narośli albo pęcherzyka z ciemnymi plamami w środku. Nie wystaje z niego żadem "mech/wata", bardziej przypomina to jakby mu coś dorosło z ciała... i kiepsko z tym pływa. Szukałam po necie, ale jakoś opisy i zdjęcia nie pasują do tego co widzę.

 

http://img16.imageshack.us/img16/5803/choryrybek.jpg

 

Zdjęcia całego akwa ogólnego mogę podać jutro.

Da się wyleczyć gupika czy nie? Jak?

 

2.54L... (50x30x30)

3. Brak lamp. Czasem tylko włączam lampę solną obok akwarium.

4. Same ryby Posiadam od kilku miesięcy. Nowe akwarium mam może z miesiąc.

5. Wymieniam wodę co tydzień w różnych ilościach najczęściej 40% lub 65%. Woda do podmian odstana jest 2-4 dni + dodaje uzdatniacz wody (sera-aquatan).

6. Ostatnio używałam miesiąc temu mycloforte - ryby zostały wyleczone.

7. Lampy zamierzam kupić... niestety koszt górnej obsady z 2 lampami to koszt 110zł.

8.Wkopuje czasem z powrotem rośliny. Na co dzień większość czynności da sie zrobić hmm długą wykałaczką. Jak chce obejrzeć rybę to czeto mogę ją po prostu przesuwać w wodzie.

9. Grzałka z termostatem. W dzień staram się utrzymać 23-25 stopni. W nocy wyłączam i spada do 22-21 stopni.

10. -

11. -

12. Welon: około 11cm, prawie zawsze ma wszystkie łuski, pływa normalnie, często grzebie w podłożu, równo przebiera płetwami i mam ja od początku.

Gupiki: Tu jest o tyle trudniej, że starałam się ich mieć więcej jednak w jakiś sposób dokupywane samice wzajemnie się eliminują... Obecnie 2 samice i 4 samce. Mają po 3-4 cm. Samice w ciąży odławiam do osobnego akwarium. Najstarszy samiec 5 cm odmiana chyba moskiewska.

Zbrojniki: 2 a 1 z nich to na pewno samiec i mam go od początku. Mają się dobrze i dostają osobny pokarm dla nich. Wymiary... mniejszy około 5cm, większy około 8-9cm.

Dzisiaj miały podmianę wody.

13. Posiadam 2 rośliny: Echinodorus Tropica i Cryptocoryna besetti.

14. Podłoże 1cm żwirku (1-3mm) oraz nieco grubszego błękitnego (4mm). 1 korzeń z uwagi na zbrojniki. Jutro zamierzam uzupełnić ten brak, mam 1 kg nowo kupionego żwirku biało-czarny. 7 kamieni głownie dla zbrojników. Zrezygnowałam ze 2 sztucznych roślin dzisiaj.

15. Filtr sunsun. Power 8W, h-max 1.0m, output 600L/h. Pracuje zwykle pod wieczór codziennie po kilka godzin. Myje wodą z akwarium lub 1 na tydzień częściej - zależy co zdoła wciągnąć.

16. Codziennie raz lub 2 na dzień 13.00 lub 18.00. Ihtio-vit dla wszystkich ryb. Czasem jak bardziej zgłodnieją to daje też dafnie. Tylko ja je karmie.

 

*Jeżeli coś tym akwarium jest nie tak to przyda mi sie stosowna informacja/porada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr w akwarium powinien pracować 24 h na dobę.

Inaczej pożyteczne bakterie nitryfikacyjne nie mają szans.

 

Welon roście za duży do tego akwarium.

Tu będzie karłowaciał i się męczył.

Do tego wymaga chłodniejszej wody niż reszta obsady.

Tak samo zbrojniki.

 

Po co kamienie zbrojnikom?

 

Wody powinno się podmieniać 20-30% tygodniowo zależy od obsady.

Na pewno nie więcej niż 50%.

Roślinki będą marniały bez światła, tak samo ryby.

 

Miewasz młode gupiki?

One rozmnażają się nawet w najgorszych warunkach.

Jeśli nie ma młodych można zacząć się bać.

 

Co do samca.

Jakość zdjęć jest kiepska.

To może być zarówno narośl nowotworowa jak i pęcherz - objaw kilku różnych chorób.

 

PS. Póki nie masz oświetlenia zapalaj rybom chociaż jakąś lampkę nocną o barwie zbliżonej do światła dziennego.

65000 K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img22.imageshack.us/img22/5961/36164107.jpg

Udało mi się zrobić lepsze zdjęcia samca. Co z nim zrobić?

 

Tu podaje zdjęcia mojego akwa i narybku.

http://img62.imageshack.us/img62/1773/51932361.png

http://img10.imageshack.us/img10/4508/99916355.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/313/72632065.jpg

http://img600.imageshack.us/img600/3061/34731566.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/3893/43690094.jpg

 

Ponadto mam od niedawna jakiegoś węża wodnego/akwariowego, ale nie wiem jak się nazywa. Ma może z 7cm.

http://img594.imageshack.us/img594/1183/wazt.jpg

 

W całym czasie miałam z 6-8 samic gupika. Co dziwniejsze na początku gdy miałam roślinkę chyba kabomba to naliczyłam w ciągu 2 -3 miesięcy około 6 -8 miotów z których 2 mioty sobie odłowiłam (potem roślinka została obgryziona do korzeni niestety). Teraz mam z 22 młodych przeżyło 15 sztuk i mają po 1cm, są w 18L akwarium z glonami i karmię ich pyłem z dafni. Od miesiąca samce były w akwarium ogólnym i 1 samicą. Trzymałam tez w innym akwa parkę dorosłych gupików przez 2 tyg i nic. Popęd mają, kolory też nie są wyblakłe, ale odkąd nie ma kabomby nie chcą się rozmnażać (samice nie garną się do tego). Teraz ta para jest od wczoraj w ogólnym i ma się dobrze (czyli są 2 samice, 4 samce). Czy będą młode, nie mam pojęcia. Za mało roślin?

Od 3 tygodni wynajduje przeróżne artykuły o rybkach które mam, ale to z gupikami mam najwięcej 'dziwnych problemów'.

Jaki może być problem, że im się nie chce? Temperatura? Za mało samic? Nie ma tej roślinki która lubiły?. Jakby nie było zawsze ją odkopywały i spały sobie miedzy gałęziami. A może 2 samice to za mało, żeby któraś się zdecydowała na jakiegoś samca?

 

Po co kamienie zbrojnikom?

Zmieniały kolor. Wieczorem były czarnawe, a rano były bardzo blade. Czasem miewały rozdęte brzuszki wiec przypuszczałam, że za dużo pokarmu nieroślinnego jadły. Teraz jest u nich wszystko w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Chaos i zgroza to Twoje akwarium.

Gupiki zawsze trzymamy z przewagą samic.

Samce je zamęczą.

Nie chce się rybkom przez złe warunki i tyle.

Zbadaj NO2 w baniaku.

 

Drugą opcją jest że wszystkie młode są po prostu zjadane.

 

Co do samca, wygląda mi to na jakiś pęcherz, niezależny od karmienia itp.

Prędzej nowotwór, lub skutek zabliźnienia urazu mechanicznego.

 

Na koniec moja osobista prośba - oddaj tego welona i zbrojniki. Masz za małe akwarium. Rybki nie dożyją w nim nawet połowy prawidłowego wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem komu miałabym oddać. A co mi zrekompensuje wartość tego zwierzaka? Jaki rodzaj ryby? Przecież zostanie mi pustka. Gdy kupowałam welona to był w 40L razem 18 innymi sztukami. Teraz widzę tą rybkę już 3 razy większą bo urosła i czasem wchodzę do tego sklepu i sterczą te rybki tam dalej, nie urosły, nadal mają wszystkie płetwy schowane i stoją w miejscu. Ten obraz chyba bardziej napawa zgrozą (tam naprawdę uważasz, że było jej lepiej?). Co było lepsze dla tego welona? 40L akwa i jego kuzynostwo czy te moje 54L? Oddać... jak znam życie to gdy ktoś się zainteresują taką rybką kupi jej pewnie kule (jak dla mnie to barbarzyństwo) 6L i stwierdzi, że ona tam może mieszkać...

Co do zbrojników, nie wiem, może ktoś bardziej inteligenty się znajdzie...

 

Co do młodych gupików to były zjadane.

Połowa ryb nie padła mi od chorób, tylko z przyczyn bardziej mechanicznych typu wyskoczenie z akwarium. Jedna kiedyś wskoczyła na filtr.

 

Nie do końca chciałam mieć taką odpowiedź. Ja bym wreszcie chciała znaleźć ten szczegół, który sprawia, że jest tak, a nie inaczej. Od 2 miesięcy się nad tym zastanawiam. Może sama woda...

 

Gupiki w sumie obserwowałam 3 sklepach zoologicznych i z nich ryby nie odbiegają od tego co mam tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuje za rady. Poobserwowałam ryby samicę oddzieliłam i poczekałam kilka dni bez żadnych specjalnie nadziei na narybek. Okazało się że jednak jest w ciąży (ma ją dość niewidoczną... ). Dzisiaj urodziła mi około 13 młodych. : ).

W sklepie zmierzyłam wodę takim paskiem i pierwsze 3 parametry były bardzo w porządku pomimo, że wzięłam wodę zanim ja potem wymieniłam (amoniak był w normie). Nie zgadzały się tylko 2 parametry czyli mam za twardą wodę i ph wody też jest złe. Zalecił mi zamiast kamieni torf.

Wie ktoś gdzie w Piotrkowie Trybunalskim można kupić małą ilość torfu? Bo są worki, ale na kilkaset kilogramów :/....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie jestem żadnym znawcą, ale warunki, w jakim trzymasz te rybki są naprawdę niewłaściwe. Welon jest rybą "zimnowodną" (temp. 20-24 stopni, okresowo spadek do 15-18 stopni). Gupiki zaś pochodzą ze stref subtropikalnych i optymalna temperatura to powyżej 23-24 stopni. Poza tym gupiki lubią przebywać w dość gęstej roślinności. Nie wypowiadam się na temat parametrów wody, bo aż tak się na tym nie znam, ale 54l to bardzo małe akwa na to co posiadasz. Poza tym jak tutejsi spece mają Ci pomóc, skoro ich nie słuchasz?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...