Skocz do zawartości

Jakie to glonu w moim akwarium duży problem


Ares87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam akwarium 250 l. Oświetlenie 2x75 - lampy HQI. Podłoże Aqua Substrat 2. Nawozenie CO2, aqua art micro, potas.

Jeśli chodzi o ryby to posiadam:

rozbory klinowe 10 szt,

neon 10 szt.,

tęczanki 6 szt,

krewetki 20 szt.

Rośliny: kryptokoryna, żabienice, micrororium.

Podmiany wody robię co 3 tygodnie 20% zbiornika.

 

Robiłem dzisiaj testy (Zoolek) na parametry wody:

ph - 7,5

NO3 - 5 mg/l

KH - 9 jednostek niemieckich na litr

GH - 14 jednostek na litr

PO4 - 0,00 - 0,25 mg/l

 

Na szybach i roślinach pojawiły mi sie takie glony, co robić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zakupiłem sole: K2SO4, KNO3, MGSO4, KH2PO4. Nie wiem jednak w jakich dawkach mam podawać do akwarium 250 L. Korzystałem z kalkulatora ale jakoś nie za bardzo sie w tym orientuję. Czy pomógłbyś mi obliczyć dawki soli?

 

Edit:

 

Obliczyłem dawki soli wyszło mi:

Dawkowanie mikro: 8 ml dziennie

Sole KNO3, K2SO4 i MgSO4 czyli tzw. Mix marko - 8 ml dziennie

KH2PO4 - 1 ml dziennie.

 

nemo130: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sole na allegro. Gośc po prostu mi wyliczył w jakich ilościach mam stosować. Podałem mu wymiary akwarium, cm podłoża, parametry wody itp.

Napisał sposób zrobienia:

Nawóz MIKRO wsypać do butelki 0,5l dolać 400ml wody destylowanej, przegotowanej lub RO, wstrząsać do rozpuszczenia składników. Zostawić na 15 minut.

Sole KNO3, K2SO4 i MgSO4 po 25g wsypać do butelki 0,5l , dolać 400ml letniej wody i wstrząsać do rozpuszczenia składników powstanie jak ja to nazywam MIX MAKRO

KH2PO4 zawsze rozpuszczamy osobno by kontrolować poziom PO4.

Proszę wziąć łyżeczkę o pojemności 5ml i nabrać 1/2 takiej łyżeczki KH2PO4. Wsypać do butelki i wlać 250ml wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wg ciebie mam otrzymac wyniki?

- wymiary akwarium - 100x50x50

- wysokość podłoża - 8 cm

- producenta i typ lampy - HQI

- czas świecenia - 6 godzin

 

Parametry wody:

ph - 7,5

NO3 - 5 mg/l

KH - 9 jednostek niemieckich na litr

GH - 14 jednostek na litr

PO4 - 0,00 - 0,25 mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku, opisz dokładnie zbiornik. Jak nie potrafisz robić zdjęć na automacie to zrób z błyskiem - przynajmniej będziemy widzieli tego glona :) - http://forum.superakwarium.pl/jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Koledzy może na razie, zanim zaczniemy solić poczekajmy na opis akwarium - popatrzcie jakie i ile on ma światła i zobaczcie jakie rośliny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wg ciebie mam otrzymac wyniki?

Według mnie masz otrzymać wyjściowo - NO3 na poziomie 10mg/l tygodniowo, PO4 1mg/l tygodniowo , K+ 20mg/l. Mg+ w zależności od twardości wody Gh ale średnio można przyjąć ze tygodniowo przy wodzie twardej powyżej 10 DGh powinniśmy podawać co najmniej 3mg/l.Tak to powinno wyglądać.

Licząc Twoją mieszankę wychodzi nam - NO3 - 8,58mg/l - od biedy może być ale jest za nisko w stosunku do fosforu - należałoby zmniejszyć dawkowanie fosforu , Mg+ - 1,39mg/l - zdecydowanie za mało - chyba ze stosujesz siarczan bezwodny to mniej więcej by było , K+ 11,69mg/l - tu mamy zdecydowanie za mało - prawie dwa razy mniej niż powinno być a PO4 mamy przy tym dawkowaniu 8ml na poziomie blisko 2mg/l tygodniowo - dwa razy za dużo niż powinno być - no i to są właśnie te różnice które ja widzę . odsyłałem Cię do przeczytania kilku zdań na temat nawozenia solami gdzie napisałem w naszym ojczystym języku

.......To jeden z powazniejszych argumentów dlaczego nawozić solami a nie preparatami sklepowymi. Ale najwazniejszy z nich to możliwość dowolnego koponowania składu i ilosci podawanych do akwarium a także korygowania ilości pojedynczych składników – żadne mieszanki nie dają nam mozliwosci obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występuja w składzie takiej mieszanki.

I dlatego stosowanie mieszanek nawet tych z najwyższej półki i kosztujących krocie nie zagwarantuje sukcesu - owszem - kiedy już "dorobimy" sie swojego systemu nawozenia (kazde akwarium jest inne) wtedy mozemy sobie sami pod własne potrzeby taką mieszankę skomponować według potrzeb naszego zbiornika. Tak.

To oczywiście moje zdanie w tej materii i wynika ono z moich doświadczeń . Nie twierdzę że mam patent i wyłączność na wiedzę i absolutne lekarstwo na wszystko :) Być może szczęśliwym trafem sprzedawca utrafił w potrzeby Twojego zbiornika ale prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam akwarium 250 l wymiar - 100x50x50

- Oświetlenie: HQI żarnik Philips, 2x75W, świece 6 godzin dziennie

- Zbiornik mam od 8 miesięcy,

- Podmiankę wody robię co tydzień 50 l,

- Parametry wody:

ph - 7,5

NO3 - 5 mg/l

KH - 9 jednostek niemieckich na litr

GH - 14 jednostek na litr

PO4 - 0,00 - 0,25 mg/l.

- Temp. wody: 26 stopni, grzałka z termostatem 300W,

- Podaję CO2 - 1 bąbelek co sekundę przez 24H,

- Obsada ryb:

rozbory klinowe 10 szt,

neon 10 szt.,

tęczanki 6 szt,

krewetki 20 szt.

- Rośliny: kryptokoryna, żabienice, micrororium

- Podłoże Aqua Substrat 2, warstwa z przodu szyby 5 cm dochodząca do 10 cm z tyłu,

Filtr Tetratec zewnętrzny 700. Płukam go co 5 miesięcy

- Ryby karmię: Ichtio-vit, Ovo-vit, Tropical

 

Dodam ze jest to moje pierwsze akwarium i jestem zielony w tych solach.

 

Oto zdjęcie mojego akwarium:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sole na allegro:

- MGSO4 - MG- 9,6%, MGO - 16%, S - 13%, SO3 - 32%. Gęstość 0,9 kg/l

- KNO3 -N - NO3 - 13,5%, K-38,4%, K2O - 46,3 %. Gęstość 1,3 kg/l

K2SO4 - K-42%, K2O - 51%, S - 18%, SO - 45%. Gęstość 1,1 kg/l

 

W moim akwarium pojawiają się glony, prawdopodobnie przez brak nawożenia.

Jakie wg was powinieniem mieć parametry wody i jak podawać te sole. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Oświetlenie: HQI żarnik Philips, 2x75W, świece 6 godzin dziennie

2.Temp. wody: 26 stopni, grzałka z termostatem 300W,

3.Podaję CO2 - 1 bąbelek co sekundę przez 24H,

4.Rośliny: kryptokoryna, żabienice, micrororium

 

1. odpalaj tylko jedną lampę

2.temp. na 24C

3.CO2 - zrób reaktor narurowy i podawaj 3-4b/sek. Napisz czym rozprowadzasz CO2

4.zarażone liście zlikwiduj przy podmianie, tylko nie za ostro - tak żeby przynajmniej 1/3 rośliny została

Czym sprawdzasz NO3 i PO4 - jeśli to wiarygodne wyniki to wartości jakie podałeś w zupełności wystarczą - oczywiście mowa o twoich roślinach. Możesz zaopatrzyć się w kule gliniane i powsadzać je pod korzenie.

Jak pozbędziesz się glony i rośliny zaczną rosnąć, możesz pokusić się o zwiększenie oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...