Skocz do zawartości

Szafka z Ikei – wytrzyma?


mielony
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu akwarium. Mój wybór padł na 126 litrów (80x35x45), ponieważ chcę wykorzystać szafkę, która stoi już w moim pokoju. Niestety nie jest to szafka przeznaczona pod akwarium, lecz zwykły mebel z Ikei i nie mam pewności czy wytrzyma te 150 - 170 kg. Jej wymiary to 122x38x83 cm , grubość blatu to 17 mm, a nóżek (tych prostokątnych ramek) 25 mm. Do blatu przykręcone są jedynie nóżki zewnętrzne (stojące w poprzek), a te dwie w środku wstawiłem z drugiego kompletu i nie są przymocowane, ale po dociśnięciu ich ciężarem akwarium, powinny stać stabilnie. Byłbym wdzięczny za odpowiedzi i ewentualne propozycje przeróbki, wykluczając cięcie, wiercenie, klejenie itp. , ponieważ za jakiś czas szafkę będę musiał oddać.

 

post-15458-13685171594174_thumb.jpg

post-15458-13685171594707_thumb.jpg

post-15458-13685171595201_thumb.jpg

 

PS Jedna nóżka spokojnie wytrzymuje moje 85 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem dzisiaj piwnicę i znalazłem 4 metalowe nogi od stołu, każda o długości 69,5 cm i średnicy 5 cm oraz płytę OSB o wymiarach 64x25 cm i grubości 2 cm.

 

post-15458-13685171596908_thumb.jpg

Idąc za radą Kamila, można by przyciąć płytę do szerokości wewnętrznej szafki, przyciąć 2 nogi do odpowiedniej długości i potem przykręcić je do płyty. Dodatkowo, w miejscu gdzie płyta stykała by się z blatem można by położyć styropian, aby blat stykał się z nogami całą powierzchnią i nie odgniótł się. Ewentualnie, płytę można by obrócić tak, aby była równolegle do szafki, chociaż bardziej skłaniam się do pierwszej opcji.

 

post-15458-1368517159739_thumb.jpg

post-15458-13685171597825_thumb.jpg

Wytrzymałość szafki sprawdzę już po jej wzmocnieniu, ponieważ po ponownym obejrzeniu całego mebla, wydaje mi się, że mogło by się to skończyć pęknięciem blatu w pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciężaru statycznego akwa nie ale czy to się nie poskłada jak się zamiesza wodą albo oprze o akwa? :D

O to właśnie mi chodzi, tego typu ramkę można bardzo łatwo złożyć trzymając ją w ręku, pod ciężarem pewnie wystarczy puknięcie w baniak :>. Dodatkowo mocowanie ramek do górnego blatu też chyba jest liche, dlatego chciałem zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...