Jump to content

Problem z rośliną

darek27091970
 Share

Recommended Posts

Witam - mój problem dotyczy limnohili sessiliflora to znaczy obumierania nowych rosnących listków ,ogólnie roślina rośnie w górę tygodniowo nawet do 10 cm i więcej ,jak do tej pory była to jedna z wielu roślin w moim akwarium traktowana przeze mnie jako wskażnik wzrostu , gdyż rosła w bardzo szybkim tempie,bardzo puszysta i gęsta przycinana co tydzień zresztą wszyscy doskonale wiedzą że jet to roślina bardzo małych wymaganiach -problem dotyczy tylko tej rośliny gdyż pozostałe rosną doskonale ,problem utrzymuje się od około 3 tygodni i nie mam pojęcia czym może to być spowodowane.

Akwarium 112 litrów,światło ok.0,64 w/l 10 godz. ,temp.26 C ,filtr kaskada VERSAMAX FZN-3 wypełnione dwie komory cienką gąbką ok 2 cm reszta ceramika .zbiornik założony ponad.3 tata temu na ziemi ogrodowej ok.3 cm i zwiru tyle samo ,zasilane co ok.3 miesiące kulkami glimiano -torfowymi ,podmiany wody w każda niedzielę rano 50 % zbiornik zarośnięty w 70 % dna . Akwarium założone ponad 3 lata temu .

Roślinność;

Hydrophilia corymbosa tajland

Hydrophilia siemens

Nurzaniec

Mikozorium

Zwartki 3 gatunki

Żabienica amazonka

Lotos czerwony

Moczarka

Ludwigia repens

Żabienica [trawnik]

Paramety wody ;-[ testy zoolka ]

NO 3 - 10

PO4 - 1,2

Fe -0,20 ppm

No 2 - 0

NH 4 - 0,30

KH - 6

PH - 7,0 - 7,2

GH - 14

Nawożenie sole rozrobione kazde osobno- KNO3,KH2PO4,K2SO4,MGSO4*7H2O + MIKRO INTERMAG dozowane 3x w tygodniu na przemian

Dawki tygodniowe;

N - 12 ppm

P- 0,90 ppm

K - 21 ppm

MG - 7 ppm

MIKRO -do 0,20 ppm FE

CO2- podawane z butli 12 godzin ok.2-3 bąbelków rośliny bąblują po 3 godzinach po zapaleniu się światła

PG carbo- 4 ml codziennie

Problem zaczął się po zmianie nawozu mikro ,do tej pory nawoziłem mikro intermag ale przy lekkim przekroczeniu Fe -0.3 pojawiał się znaczny pył na przedniej szybie ,więc przeszłem na PG FERERRO + ,zastosowałem go dosłownie trzy razy 3 ml -3 x w tygodniu by osiągnąc Fe- 0,3-0,4 ppm niby nic się nie zmieniło pył był jak był, tylko z limmohilią coś nie tak, przestała rosnąc i stała się mało estetyczna i zaczeła porastać lekko jakimś zielonem glonem ,po tym tygodniu stosowania tego mikro wruciłem do MIKRO INTERMAGU , lecz stan utrzymuje się ,żadnej poprawy .

Nie wiem czy to wina tylko zmiany mikro moze przyczyna tkwi gdzie indziej , proszę o rady .

Zdjęcia;

http://imageshack.us/g/855/65502804.jpg/

Przypuszczam ze problem tkwi w mikro (pozostałe są raczej ok i jeśli nic nie było zmieniane to nie ma co szukać ). Po moich próbach z intermagiem (będę to musiał opisać) doszedłem do takiego oto wniosku. Samo mikro intermagu nie jest dobrym nawozem mikro do akwarium , ponieważ chcąc uzyskać żelazo na poziomie 0,4mg/l znacznie przekraczamy inne pierwiastki śladowe w tym najważniejszy mangan - kilkanaście razy za wysoko. Co w związku z tym? - liczymy dawkowanie mikro z intermagu pod mangan tak żeby wychodził nam 0,06 - 0,08mg/l a żelazo uzupełniamy chelatem żelaza do poziomu ok 0,4 -0,5mg/l i wszystko gra.Sprawdziłem na sobie od restartu mojego zbiornika koniec problemów z zielenica kolonijną czy pyłem (wystąpił tylko chwilowo w tydzień po zalaniu baniaka ale to normalne zjawiska).

Dzięki za zainteresowanie -czyli być może przenawoziłem rośliny mikro,ale dlaczego to akurat odbiło się tylko na tej jednej roślinie skoro pozostałe rosna i nie widać żadnych problemów ,co powinienem teraz zrobić ,uzupełnić to chelatem żelaza ? .I w takim razie które z mikro powinienem dalej stosować ,intermag czy fererro+ ,może powinienem kupić inne mikro takie które FE było w odpowiednim stosunku do pozostałych pierwiastków .

Ja nie stosuję żadnych gotowców - więc żadnego nie polecę - lubię wiedzieć co leję do wody ;)

Proponuję rozpoczać nawożenie nawozemi mikro skomponowanym na bazie intermagu z dodatkiem chelatu żelaza. Powinieneś dać sobie radę - na kalkulatorze zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 w zakładce "podstawowe" policzysz jak taką mieszankę zrobić (weź pod uwagę to co napisałem wyżej o manganie).Jeśli będziesz miał jakieś problemy to pisz - podaj wyniki - zobaczymy czy wyszło ok.