Skocz do zawartości

Jaki jest sens chemii w akwarium?


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie pytanie takie jak w temacie, jaki jest sens stosowania chemicznych środków typu: http://allegro.pl/tropical-bactosan-100 ... 35183.html lub http://allegro.pl/azoo-psb-120ml-wybawi ... 97451.html i jak to się ma stan środowiska, wiem że chemia zawsze będzie chemią dlatego też pytam o konsekwencje długo i krótko terminowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. To są tylko środki doraźne. Wiedza na temat funkcjonowania akwarium i praktyka zastępują te środki. Wiadomo, że nie od razu przychodzi wprawa do utrzymania akwarium w super stanie. Jeśli na początku nie wychodzi i pojawiają się glony, woda robi się mętna itd. to lepiej zrobić restart mając na uwadze błędy, które się popełniło. Poza chemią, którą leczymy ryby i nawozami te preparaty są bezużyteczne. Niszczą dobre bakterie i mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo 12.VII robiłem generalny porządek w akwarium systematycznie wymieniłem 50% wody, 6 dni po tym zabiegu miałem takie parametry: NH3=0, NO3=5, NO2=0, PO4=3. Dziś jest 12 dzień po porządkowaniu zbiornika i mam takie: NH3=0, NO3=5, NO2=0,3, PO4=3, a to jak wiadomo nie jest najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium raczej nie robi się generalnych porządków. Porządki wykonuje się systematycznie. Chemia nic nie pomoże. To, że masz takie wyniki zależy od wszystkiego dosłownie. Od ilości światła, nawozów, roślin, ryb, CO2 itd. Po pierwsze ciężko powiedzieć dlaczego tak jest, a po drugie nie ma idealnych wartości jakie powinny być w akwarium. Każde jest inne i prowadzone w indywidualny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde jest inne i prowadzone w indywidualny sposób.

Z tym się zgodzę chociaż akwarium mam zaledwie dwa miesiące z małym haczykiem. Do generalnego porządku zmusiła mnie plaga ślimaków, ale i tak nie na wiele się to zdała bo codziennie wyciągam z akwarium po kilka sztuk (ale już nie kilkanaście jak kiedyś).

Światła mam 0,3W/l, nawożę tylko roztworami soli mikro, K2SO4, MgSO4*7H2O, no i po tych porządkach KNO3, CO2 dozowałem ale nie dozuję bo przy tym świetle ponoć mija się to z celem, a rybek mam 9 sztuk Gupików, 2 miesięczne dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...