Jump to content

Problem z rośliną


darek27091970
 Share

Recommended Posts

Witam - mój problem dotyczy limnohili sessiliflora to znaczy obumierania nowych rosnących listków ,ogólnie roślina rośnie w górę tygodniowo nawet do 10 cm i więcej ,jak do tej pory była to jedna z wielu roślin w moim akwarium traktowana przeze mnie jako wskażnik wzrostu , gdyż rosła w bardzo szybkim tempie,bardzo puszysta i gęsta przycinana co tydzień zresztą wszyscy doskonale wiedzą że jet to roślina bardzo małych wymaganiach -problem dotyczy tylko tej rośliny gdyż pozostałe rosną doskonale ,problem utrzymuje się od około 3 tygodni i nie mam pojęcia czym może to być spowodowane.

Akwarium 112 litrów,światło ok.0,64 w/l 10 godz. ,temp.26 C ,filtr kaskada VERSAMAX FZN-3 wypełnione dwie komory cienką gąbką ok 2 cm reszta ceramika .zbiornik założony ponad.3 tata temu na ziemi ogrodowej ok.3 cm i zwiru tyle samo ,zasilane co ok.3 miesiące kulkami glimiano -torfowymi ,podmiany wody w każda niedzielę rano 50 % zbiornik zarośnięty w 70 % dna . Akwarium założone ponad 3 lata temu .

Roślinność;

Hydrophilia corymbosa tajland

Hydrophilia siemens

Nurzaniec

Mikozorium

Zwartki 3 gatunki

Żabienica amazonka

Lotos czerwony

Moczarka

Ludwigia repens

Żabienica [trawnik]

 

Paramety wody ;-[ testy zoolka ]

NO 3 - 10

PO4 - 1,2

Fe -0,20 ppm

No 2 - 0

NH 4 - 0,30

KH - 6

PH - 7,0 - 7,2

GH - 14

Nawożenie sole rozrobione kazde osobno- KNO3,KH2PO4,K2SO4,MGSO4*7H2O + MIKRO INTERMAG dozowane 3x w tygodniu na przemian

Dawki tygodniowe;

N - 12 ppm

P- 0,90 ppm

K - 21 ppm

MG - 7 ppm

MIKRO -do 0,20 ppm FE

CO2- podawane z butli 12 godzin ok.2-3 bąbelków rośliny bąblują po 3 godzinach po zapaleniu się światła

PG carbo- 4 ml codziennie

 

Problem zaczął się po zmianie nawozu mikro ,do tej pory nawoziłem mikro intermag ale przy lekkim przekroczeniu Fe -0.3 pojawiał się znaczny pył na przedniej szybie ,więc przeszłem na PG FERERRO + ,zastosowałem go dosłownie trzy razy 3 ml -3 x w tygodniu by osiągnąc Fe- 0,3-0,4 ppm niby nic się nie zmieniło pył był jak był, tylko z limmohilią coś nie tak, przestała rosnąc i stała się mało estetyczna i zaczeła porastać lekko jakimś zielonem glonem ,po tym tygodniu stosowania tego mikro wruciłem do MIKRO INTERMAGU , lecz stan utrzymuje się ,żadnej poprawy .

Nie wiem czy to wina tylko zmiany mikro moze przyczyna tkwi gdzie indziej , proszę o rady .

Zdjęcia;

 

http://imageshack.us/g/855/65502804.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Przypuszczam ze problem tkwi w mikro (pozostałe są raczej ok i jeśli nic nie było zmieniane to nie ma co szukać ). Po moich próbach z intermagiem (będę to musiał opisać) doszedłem do takiego oto wniosku. Samo mikro intermagu nie jest dobrym nawozem mikro do akwarium , ponieważ chcąc uzyskać żelazo na poziomie 0,4mg/l znacznie przekraczamy inne pierwiastki śladowe w tym najważniejszy mangan - kilkanaście razy za wysoko. Co w związku z tym? - liczymy dawkowanie mikro z intermagu pod mangan tak żeby wychodził nam 0,06 - 0,08mg/l a żelazo uzupełniamy chelatem żelaza do poziomu ok 0,4 -0,5mg/l i wszystko gra.Sprawdziłem na sobie od restartu mojego zbiornika koniec problemów z zielenica kolonijną czy pyłem (wystąpił tylko chwilowo w tydzień po zalaniu baniaka ale to normalne zjawiska).

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie -czyli być może przenawoziłem rośliny mikro,ale dlaczego to akurat odbiło się tylko na tej jednej roślinie skoro pozostałe rosna i nie widać żadnych problemów ,co powinienem teraz zrobić ,uzupełnić to chelatem żelaza ? .I w takim razie które z mikro powinienem dalej stosować ,intermag czy fererro+ ,może powinienem kupić inne mikro takie które FE było w odpowiednim stosunku do pozostałych pierwiastków .

Link to comment
Share on other sites

Ja nie stosuję żadnych gotowców - więc żadnego nie polecę - lubię wiedzieć co leję do wody ;)

Proponuję rozpoczać nawożenie nawozemi mikro skomponowanym na bazie intermagu z dodatkiem chelatu żelaza. Powinieneś dać sobie radę - na kalkulatorze zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 w zakładce "podstawowe" policzysz jak taką mieszankę zrobić (weź pod uwagę to co napisałem wyżej o manganie).Jeśli będziesz miał jakieś problemy to pisz - podaj wyniki - zobaczymy czy wyszło ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...