Skocz do zawartości

Glony w akwarium.


Pomponia Grecyna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też nie z Londynu ale w UK! I nie mogę się pozbyć glonów: podejrzewam okrzemki.... Tylko u mnie z angielskim kiepsko i nie bardzo potrafię się wysłowić, jak już jestem w sklepie. Czy miałeś może podobny problem? Czym "potraktowano" akwa, żeby to cholerstwo zlikwidować? Podobno wymycie całości naszym rodzimym octem jest skuteczne, ale nie mam odwagi próbować... Moje akwa - 60l.

 

A jeśli już jakaś chemia do tego jest konieczna - to jakies konkretne porady /może nazwy "miejscowe" ;):?: /

nemo130: Wydzieliłem post, zakładaj tematy w odpowiednich działach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę się pozbyć glonów: podejrzewam okrzemki.... [/color]

http://forum.superakwarium.pl/glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html

 

My nie wywróżymy czy to są na pewno okrzemki, a strzelanie i działanie w zły sposób, tylko zaszkodzi. To tak jak iść na wycięcie migdałków... a wracasz bez ręki :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie mogę się pozbyć glonów: podejrzewam okrzemki.... [/color]

http://forum.superakwarium.pl/glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html

 

My nie wywróżymy czy to są na pewno okrzemki, a strzelanie i działanie w zły sposób, tylko zaszkodzi. To tak jak iść na wycięcie migdałków... a wracasz bez ręki :twisted:

 

Masz rację, ale tak to jest jak dziecko dostaje w prezencie akwarium , a rodzice maja dodatkowe zajęcia z tego !powodu! Tym bardziej ze nie wiele się na tym znamy, a na dobitkę jak się dogadać po angielsku, bo z tym też cienko...

 

1. Akwarium - 50-60l./na pudle napisane 60l, ale kiedy zmierzyłam krawędzie to wyszło mi zdecydowanie mniej/.Podłoże - to co fabryka w pakiecie dała tzn jakiś syntetyczny żwirek - wypłukany i wyparzony wrzątkiem kilka razy. ( Dziękujemy ci "made in China"!!!)

2. Start - połowa maja 2012, na początek dodany Aquasafe- uzdatniacz do wody, ryby wpuszczone po ok. 15 dniach

3. Światło- 15W czyli jakieś 0.3W/l - ok. 10-12h na dobę.

4. Rośliny -niestety sztuczne, bo wszystkie które dotąd kupiłam były obżerane "do ogonka". Poza tym, po ostatnim zakupie pokazały się też i na rybach jakieś białe kłaczki wokół pyszczków - więc było leczenie, a roślinki diabli wzięli, tak samo jak jedną z ryb!

5. Parametry - ph i cała reszta w normie, oprócz NO3_ - to jest wiecznie za wysokie, dziś np ok. 100 mg/l ( paski testowe Tetra 6w1) i w związku z tym podmieniamy wodę do 20% co 2 tygodnie

6.Filtr - nazywa sie to ustrojstwo ELITE Stingray 15, A-144 (spisałam z tabliczki na filtrze) i jeszcze 50Hz , 6.1W i IPx8

7. Grzałki nie zakładałam, bo tu i bez tego woda ma 25-27 stopni C

8. Obsada - 1 ( bo drugi nie przetrwał) welon - wydaje mi się dość duży, bo sam korpus ma jakieś 5-6 cm, a ogon w całej krasie - ok.10-12 cm rozpiętości.

9. Karma - płatki dla złotych rybek KingFisher 2xdziennie ( ja podaję karmę), karma znika w ciągu 3-5 minut, raz w tygodniu głodówka i raz w tygodniu suszone "bloodworms" - w Polsce można je tez kupić żywe albo mrożone, tylko teraz nie pamiętam jak się nazywają.

10. Ozdoby - paskudne, ale póki co nie chcę robić przykrości synowi - syntetyczny 'koral', zamek i niby-korzeń ze sztucznymi roślinkami

11. Raz w tygodniu usuwam skrobakiem zielonkawy nalot z szyb i raz na miesiąc czyszczę filtr ( w środku filtra jest gąbka).

 

Po kolejnej podmianie wody moja złota rybka zaczęła pływać tuż pod powierzchnią wody, a teraz czasem przez dłuższy czas "siedzi" w rogach akwarium. Boję się że nie pożyje długo, a wiem,że są to ryby, które mogą żyć i do 20 lat...

 

Co do problemu z glonami - teraz ma to postać rdzawo- brunatnego nalotu na ozdobach i sztucznościach w akwarium, który dość łatwo daje się usunąć mechanicznie, ale trzeba te rzeczy najpierw wyjąć z wody. podobnie z szybami i żwirem - woda tylko mętnieje, ale szybko daje się przefiltrować. Pojawia się to paskudztwo w 3-4 dniu po podmianie wody.

 

Tak to sprawa wygląda dzisiaj, w sobotę znowu planuję podmienić wodę.

 

I co o tym sądzisz? Chyba nie za dobrze zaczyna się ta moja przygoda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie za dobrze zaczyna się ta moja przygoda ...

No cóż - mówiąc szczerze to jest gorzej niż fatalnie rybka zbyt dużych szans na przeżycie nie ma - więc albo oddaj do sklepu - wpuść do oczka wodnego i niech sobie tam żyje albo nastaw się na to że w krótkim czasie spłynie...w toalecie.

I jeśli chcesz mieć akwarium to należałoby wszystko zacząć od początku tak zeby miało to ręce i nogi jak to się mówi albo podarować sobie i zająć się hodowlą papużek ;)

Polecam lekturę >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze akwarium jest zdecydowanie za małe na welona.

Po drugie filtr do najlepszych raczej też nie należy.

Po trzecie welon potrzebuję wody około 19C

Po czwarte wydala on strasznie dużo odchodów, co zsumowane w brakiem żywych roślin daję duże ilości NO3, które w takich ilościach są trujące.

Po piąte wodę się wymienia co tydzień w ilości 20-30%. W waszym przypadku wskazane byłoby nawet jakieś 40% i co TYDZIEŃ.

Po szóste wszelkie plastikowe zamki i inne badziewia również mogą wydzielać szkodliwe związki do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze akwarium jest zdecydowanie za małe na welona.

Po drugie filtr do najlepszych raczej też nie należy.

Po trzecie welon potrzebuję wody około 19C

 

No to spróbujemy jeszcze raz. Ale najpierw - jak duże powinno być akwarium dla rybki o takich wymiarach? Kiedy syn dostał ten " prezent" rybki były dwie w akwarium 25l! :twisted::evil: Po tym jak pierwszy z welonów padł - kupiliśmy sami to większe akwarium. Niom, wydawało się na jedną wystarczające...

Nie mam zbyt dużo miejsca w pokoju, żeby ustawiać dodatkowe filtry, może coś mi poradzisz, jaki filtr by był dobry. Ten który mam dostaliśmy w " pakiecie" razem z akwarium, żwirkiem itd.

Temperatura wody wydawała mi się zbyt wysoka jak dla welona, ale nie wiem, czym i jak można wodę schładzać. Mieszkamy w wieżowcu i generalnie mieszkanie mamy bardzo ciepłe.

Zauważyłam, że rybka żwawiej się porusza, gdy światło jest wyłączone nawet w ciągu dnia. Czyżby z powodu świetlówki? Zbyt gorąco ma przypuszczam... Akwarium stoi ok3.5m od okna, bez bezpośredniego naświetlenia...

 

Jakie rośliny są na tyle wytrzymałe, żeby nie dały się zjeść zbyt szybko? Podrzuć pomysła, co? Ja się chyba bardziej do tego welona przywiązałam, niż mój syn.

 

Jak powiedział Łoren trzeba zacząc od początku... A papug nie lubię, O! :lol:;)

 

Idę w takim razie przygotować więcej wody na podmianę. A po niedzieli - poszukam sklepu z odpowiednimi akcesoriami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym oddać poprostu tą rybę. To są ryby do oczka nie do akwarium. Tak 200l byłoby lepsze ale problemem pozostaje temperatura.

Te ryby się poprostu męczą w tak ciepłej wodzie.

 

W 112l może i moglaby być jedna ALE przy zdecydowanie lepszym filtrze.

 

Filtr np. HW302

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, ze czeka mnie przeprawa z synem na temat tego, ze rybce jest za ciasno, a nie mamy miejsca na większe akwarium....

 

Właśnie poczytałam, co pisze Łoren na temat akwa roślinnego. UUUU..... czeka mnie duuuużo pracy i nauki!!!!

Nie mniej jednak dzięki za rady, choć nie jest mi zbyt wesoło!

 

Może z powodu temperatury lepiej zająć się gupikami? Bo jeśli bez grzałki mam takie temperatury wody, to może warto by spróbować? Na neony te z chyba moje akwarium za małe?

 

Pozdrawiam i zmykam do pracy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...