Skocz do zawartości

Wpływ nawożenia na parametry wody


Jaśko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poziom każdego pierwiastka ma wpływ na inne pierwiastki w akwarium - zacytuję tu siebie z artykułu nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html .

Najczęściej sugeruje się nawożenie tygodniowe ( w rozbiciu na dawki dzienne – podane ilości dzielimy na 7) w ilościach:

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miekkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem.

Zbyt duża ilość magnezu blokuje także przyswajanie potasu.

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wynika że wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczesciej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza.

Żelazo 0,4 -0,8 mg/l

Jak widać poziomy poszczególnych pierwiastków wpływają na inne i potrafią przy nieodpowiednich proporcjach skutecznie zablokować wzrost roślin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może uzupełnię swoją poprzednią wypowiedź i poproszę o wskazanie mi błędów.

W moim akwarium jest 42l wody mam jeszcze mało roślin ok 15% powierzchni podłoża, co do samego podłoża to na dnie mam ok 3cm zimemi ogrodowej bez torfu najzwyklejszej przykryta jest moskitierą i 2-10cm żwirku. Oświetlenie 15W stopniowo zwiększam czas świecenia bo 11 dni temu dopiero zalałem wlałem 20l wody ze starego akwarium.

Nie dodałem jeszcze wcześniej że gniły mi rośliny więc dolałem 20ml KNO3, 20ml K2SO4 i 20ml MgSO4*7H2O. Roztwory mam zrobione następująco: wszystkie rozpuszczone w 450ml wody destylowanej KNO3 6,3g, K2SO4 7,1g, MgSO4*7H2O 11,7. Piszę w ten sposób bo nie umiem tego przeliczyć na ppm-y. A to wyniki testów sprzed chwili: NO3=20mg/l,PO4>>>5mg/l,NO2=1,5mg/l, NH3=1mg/l. Czy to możliwe że akwarium jeszcze się nie ustabilizowało i czy jeszcze czekać i nic nie robić? Dodam tylko że nawozów dodałem bo mi bardzo szybko gniły rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie nawozów takiej dawce do świeżego akwarium nie było najlepszym pomysłem tym bardziej ze nawozenie jest liczone na akwaria roślinne gdzie obsadzone jest 70% powierzchni dna lub więcej. Rośliny przez pierwsze dwa tygodnie się ukorzeniają i aklimatyzują do nowych warunków - często wtedy obumiera cześć liści łodyg itp - dopiero później odrastają nowe już dostosowane do warunków w akwarium.

Druga sprawa - 2 cm żwirku na ziemi to mało - co najmniej 4-5 cm musi mieć warstwa wierzchnia. ziemia może zbyt szybko uwalniać duże ilości azotu w różnej formie a akwarium jest nowe wiec nie rozpoczął się jeszcze cykl azotowy i całkiem możliwe jest także to że przez zbyt duże ilości azotu też mogły rośliny gnić. Mnie także cześć pierwszych nasadzeń zgniła bo biohumus na którym mam postawione akwarium to bomba nawozowa i oddał takie ilości azotu że część delikatniejszych roślin zgniła. teraz już jest ok.

Akwarium musi dojrzewać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia nowego akwarium to nie wiedziałem tego wszystkiego pierwszy raz o tym czytam.

2cm żwirku mam tylko z przodu w najniższym punkcie gdzie nie ma ziemi ziemię wysypałem ok 3cm od przedniej szyby gdzie najmniej jest 3cm żwirku. KNO3 lałem bo miałem 5mg/l i myślałem że to mało i przez to gniją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...