Skocz do zawartości

WYPADEK i utrata ogona Gurami młode


lomine
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Posiadam akwarium 60 litrów i mam w nim 4 gurami (2x plamiste i 2x złote).

Akwarium przykryte jest szybą, która posiadała odstęp ok 3 cm od akwarium.

Wczoraj w nocy (dobrze ze nie spałam) usłyszałam dziwny odgłos tj "plusk wody" myślałam, że po prostu rybka skoczyła. Po kilku minutach patrzę, a na ziemi leży gurami. Szybko podniosłam rybe i włozyłam do akwarium. Na szczęście żyła, prawdopodobnie dzięki wykształconemu labiryntowi...

 

Niestety kiedy włożyłam ją do akwarium zauważyłam, że rybka utraciła płetwę ogonową. Nie jestem w stanie napisać, czy było to spowodowane skokiem, czy ktoś z domowników niezauważył ryby i stanął na ogonie. Próbowałam znaleść płetwę na ziemi, w akwarium też -niestety bez powodzenia.

 

Płetwa została oderwana w ten sposób, że widoczna jest jeszcze charakterystyczna plamka znajdująca się u nasady ogona.

Ryby z nią pływające nie są agresywne, więc raczej żadna z nich jej nie odgryzła.

Płetwa ryby przed wypadkiem była całkowicie normalna i zdrowa. Nie zaobserwowałam żadnych zmian chorobowych czy odbarwienia płetwy.

 

Obserwowałam dziś rybę od rana i przyjmuje pokarm normalnie, zachowuje się jakby nic się jej nie stało tzn: jest żywa, pływa sprawnie (może męczy się bardziej ze względu na to, że musi szybciej machać przednimi płetwami). Ryba pływa też koło powierzchni z innymi, nie ukrywa się na dnie.

 

Karmione są suchą karmą.

 

Gurami jest młode, ma około 4 cm.

Moje pytania:

1. Czy lepiej rybę wyłowić i przenieść do innego akwarium na pewnien czas na karantanne i obserwować zachowanie, czy może pozostawić ją w akwarium skoro narazie dobrze się czuje?

2. Odnośnie tej płetwy, czy jest szansa, że płetwa odrośnie, zregeneruje się?

3. Czy należy rybie dostarczyć jakiś specjalnych witamin, innego jedzenia (myślałam o rurecznikach)?

4. Jaki jest powód tego że ryba wyskoczyła z akwarium i jak uniknąć tego w przyszłości?

 

Po wypadku, akwarium zabezpieczyłam lepiej, umieszczając na krawędziach niższe podpórki pod szybę.

Obniżyłam poziom wody w akwarium ( było 3,5 cm od górnego brzegu akwarium teraz jest 4,5).

 

Jestem początkująca więc proszę o pomoc aby w przyszłości uniknąć cierpienia ryb.

 

Edit:

 

60 litrów zbiornik.

Zbiornik dojrzewał przed wpuszczeniem ryb 1 tydzień.

AQUAEL 250 litrów na godzine z filtrem.

Grzałka z termostatem temperatura zbiornika 26 stopnie celsjusza.

 

 

Regulamin 6.1. i 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby po prostu czasem wyskakują.

Jeśli to odosobniony wypadek, nie masz się czym martwić.

Dla pewności możesz zbadać najlepiej testem kropelkowym poziom NO2.

 

Moim zdaniem uszkodzenie jest zbyt poważne aby się zregenerować.

Nie ma sensu oddzielać ryby - to uszkodzenie mechaniczne, więc nie zarazi pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...