Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w obsadzeniu 100l


Greezlie
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkującym/średnio zaawansowanym akwarystą, posiadam 112 litrowe akwarium z podłożem piaskowym, z kamykami , posiadam 2 kokosy, dzbanek, 2 kryjówki dość spore ale niskie i średni korzeń. Roślin nie posiadam ze względu na brak odpowiedniego podłoża.

Obecnie w akwarium znajdują się 2 dorosłe sklalary marmurkowe, 4 kiryski pandy i kilka małych zbrojników.

 

Teraz moja prośba- chciałbym obsadzić moje akwarium w biomie południowo-amerykańskim lecz mój brak doświadczenia w obsadzaniu powoduje mój strach przed tym, że moim rybom źle będzie się mieszkać u mnie.

 

Moja propozycja to Ramirezy i hokejówki- wydają się być idealne na moje warunki jasno oświetlonego akwarium z dużą przestrzenią do pływania . Nie wiem ile mam kupić wyb na takie akwarium i czy mam dokupić lub wymienić kryjówki czy podłoże na inne. Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu ;p

 

Pozdrawiam Greezlie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że na 17 postów zdążyłeś już załapać ostrzeżenie.

Czytałem inne tematy ale nie zauważyłem wielkiej frekfencji oraz nie dojżałem odpowiedzi.

Czemu uważasz że się nie nadają? skalary marmurkowe są małe i akwarium ma wysokość 4 takich skalarów, nie wiem w czym widzisz problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz potrafi ktoś pomóc ;] mi w zoologu 8 chciał wcisnąć ;p

mógłbym zrobić tak żeby środek zostawić praktycznie pusty, kokosy i inne praktyczniejsze kryjówi na dwa przeciwległe rogi akwarium aby nie było walk terytorialnych, tak aby oba samce miały wszystko co mogą potrzebować. Jak myślicie, wypali coś takiego?

 

Co sądzicie, nie potrzebuje więcej niż 2/3 kiryski pandy i 2 zbrojniki na dno prawda?

 

 

@down

A ty masz roślinę o długości pół metra w 72l akwarium to pewnie Ci sie zwija na 2 no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mieć

 

10-12 x Hokejówka

1+1 x P. ramireza

1+1 x Zbrojnik niebieski lub coś jego pokroju.

 

Chociaż ja bym zdecydował się raczej na inną pielęgniczkę, z racji że ramirezkę łatwiej przyporządkować do innego terenu niż pozostałą dwójka. Myślę, że lepsza byłaby któraś z pielęgniczek z grupy nijsseni.

 

Dodatkowo zastanów się nad szczpecącą ceramiką i przerzuć się na korzenie ;]

 

Jeśli problemem są rośliny, to ja proponuję obniżyć poziom wody o 10 cm i:

-pistia

-eichornia

-rzęsa wodna

-scyndapsis podwiesić nad wodą (puści korzenie)

-żabienicę amazońską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramika podoba mi się, lecz oczywiście wolę korzenie. Z racji tego że nie pracuję nie mogę pozwolić sobie na takie zmiany czysto kosmetyczne, a wydają mi się takimi ze względu na to że moje ryby lubią przesiadywać we wnętrzu garnka. Problemem tego pokroju są plastikowe jamki które kupiłem baardzo dawno temu, pomyślałem że zasadzę na nich mech i jakoś tym nadrobię w skali naturalności mojego zbiornika.

 

Rośliny pływające na powierzchni wody mi nie odpowiadają z racji rodzaju filtra. Z regóły gdy liść oderwie się od rośliny wędruje na górę i ze sporą prędkością krąży po powierzchni zbiornika. Sądzę że jest to argument który uniemożliwia rozwój roślin które zamieszkując raczej spokojne zakola rzek i jeziora nie są przyzwyczajone do mocniejszego prądu. Swoją drogą zbrojniki przepadają za nim ;}

 

Co do scyndapsis'a to świetnie bo właśnie szukałem dla niego wystarczająco nasłonecznionego miejsca w pokoju,

 

Skoro załatwię sobie rośliny to mógłbym zamiast hokejówek kupić np. Tatrę cesarską która tworzy piękne ławice. Wcześniej odrzuciłem ją, bo przeczytałem że aby dobrze się wybarwić potrzebuje cienia. Jak myślisz do Ramirez bedzie to dobry sąsiad?/a przynajmniej lepszy od hekejówek/ czy proponujesz lepszą kombinację? Bo nijsseni potrzebuje miękiej wody a u mnie z tym kiepsko z racji że mieszkam w niewielkim mieście i daleko mam też do lepszych zoologów, niestety.

 

Kombinacji naprawdę sporo, na dziś robota: poszukać czarnych korzeni, mchów i roślin. Muszą być gotowe przed rybkami ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie wrzucić rośliny pływające, one po prostu po drugiej stronie wylotu się po pewnym czasie skupią i problemu nie będzie. Moja siostra ma u siebie przy powierzchni istną pralkę, a i tak ma rzęsę wodną.

 

Scyndapsis bierzesz w łapę, ucinasz tyle ile Ci się podoba i umieszczasz tak, żeby co najmniej jeden liść wystawał z wody, a najlepiej wszystkie.

 

Wodę przebadaj, to że mieszkasz z dala od zoologów wcale nie oznacza, że musisz kombinować z wodą. Sprawdź jakie są u Ciebie odczyny i twardości. W razie "W" możesz się posiłkować kolumną torfową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki sa nastepujace:

NO2 brak (0)

NO3 10mg/l

NH3/NH4- brak (0)

pH 7,6

twardości nie robiłem bo nie miałem do tego mierników czy jak to się nazywa

 

O odległości od dobrych zoologów napisałem bo przeczytałem że nijsseni nie są często spotykane w sklepach zoologicznych,

poza tym nie jestem do nich przekonany ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi było dojść do tego skąd konkretnie moje miasto bierze wodę ale na Przemyśl jest to "średnio twarda", z poprawką na to że sporo używamy wody ze studni. Zawsze gdy biorę wodę do akwarium conajmniej dzień wcześniej przełączam na wodę miejską, ale muszę liczyć się z tym że rury mogą puścić kamień z wody studniowej do miejskiej gdyż mają wspólny odcinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...