Jump to content

świetlówka 15 w plus zwykła żarówka 40 w

klosek
 Share

Recommended Posts

Witam mam akwarium 50 l kupione razem z pokrywą w której zamontowane jest oświetlenie 15 w. w bardzo starym akwarium miałem pokrywe z żarówka 40 w czy mogę ją zamontować razem ze świetlówką ? Nie będzie to za duża moc ?

Jeśli chodzi o Ciebie klosek to możesz dołożyć najlepiej drugą świetlówkę 15w to wystarczy 40 zwykła się nie nadaje za bardzo się grzeje

Jak z kolei mam podobny problem chciałem dołożyć oświetlenie u siebie mam 112l i oś. 24w chciałem dołożyć żarówkę bądź żarówki 24w ale energooszczędne no ale nie wiem czy można i jakie ?

czy mogę ją zamontować razem ze świetlówką ? Nie będzie to za duża moc ?

Nie, nie możesz.

Możesz zamontować świetlówkę liniową lub energooszczędną o temperaturze barwowej 6500K-10000K.

chciałem dołożyć żarówkę bądź żarówki 24w ale energooszczędne no ale nie wiem czy można i jakie ?

Możesz dołożyć świetlówkę energooszczędną o temperaturze 6500K-10000K.

Zwykłem żarówki nie dawaj, to nic nie da. :)

Jak dodasz żarówkę (oświetlenie żarowe) to w zasadzie nie będziesz miał z niego korzyści lecz tylko same problemy. Bardziej się grzeje (do 100 stopni) i pokrywa może się stopić, można się oparzyć. Zużywa dużo więcej prądu i rachunki wzrosną zauważalnie. Światła do akwarium nie trafi za dużo.

Podsumowując nie jest to dobre rozwiązanie. Dużo lepiej dołożyć jakąś świetlówkę kompaktową (oprawka taka sama) z barwą 6,5 kK i ew od góry dać odbłyśnik (chociażby z foli aluminiowej).