Skocz do zawartości

Plan na krewetkarium, czyli co w nim może się nie udać?


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam osobny temat, gdyż pisałem już w innym i daremny mój czas oczekiwania na odpowiedź. ;)

 

Mam już gotowy plan na prawie wszystko. Potrzebuję jednak weryfikacji czy to może wszystko tak działać jak to sobie zaplanowałem.

 

1. Akwarium: 25L wymiary 40x25x25.

2. Filtr i grzałka: dopasowane odpowiednio, z tym nie ma problemu.

3. Oświetlenie: kupiłem zestaw z oświetleniem 11W i liczyłem na to, że będzie to świetlówka kompaktowa 6500K, daremne moje nadzieje, okazało się, że to zwykła świetlówka 2500K, którą z powodzeniem zastosowałem w łazience, :D otóż mam zamiar w miejsce tej świetlówki zamontować taką: http://allegro.pl/mazda-6500k-1425lm-sw ... 16817.html

Szukałem o niej informacji w internecie, podobno produkowana przez Phillipsa. Świecić tym planuje 9h dziennie.

4. Nawożenie: planuje dawkowanie CO2 tym preparatem: http://allegro.pl/planta-gainer-carbo-c ... 26078.html

Na instalację typu butla czy bimbrownia niestety nie mam miejsca.

5. Podłoże: grubość podłoża będzie zwiększać się ku tyłowi akwarium ale średnio myślę o: 2cm ziemi ogrodowej + siatka + 2cm bazaltu o granulacji 2-4mm. Czy nie potrzeba już żadnego substratu czy nawozu?

6. Dekoracja: korzeń jeśli znajdę w ludzkiej cenie (jeśli nie to wybieram się do lasu na poszukiwanie i spreparuje go wg instrukcji a potem obciążę) + kamienie (małe otoczaki i jeden wykopane z ogródka o ciekawym kształcie, kamienie zostaną sprawdzone octem).

7. Rośliny: na pierwszym planie trawniczek z małego heńka, gdzieś na drugim planie lub z boku wgłębka, w tle jakieś średniej wielkości rośliny drobnolistne, które dadzą radę zasłonić filtr (jeśli macie propozycje to bardzo proszę, wiem że dużo o tym tematów, ale naprawdę ciężko coś wybrać, co innego zdjęcie w internecie, co innego rzeczywistość).

8. Obsada: krewetki - najprawdopodobniej RC, ale piszę tak dlatego gdyż tylko je widziałem na żywo i nie mam pojęcia czy są jakieś "fajniejsze", do krewetek dorzuciłbym opcjonalnie 4 gupiki, ale niekoniecznie.

9. Moje akwarium ma na dole plastikową ramkę, która podpiera tylko obrzeża dolnej płyty szkła - czy nie jest to ryzyko, że dno przez to się załamie/szyba pęknie? co innego gdyby podparcie było na całości, czy ktoś już korzystał z takiej ramki? ogólnie mi się podoba i chciałbym ją zostawić jeśli nie wiąże się to z ryzykiem.

10. Woda: dane z wodociągów (stacja RUDAWA).

 

Dołączona grafika

 

11. Zna ktoś jakąś ładną roślinkę która zwisałaby ("spływała") z korzenia?

 

I teraz proszę o opinie czy to może tak wyglądać, czy musiałbym coś dodawać, nawozić, zmienić. Czy zakorzenią i urosną mi w tym rośliny? Czy nie będzie kłopotu z glonami? itd. itd. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

 

 

 

Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wygląda ok. Nawożenie od samego początku nie jest konieczne. Pamiętaj by akwarium dojrzało zanim wpuścisz do niego żyjące stworzenia. Dobrze byłoby również zaopatrzyć się w podstawowe testy wody do badania KH,GH, NO3 i ph przynajmniej. Poczytaj na forum o wymaganiach krewetek co do środowiska (woda ) i działaj. Cierpliwości życzę czego mi zabrakło i 4 otoski zapłaciły za to życiem :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Oświetlenie chyba trochę za mocne. Zacznij świecić od 6 h i dziennie zwiększaj o pół godziny.

4. W tak małym akwa carbo jest ok, bimbrownia jest mało przewidywalna.

5. Do Ziemi nie będziesz potrzebował substratu. Nawożenie to już całkiem inna bajka.

8. RC będą ok. Nie bierz bardziej wymagających bo się zniechęcisz. Potrzebują lepszych warunków. A jako początkujący akwarysta

ich im nie zapewnisz.

9. Nikt nie wie jaką masz tą ramkę. Jeżeli jest oryginalna to nic nie powinno się stać.

 

Czy będziesz miał glony czy nie wszystko już zależy od Ciebie, w jaki sposób poprowadzisz akwarium.

Nawozi się często akwaria od samego początku wyrównując N:P:K, mikro leje się dopiero po około miesiąca od startu lub gdy widać niedobory u roślin.

Polecam temat Łorena o nawożeniu (jest u Niego w podpisie). Jak i również poczytaj o dojrzewaniu akwa (cykl azotowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... z tym oświetleniem to mnie zbiłeś z tropu :) Ta żarówka w linku ma akurat i dobry, podłużny kształt i cena jest więcej niż atrakcyjna, stąd mój wybór. Mogę kupić słabszą Phillipsa 15W i chyba widziałem też 18W w Castoramie, ale nie na pewno. A co gdybym zamontował tą 23W bez odbłyśników? Czy dalej byłoby to za dużo? A biorąc tą słabszą 15W lub 18W dawać odbłyśniki? A może jeszcze lepiej dać 11W ecolight sunny firmy AquaEL? Tylko czy przy 11W heniek urośnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dopiero zaczynasz akwarystykę polecam Ci taką żarówkę żebyś miał około 0,4 - 05 W, nie więcej. I na początek mniej wymagające rośliny. Jeżeli będziesz umiał zapanować nad swoim akwa (glony itd). Będziesz mógł podnieść Sobie próg i bez dużych strat zakupić bardziej wymagające zielsko. Małe akwaria są trudniejsze w prowadzeniu niż się to wydaje, gdyż o wiele łatwiej o ich destabilizację, przedawkowanie nawozów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...