Skocz do zawartości

Czy jest już po cyklu azotowym i mogę robić podmiankę?


pavjush
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy już jest po cyklu azotowym i mogę robić podmiankę wody (demineralizowaną, żeby obniżyć twardość)?

Zdjęcie z 27.06

 

http://dnxiii.com/foty/?di=SXP6

 

 

-Wymiary baniaka: 30*40*6)0, profil 72l

-Światło- świetlówka 15 W (0,2 W/l), pierwszy tydzień 6h/doba, od 26.06.12 7-8 h/doba. Nic więcej nie wiem o rodzaju światła, bo na świetlówce nie ma żadnych napisów

-Zbiornik mam od 19.06- dostany jako niespodzianka z 15 neonami czerwonymi, 15 razborami, 2 kiryskami i 1 zbrojnikiem (z ospą). Zalany wodą wodociągową bez odstania (dodany uzdatniacz AquaSafe).

-Woda podmieniana 4 razy (ilości 15l x 4, 1 x 5l). Podmianki robione ze względu na stosowanie kuracji przeciwospowej, ostatnia mała to woda demineralizowana.

 

28.07 - dolanie ok 5l wody z dojrzałego akwarium od znajomego, ok 500ml żwirku również z tego akwarium

 

Parametry wody zbadane wczoraj (paskowe JBL):

Akwarium

NO3: 50

NO2: 0,2

GH: ~19

KH: ~19

Ph: 8

Cl: 0

Wodociąg:

NO3, NO2: 0

KH, GH: ~19

Ph: 8

Cl: 0,8

 

- Stosowana chemia i inne środki:

---- AquaSafe (19.06)

---- BactioActive (20.06)

---- Ichtio 6 dni (21.06-27.6, w tym czasie wymagane podmianki wody x 3)

---- Węgiel aktywny 27-28.06

---- BactioActive 28.06

---- 02.07.2012- Torumin (zmiękczacz i zakwaszacz)

---- 05.07.2012- 5 liści dębu, spreparowanych

 

Lampy UV brak. Grzebałem w akwa praktycznie codziennie- wyjmowanie padniętych rybek, przesadzanie roślin, dołożenie korzenia (już po zdechnięciu wszystkich rybek)

Oczyszczanie dna robiłem przy każdej podmiance wody (rurka nylonowa, woda spływała do wiadra, nieczystości opadały na dno, zbierałem wodę z wiadra bez resztek, które opadły na dno

Temperatura w dzień i w nocy- głownie 24 st C, w upały 26-26,5- grzałka z termostatem. 4-5 kostek lodu nie pomaga (wrzucone w woreczku śniadaniowym), a nie chcę wrzucać więcej, żeby szoku nie było.

Nawozów, CO2 brak.

Obecna obsada- od 02.07.2012- 4 x gupik- w dobrej kondycji, szczególnie samiec :D Chociaż trochę doskwiera im upał

Roślinki:

8x kabomba (na zdjęciu w połowie kwa, teraz ok 4 cm od tafli - rośnie bardzo dobrze mimo słabego światła), dwie łodygi przycinane i przesadzane

1 x żabienica ocelowata od startu (rośnie, ale nie tak spektakularnie jak kabomba)

1 x chyba rotala (bez znaczenia bo wywaliłem- od startu do 30.06))

1,5 x Ophiopogon kyoto od 29.07- rośnie powoli

 

podłoże ze zwirku kupionego w sklepie - przelewane do czystości wodą a później zalany wrzątkiem

korzeń od 27.06- 100% liściasty- 70% pewności, że dąb, wygotowany w wodzie z solą 30 minut

 

Filtr:

19.06-29.06 HJ 111b - 200l/h z deszczownią

29.06- AquaEl 2 fan plus - 450 l/h, pracuje na maksymalnych obrotach, praca 24h w obydwu przypadkach, obydwa też mają filtrację mechaniczną (gąbka)- bez ceramiki itp. 1 filtr opłukany po ok tygodniu wodą z akwa. Drugi nie czyszczony.

 

Karma- płatki tropical, pierwsza obsada jadła przez 2-3 dni, później nie chciały. Gupiki cały czas głodne. Zjadają i z powierzchni i szukają na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze,paski są niedokładne.

Po drugie,skoro pokazują no3 dość wysokie i wykrywalne no2,to cykl zdecydowanie się nie skończył.Kropelkowe pokazały by więcej.

Nie lej żadnej chemii do akwarium i nie używaj węgla,zaszkodzić tym możesz.

Nie robił bym podmianek dopóki akwarium w pełni nie dojrzeje,podmieniając wodę możesz wydłużyć ten proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel używał zeby usunąć reszte leków z akwa, ale teraz już go lepiej wyciąg i jeżeli masz tam jeszcze jakieś żywe rybki to zrób podmiane bo NO3 jest za wysokie. Cykl azotowy będzie można uznać za zamknięty jak będziesz miał NO2 = 0. Czy obydwa filtry HJ i AquaEl nie maja ceramiki? Jeżeli tak to jak najszybciej ją tam wsadź, bo właśnie w ceramice jest najwieksze skupisko bakterii nitryfikacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data stosowania węgla jest podana. Stosowalem 2 dni żeby usunąć ichtio z akwa. Torumin to nie chemia a wyciag z torfu (podobno), a bactioactive to ponoć bakterie (tak napisali na opakowaniu). Nawet na tym forum jest info, że w nowych akwa NO2 może być wykrywalne.

 

Do aquaela faktycznie jest miejsce pod gąbką żeby troche ceramiki zmieścić więc jutro dołożę. Teraz na co mam czekać? Bardziej spadek no2 czy no3 i do jakich poziomów?

 

Spadek no2 do 0 i wtedy podmianka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj daty nie zauważyłem :oops: .Właściwie go użyłeś.

Dobra nic nie mówię,jak chcesz to lej co chcesz.

Bakterie,hmm właśnie prowadzimy o nich dyskusję: filtr-zewnetrzny-brak-bakterii-t49211.html

Jakieś uzdatniacze,lepiej wodę odstawić,aa jak chcesz to teraz podlicz ile to razem wyszło,zresztą nie moja kasa nie kłopot.

 

akwa NO2 może być wykrywalne.

"Może" to nie znaczy że "powinno".

parametry-chemiczne-wody-jak-obnizyc-jak-podwyzszyc-t23176.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zbić no2?

Daj napowietrzacz i ostro niech chodzi.Nawet w nocy,rano podaj wyniki.

Nie jestem pewny co masz w kranie i czy gotowanie pomoże pozbyć się no2 które w wodzie może się znajdować w co prawda śladowych ilościach.

Zbadaj wodę w kranie jak nie ma nic no2 i no3 to nie musisz gotować,ale jak już tak chcesz.

Podmień nie więcej niż 20%.

Jak otworzysz filtr to nic nie myj,będzie co prawda trochę syfku ale przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

locdog, żeby obniżyć twardość. Gotowana ma ok 6 twardości i 7.2ph. Wiem, że tlenu w niej mało ale włożę deszczownię.

 

grzegrzół, parametry kranówy podałem. No2 i 3 niewykrywalne. Wody mam 15%i tyle podmienię

 

Nie czytacie postów dokładnie:)

 

Wyniki testów podam jak coś drgnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chociażby po to żeby zbić ph no3 no2 razem z twardością. Cykl raczej się nie cofnie. Fakt, pełne dojrzanie może się opóźnić (chociaż do końca nie jestem przekonany że baniak jeszcze nie dojrzał,może tylko stabilizacji nie ma-taka informacja jest w jednym z podklejonych tematów)

 

dołożyłem ten mniejszy filtr dla dodatkowego napowietrzenia a w kosz zamiast gąbki dałem ceramike. Myślę źe będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...