Jump to content

Jaki jest sens chemii w akwarium?


tem123
 Share

Recommended Posts

Nie ma sensu. To są tylko środki doraźne. Wiedza na temat funkcjonowania akwarium i praktyka zastępują te środki. Wiadomo, że nie od razu przychodzi wprawa do utrzymania akwarium w super stanie. Jeśli na początku nie wychodzi i pojawiają się glony, woda robi się mętna itd. to lepiej zrobić restart mając na uwadze błędy, które się popełniło. Poza chemią, którą leczymy ryby i nawozami te preparaty są bezużyteczne. Niszczą dobre bakterie i mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Pytam bo 12.VII robiłem generalny porządek w akwarium systematycznie wymieniłem 50% wody, 6 dni po tym zabiegu miałem takie parametry: NH3=0, NO3=5, NO2=0, PO4=3. Dziś jest 12 dzień po porządkowaniu zbiornika i mam takie: NH3=0, NO3=5, NO2=0,3, PO4=3, a to jak wiadomo nie jest najlepiej.

Link to comment
Share on other sites

W akwarium raczej nie robi się generalnych porządków. Porządki wykonuje się systematycznie. Chemia nic nie pomoże. To, że masz takie wyniki zależy od wszystkiego dosłownie. Od ilości światła, nawozów, roślin, ryb, CO2 itd. Po pierwsze ciężko powiedzieć dlaczego tak jest, a po drugie nie ma idealnych wartości jakie powinny być w akwarium. Każde jest inne i prowadzone w indywidualny sposób.

Link to comment
Share on other sites

Każde jest inne i prowadzone w indywidualny sposób.

Z tym się zgodzę chociaż akwarium mam zaledwie dwa miesiące z małym haczykiem. Do generalnego porządku zmusiła mnie plaga ślimaków, ale i tak nie na wiele się to zdała bo codziennie wyciągam z akwarium po kilka sztuk (ale już nie kilkanaście jak kiedyś).

Światła mam 0,3W/l, nawożę tylko roztworami soli mikro, K2SO4, MgSO4*7H2O, no i po tych porządkach KNO3, CO2 dozowałem ale nie dozuję bo przy tym świetle ponoć mija się to z celem, a rybek mam 9 sztuk Gupików, 2 miesięczne dopiero.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...