Skocz do zawartości

[112L] pytanie o test twardości ogólnej dGH; Anentome helena


u2toofan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

poniżej widok mojego akwa.

Woda: 10 l uzdatniane min. 48 h - 5 ml/10 l Tetra AquaSafe®

Zostało zalane 1/3 w dniu 01.XI.2012 r. 3/3 w dniu 3.XI.2012 r. + Aquael ActiBaktol 20 g - biostarter.

Dołączona grafika

START: 07.XI.2012 r. - włączenie filtracji, grzałki, napowietrzacza.

 

szafka: Aquael - Wymiary: / 100cm (długość-przód) / 40 cm (szerokość-boki) / 70 cm(wysokość). Nośność - 300 kg

 

Sprzęt:

akwa: AQUAEL 112 l, 80x35x40 cm, oświetlenie T8: 2 x 18W

filtr: TETRA EX 700. Filtr zewnętrzny: 700 l/h.

Aquael Fan 2 Plus Filtr wewnętrzny: 450 l/h.

grzałka: EHEIM JAGER 150W.

napowietrzacz: TETRA APS 300.

regulator temperatury: RT-2C.

elektroniczny phMetr: Pehametr Voltcraft pH-100 ATC: kalibracja dwupunktowa; automatyczna kompensacja temperatury.

 

w dniu 09.XI.2012 r. został wpuszczony pierwszy mieszkaniec, a raczej mieszkanka akwa :)

Anentome helena

, gdyż już 11.XI.2012 r. złożyła jajka m. in. na termometrze oraz na roślinach.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Przypadkowi mieszkańcy jacy się pojawili to

larwy komarów

zdjęcie trochę niewyraźne

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W dniu 10.XI.2012 r. wykonałem test twardości ogólnej dGH:

Dołączona grafika

wg poniższej instrukcji, gdzie tak na marginesie jest błąd, oczywiście w polskiej części gdzie dwa razy powtarza się GH i GH a powinno być GH i KH..., ale cóż jak zwykle coś po polskiemu pochrzanili :/ na zewnątrz pudełka natomiast jest błąd, że test jest ważny do 20014 r. :/

Dołączona grafika

 

I oto moje skądinąd ważne pytanie:

Moja dziewczyna jest z wykształcenia chemikiem (UAM Poznań - trzeci uniwerek w Polsce), wykonaliśmy test na 10 ml wody, w instrukcji pisze, iż poznajemy wartość cyt. "...do chwili zmiany barwy...", w moim przypadku zmiana z czerwonego na zielony nastąpiła po dodaniu 25 kropel - 12,5° dGH. Moja dziewczyna twierdzi , że powinna to być zmiana stała, gdyż po zmianie, która się utrzymuje cały czas, po energicznym wstrząśnięciu kuwetą kolor znów wraca do barwy czerwonej.

Więc czy mogę przyjmować, iż zmiana pierwsza stanowi o twardości wody w moim akwa, a więc w tym przypadku 12,5° dGH ?

 

Pozdrawiam serdecznie kolegów

Maciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...