Skocz do zawartości

Oświetlenie LED- drewno i plexi


URSUS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w tym temacie opiszę jak samemu wykonać oświetlenie LED do swojego akwarium. Będę to robił na przykładzie oświetlenia które właśnie wykonuję. Mam zamiar zrobić to na zasadzie "kasetonu" z wyciętymi w bokach od wewnętrznej strony rowkami, w które wprowadzę dwie płyty. Jako plecy PCW z przymocowanym do niej źródłem światła (LED), a jako lico mleczną (opal) plexi. Źródło światła będzie załączane na dwa takty: 1/3 i 2/3 mocy (5 i 10 Wat) co po załączeniu obu obwodów da 100% mocy (15 Wat).

 

Do dzieła,

pierwszą rzeczą jaką muszę uczynić to ustalenie wymiarów zewnętrznych oświetlenia. Dno mojego akwarium ma wymiary: 85x38 cm. Wiedząc, że światło rozchodzi się na boki wraz z oddalaniem go od lustra wody odejmuję od wymiarów dna akwarium odpowiednio 20 i 12 centymetrów. Daje mi to wymiary: 65x26 cm. Tnę deskę którą wcześniej zakupiłem w jednym z marketów budowlanych na wymiar, pod kontami 45 stopni. Następnie frezuje dwa rowki w które docelowo wprowadzę plecy i lico. Łączę trzy boki za pomocą kątowników, pozostawiając jeden który będzie demontowany. W moim przypadku jest to jeden z długich boków. Aby była możliwość odkręcenia tego boku, do każdego z dwóch pozostałych kątowników spawam nakrętki. Jeżeli nie mamy możliwości spawania można użyć aluminiowego kątownika o dość dużej grubości i nagwintować go np: wkręcając i wykręcając stalową śrubę (mało żywotna metoda). W ostatnim z boków robię otwory w osi nakrętek które wcześniej przyspawałem do kątowników. Tym sposobem mam gotową ramę do mojego oświetlenia.

 

Następnym krokiem jest ucięcie płyt (pleców i lica). Jako, że nie mogłem znaleźć odpowiednio cienkiej PCW na plecy zastosowałem dibond. Przy okazji rozwiązało mi to kwestię odblasku, a i sztywność tej płyty przyda się jak będę chciał zrobić oświetlenie jako podwieszane. Do pleców mocuję źródło światła (LED), wyprowadzam przewody każdego z obwodów na zewnątrz. W drugi rowek wsadzam plexi i całość skręcam ostatnim bokiem. Podłączam do zasilacza i gotowe.

 

Teraz już tylko pozostaje kosmetyka i malowanie.

 

Ps. Jako źródło światła można zastosować świetlówki. Należy jednak pamiętać, że wówczas powstanie konieczność odprowadzania temperatury. Można to rozwiązać poprzez zastosowanie jako boki aluminiowego profilu "kasetonowego". Ma on przygotowane rowki do wprowadzania w nie płyt oraz często na środku szynę w którą po wprowadzeniu śruby można przy pomocy kątowników skręcać boki.

 

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zamówieniem u mnie takiego oświetlenia na dowolny wymiar, proszę o kontakt PW lub szukanie tematu w dziale Giełda.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakie ledy zastosowałeś ?

O co dokładnie pytasz? O producenta? Czy w formie taśmy, modułów? O ich moc? Sprecyzuj pytanie.

 

Nad jakim zbiornikiem ma taka lampa świecić ?

W opisie jest podany wymiar dna 85x38cm bok 40 cm czyli 145 litrów. Docelowo lampa ma być podwieszana nad zbiornikiem dlatego znacznie zmniejszyłem jej wymiar względem dna zbiornika. Szczerze to nie wiem czy dobrze dobrałem moc (wyjdzie w praniu), ale z LED-ami jest o tyle dobrze, że łatwo mogę zmniejszyć lub zwiększyć moc.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja bym tu widział jeszcze jeden dość poważny błąd rzeczowy - chodzi o to że światło będzie bardzo rozproszone i będą bardzo duże straty tym spowodowane - ja nie jestem fachowcem jeśli chodzi o stronę techniczną ale przerabiałem temat oświetlenia dość gruntownie i mogę polecić taki artykuł http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=46 - możesz poszukać tam też rozwiązań oświetlenia ledowego jakie zrobił gieniorek - a robi chłop takie rzeczy że głowa mała :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...