Skocz do zawartości

Problem ze skokiem NO2 - bojownik i CPO


btard
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Mam problem z jednym z moich małych baniaków. Zauważyłem w swoich 30 litrach, że para młodych raczków CPO się gdzieś chowa, co jest rzadko spotykane, gdyż przeważnie intensywnie przeczesują dno baniaka. Zrobiłem test parametrów wody i wyszły następujące:

 

pH - 6,4 (norma w tym baniaku)

NO3 - ok. 25 (norma w tym baniaku)

GH - 4-7 (norma w tym baniaku)

KH - 5

Cl2 - 0

no i winowajca:

NO2 - pomiędzy 2 a 5, zdecydowanie bliżej 2.

 

Testy JBL paskowe (wiem jakie macie o nich opinie, otrzymałem je od znajomego, wychodzą powtarzalnie).

 

Więc co zrobiłem - natychmiastowo zlałem 50% wody, uzupełniłem gdzieś połowę tego co odlałem, gdyż z powodu remontu utraciłem zapasy odstanej wody, jutro będzie dolewka. Szybko zbadałem parametry swojego dojrzewającego od 6 dni krewetkarium i wyszły następująco:

pH - 7,2

NO3 - 10

GH - 15

KH - 10

NO2 - 0

Cl2 - 0

temperatura identyczna jak w pierwszym akwa.

 

Nie miałem wyjścia, do wyboru albo pozostawienie ich w tak wysokim NO2 i pewna śmierć, albo zaryzykować, że jednak przeżyją skok parametrów, przełożyłem je - po około godzinie rozruszały się, prawie tak jak w swoim prawdziwym domu. Jednak wiadomo jak to jest w dojrzewającym akwarium - za długo tam nie mogą być, bo drugi raz mogę nie mieć takiego szczęścia.

 

Co mogło spowodować taki skok parametrów? Znalazłem gnijący mech (został przykryty przez rosnący jawajski), który natychmiast usunąłem - czy on mógł spowodować taki skok parametrów? Co powinienem aktualnie zrobić? Dopełnić jutro odstaną (24h) wodą baniak 30 litrowy i przełożyć tam raki? NO2 będzie o połowę mniejsze niż dzisiaj (czyli 1). Czy może jednak zostawić je w dojrzewającym akwa tylko kupić uzdatniacz i dodać? Czy może do 30 litrowego kupić i dodać Sera Toxivec?

 

Proszę o sugestie i rady bardziej doświadczonych osób, z góry dziękuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja w 30 litrowym - Aquael Pat Mini

w dojrzewającym - HBL-301 standardowa gąbka + parę sztuk ceramiki. Zdjęć w zadowalającej jakości aktualnie nie mam jak zrobić, jednakże szyby są czyste, woda podobnie, mchy też żadnych niepokojących objawów - tak jakby się nic nie zmieniło wobec tego co było wcześniej. Gdybym nie przyuważył raków to bym żył w przekonaniu, że wszystko okej.

 

edit: zaraz dopisze brakujące rzeczy.

 

Zbiornik 30x30x35l

oświetlenie Aquael 11W 6500k (10-12h dziennie)

z chemii tylko EasyCarbo

podłoże PlantaSoil

fauna - bojownik + parka CPO (przeniesione)

flora: mchy zaszczepione na kamieniach - java, willow, christmass, flame, phoenix, peacock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam odzew jak Twoje uzupełnienie danych. Może nie mogłeś znaleźć tematu?

Proszę bardzo oto on : jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Jeżeli akwarium było ustabilizowane to jest tylko kilka możliwości: przekarmiasz i nie odmulasz lub w jakiś sposób zachwiałeś równowagą biologiczną w akwarium (brak prądu, coś wlałeś, coś padło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jak dokładniejsze opisanie parametrów baniaka miało wpłynąć na poradę dotyczącą tego, co zrobić z przyduszonymi CPO i jak najszybciej ustabilizować zbiornik (czyt. zbić no2), aby móc zabrać je z niedojrzałego. Rozumiem, że robienie zdjęcia i odesłanie do regulaminu, aby uzupełnić nieistotne informacje jak temperatura w dzień i w nocy, rodzaj karmy i to w ile czasu bojownik zjada pokarm, w jaki sposób przycinam mchy, czy moja grzałka posiada termostaty byłoby bardziej pomocne niż poinformowanie, że istnieje coś takiego jak Nitrivec (i jego zamienniki) do doraźnego zbicia NO2, aby móc jak najszybciej zabrać raki z niedojrzałego akwa. Ale odpowiedziałeś w myśl swojej sygnaturki, co jest zrozumiałe. Problem tylko w tym, że gdybyś napisał mi nazwę specyfiku, albo chociaż ogólny plan działania w takiej sytuacji, zamiast szukać i pisać na temat regulaminu to obsada miałaby większą szansę na przeżycie. A całą poradę, której poszukiwałem można było również zmieścić w jednym zdaniu. Więc sugerowałbym, abyś sobie odpowiedział na jedno proste pytanie - czy kochasz zwierzęta czy też regulamin. Bo aktualnie to drugie stawiasz poziom wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do którego Cię odesłałem to nie żaden regulamin (jak byś go przeczytał to byś wiedział o tym).

Im więcej podasz informacji o Twoim akwarium tym więcej o nim będziemy wiedzieli. Nikt nie siedzi u Ciebie w domu i od miesiąca go nie obserwuje.

Podawanie jakiejś chemi to tylko doraźna pomoc w tym momencie.

Najważniejsze to zlikwidować przyczynę powstawania tego problemu.

Poczytaj o cyklu azotowym. Przekarmieniu i na co rozkłada się pozostawiony pokarm na dnie itd.

I jak zapewne wiesz małe akwaria wybaczają mniej błędów i łatwiej jest je zdestabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem chyba nie warto Ci pomagać. Masz do wyboru dostosować się do zasad panujących tutaj, albo poszukaj lepszego forum. Nawet tak głupia rzecz czy bojownik zjada cały pokarm, ma znaczenie akurat w Twoim wypadku. Tak samo jak podmiany, czy czas od startu.

 

Kwestia NO2 i testów paskowych. Sugerujesz się powtarzalnością wyniku. To błędne. W każdym razie reakcja na teście znaczy że poziom jest jakikolwiek wykrywalny - czyli zbyt duży. Przy tylu informacjach ile podałeś, nawet ja nie stwierdzę co było powodem skoku NO2, natomiast mogę przewidzieć taki skok niebawem w baniaku nr.2. Jest niedojrzały biologicznie, sam środek cyklu. Zaraz skoczy amoaniak i samo NO2.

 

PS: Czerwony kolor jest tylko dla moderatorów. Poza tym masz tam kłamstwo. Nie dostałeś warna za kropkę, tylko za spam. Konflikty wyjaśniamy na PW, a nie piszemy posta z polemiką w nieodpowiednim dziale [ post467110.html#p467110 ]. Zresztą i tak chłopaki Cię traktują delikatnie, ja nie byłem dawniej tak miły. Kłamczuszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem chyba nie warto Ci pomagać.

Chyba raczej nie, w momencie gdy w jednym zbiorniku jest wysokie NO2, a w drugim lada chwila może takie być, nie mam czasu na czekanie 24 godzin, aż się okaże, że nie wstawiłem foty baniaka.

 

Nawet tak głupia rzecz czy bojownik zjada cały pokarm, ma znaczenie akurat w Twoim wypadku. Tak samo jak podmiany, czy czas od startu.

Oczywiście, z pewnością miało to ogromny wpływ na dosyć pilne pytanie, które brzmiało następująco:

 

Co powinienem aktualnie zrobić? Dopełnić jutro odstaną (24h) wodą baniak 30 litrowy i przełożyć tam raki? NO2 będzie o połowę mniejsze niż dzisiaj (czyli 1). Czy może jednak zostawić je w dojrzewającym akwa tylko kupić uzdatniacz i dodać? Czy może do 30 litrowego kupić i dodać Sera Toxivec?

 

nawet ja nie stwierdzę co było powodem skoku NO2, natomiast mogę przewidzieć taki skok niebawem w baniaku nr.2. Jest niedojrzały biologicznie, sam środek cyklu. Zaraz skoczy amoaniak i samo NO2.

Dokładnie o tym mówię i wspomniałem o tym w pierwszym poście. A zamiast otrzymać radę na temat zbicia doraźnego NO2, aby ewakuować obsadę ze zbiornika, który jest tykającą bombą - o czym zapewne Mapet wiedział - wolał mnie odesłać do tematu "jak zadawać pytania" mając gdzieś zwierzęta, bo liczą się zasady na forum. Czy naprawdę mój temat był aż tak niezrozumiały?

 

PS: Czerwony kolor jest tylko dla moderatorów. Poza tym masz tam kłamstwo. Nie dostałeś warna za kropkę, tylko za spam. Konflikty wyjaśniamy na PW, a nie piszemy posta na nieakwarystyczny temat.

 

Gdzie w podpisie jest wspomniane, że to ja otrzymałem warna za kropkę? Przecież przytoczony cytat nie był kierowany do mnie. Czerwony kolor został użyty przez moderatora, czyli defacto - regulamin nie został złamany. Jak sam widzisz - jest to cytat.

 

Konflikty wyjaśniamy na PW, a nie piszemy posta z polemiką w nieodpowiednim dziale [ post467110.html#p467110 ]. Zresztą i tak chłopaki Cię traktują delikatnie, ja nie byłem dawniej tak miły. Kłamczuszek.

W jaki sposób kłamczuszek? Moderator dał ostrzeżenie za brak kropki, sama łamiąc podstawowe zasady ortograficzne na temat pisania "nie" z czasownikami.

 

post467054.html#p467054

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafiąc określić przyczyny problemu, nie zagwarantujemy Ci że nie wróci. Podmianki, albo chemia, to działanie bardzo doraźne. Ja bym przełożył wszystko do baniaka nr.1, skoro nie ma tam już NO2 i przez kilka najbliższych dni nie wrzucał pokarmu, a przy tym co dzień badał wodę. Duża podmianka na nieodstaną wodę, przy tym małym wewnętrznym mogła być za duża i zdestabilizować zbiornik i długofalowo pogorszyć sytuację. Trudno w tym momencie powiedzieć coś więcej.

 

Jeszcze co do podpisu, odsyłam do regulaminu w kwestii czerwonej czcionki. Lopezz zrobił jeden błąd na setki wpisów i myślę że można mu to wybaczyć, tamten gość miał 4 posty i w każdym miał albo rażące błędy ortograficzne, albo stylistyczne i walił je dalej mimo upomnień - podziwiam cierpliwość, że czekał do czwartego posta w którym gość olewał prośby. Regulamin wymaga poprawnej pisowni. Zresztą założę się że podpis zmieniłeś po tym jak dostałeś równie słusznego warna za spam - mogłeś raportować posta po prostu. To co jest teraz łapie się pod nawoływanie do kłótni. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...