Skocz do zawartości

Pomoc Zielenica nitkowata jak to zwalczyć


mariusz.kk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane 07.07.2012

2.Litraż i wymiary akwarium - 250L (100x50x50)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- T8 2x30W Polamp 6500 Dailight Wychodzi 0,24W/1litr

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 12H od 9 do 21

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - Czarny bazalt 1-3mm + Tetra plant InitialSticks+ kulki torfowe

6.Filtracja - JBL E900

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- narazie brak, korzeń się moczy dopiero

9.Rośliny (ile,jakie)- 2XAnubias, Alternathera reineckii,Limnophila Sessiliflora,Cabomba,Moczarka,Ludwiga Repens, Hemianthus,hydrocotyle leucocephala,hydrophila angustifolia,glossostigma elatinoides,eleocharis paruula, blyxa japanica, ceratopteris thalictoides Narazie są małe, sadzonki żekłbym.

10.Ryby - obsada (jw.)-Skalar żagłowiec 4X neon czerwony x11

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu ok 50 litrów odstana.

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Macro i Micro Aqua Gainer od 2 tygodni 2 razy w tygodniu

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Narazie brak, może po weekendzie Bimbrownia.

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - Niestety Testy JBL 6in 1 PH 7.6 , GH >22, KH 8, NO2 0, NO3 0 Cl2 0

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Brak

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Ryby od 2 dni, karmione 2 razy dziennie, praktycznie nic nie zostaje,

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Czytając fora, w końcu nie znalazłem sposobu na zwalczenie tego glona, prosze o pomoc. Rośliny są w moim zbiorniku z jakiś ponad tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak makro w szczególności NO3 oraz za długi czas świecenia - akwarium na starcie świeci się 5h i co tydzień zwiększasz czas oświetlania 30-60min., aż dojdziesz do 7h-8h, jak niema problemów z glonami, możesz pokusić się o zwiększenie czasu oraz dodanie dodatkowych W.

Roślin masz jak na lekarstwo - ja w 20L mam więcej ;).

Wszystkie rośliny(oprócz anubiasa i moczarki), są to rośliny o wymaganiach świetlnych od przeciętnych do b.wysokich, więc raczej żadna się nie utrzyma - może, ale wątpię.

Wysokość/ilość podłoża - z przodu powinno być minimum 5-6cm a z tyłu od 10cm wzwyż - rośliny muszą się gdzieś ukorzenić :/ .

No i ..., nie wiem co napisać - po prostu źle zacząłeś z roślinami - na chłopski rozum - masz mało światła to kupujesz rośliny, które go nie potrzebują w dużych ilościach - ot i cała filozofia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, czas już zmieniłem od 9 do 12 i od 19 do 21 przeważnie w takich porach karmie ryby. Co do makro to co polecacie, jest sens teraz bymrownie założyć, żeby wspomóc rozwój roślin, jeżeli w ogóle dadzą rade? Co z nawozem Miko i Makro? Odstawić i zakupić samo Makro? I podżołe aż 30kg kupiłem, ale jak widać mało go jest. Dokupić jeszcze bazaltu, czy może ziemie ogrodową dać na spód, na to siatkę, i wszystko żwirem przykryć? Proszę o rady i pomoc.

 

nemo130: Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło świeć 5h ale nie rozbijaj tego na raty !!!.

Nie będę odpowiadał Ci na inne pytania, jak chcesz rozpocząć swoją przygodę z akwarium od sypania pod żwir ziemi ogrodowej to polecam zagłębienie się w temat akwariów Low Tech - pełno o tym w necie.

Spokojnie zapoznaj się z tematem, wszystko sobie poukładaj i potem startuj akwarium - nie na huuuraaa..., tak jak teraz :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie

1. Zdecydowanie za mało roślin na start - minimum to 5razy więcej niż to co masz

2.Czas świecenia jak już koledzy pisali wyżej 5-6 gdzin na dobę bez dzielenia i zwiększać co tydzień o 1 godzinę - po dojściu do 10 godzin można zrobić przerwę w świeceniu do 2 godzin w środku dnia.

Światła mało - jeśli chcesz mieć zadowalające efekty i rośliny wymagające oświtlenie co najmniej 0,5w/l

3. Nawożenie lektura obowiązkowa >>>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

4. Bimbrownia do tak dużego zbiornika nie ma w ogóle żadnego sensu.- tylko normalna instalacja CO2 - na razie możemy się wspomóc preparatami takimi jak Easy carbo lub PG - carbo - ale będą to spore koszty .

5. Podłoże - pałeczki, kuleczki to nie jest podłoże! Podłoże to albo substrat albo ziemia (ja używałem ziemi - polecam ,obecnie biohumusu ale biohumus to troszkę wyższa szkoła jazdy) Jeśli będzie decyzja na ziemię nie polecam stosowania żadnych siatek pomiędzy warstwami podłoża!

6 Testy - kropelkowe (nawet najtańsze zoolek) na NO3 I PO4 - bez tego dalej nie zrobimy nic.

7 Zanim cokolwiek zmajstrujesz lektura >>>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

8. Działania na zasadzie - najpierw zrobię a potem pytam - zazwyczaj się mszczą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Glon nadal jest, ale już mniejszy, zbiornik obsadzony, teraz jestem na etapie soli, tzn wczoraj zakupiłem, w jutrzejszym dniu, z pomocą znajomego sporządzę odpowiednie proporcję.

 

 

Oświetlenie zmiejszone do 8 godzin, w mocy narazie bez zmian.

Pozdłoze kulki torfowe,pałeczki tetra stick, keramzyt, ziemia ogrodowa, i czarny bazalt.

 

Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - zakupione testy Sera cała walizka

Ph 7,5 ;

GH powyżej 21

Kh-7

Nh4/Nh3-0mg/l,

no2 <0,1-0,3 mg/l

no3- 5mg/l,

po4-1mg/l,

fe 0,1mg/l,

cu 0mg/l

cl 0mg/l

 

Z bimbrowni zrezygnowałem, powód- dodatkowy glon brunatnica, wahania Co2.

Moje akwarium na dzień dzisiejszy :

 

Dołączona grafika

 

nemo130: Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...