Skocz do zawartości

kurz w akwarium?!


piotrekwro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, wczoraj wieczorem zauważyłem pełno jakby kurzu pływającego po całym zbiorniku co to może być i co najlepiej robić?

Akwa ma lekko ponad 2 tygodnie ale dostałem wode od znajomego z jego akwa, pływa już kilka neonów i 12 krewetek RC jesli to ma pomóc. Filtr kaskadowy, oświetlenie wbudowane w pokrywę 15w, grzałka z termostatem 100w, zbiornik 40l, substrat jako podłoże, sporo roślinek, nic ostatnio nie przesadzałem , grzebałem i dlatego dziwi mnie to zanieczyszczenie, dodam że wcześniej woda była krystalicznie czysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakwit biologiczny wywołany pierwotniakami. Skok parametrów wody. Może robisz coś nie tak np. wyłączasz filtr na noc. Może lejesz jakąś chemię, preparaty? Dlaczego teraz, a nie wcześniej? Bo teraz wpuściłeś obsadę - pewnie całą [rybną] na raz. Skoczyły związki azotu. O ile filtr działał wcześniej przez te dwa tygodnie, to jakiegoś wielkiego zagrożenia być nie powinno. Jednak mimo wszystko fajnie by było zbadać wodę pod kątem związków azotu. Nic nie rób, zmętnienie samo zniknie zaraz po tym jak zniknie jego przyczyna, a zniknie niebawem jeśli filtr jest dobrany prawidłowo. Możesz profilaktycznie zrobić już teraz zwykłą podmianę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr hula 24h, chemię lałem ale do mojej (starej/nowej) wody czyli przez jakiś tydzień ( było to nutrafin cycle,nutrafin aqua + oraz tetraMin) a odkąd wymieniłem podloże na substrat i wylałem tamtą wode i wlałem tą od znajomego z akwa juz nic nie lałem. Czyli jakieś testy proponujesz, jesli tak to jakie najlepsze i tanie ? :) Może wymienie kartridże w filtrze bo od tego substratu bardzo się zabrudziły ale z drugiej strony nie mają jeszcze nawet dwóch tygodni... co ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz w tym filtrze, ale wymiana wkładów - mogłaby w tej sytuacji tylko zaszkodzić. Ta cała sytuacja wiąże się z filtracją biologiczną, za którą odpowiedzialne są bakterie nitryfikacyjne bytujące przede wszystkim na wkładach filtracyjnych. Wymieniasz wkład = resetujesz biologicznie filtr. Do czasu ustąpienia problemu nawet bym filtra nie czyścił, to że jest zabrudzony na razie nie przeszkadza. ;)

 

Testy: opcje ogólnie są dwie. Paskowe 5in1, 6in1 i inne tego typu wynalazki. Badasz tym wszystko, ale jak coś jest do wszystkiego to też jest do niczego. Nie polecam, mimo że cena jest znacznie niższa niż przy kompletnym zestawie testów kropelkowych. Jak już mówimy o testach kropelkowych - przy tym typie testów, badamy jeden konkretny parametr. Pomiar masz dokładny i rzetelny, a same testy przydają się w masie sytuacji, np. takiej jak ta, po leczeniu ryb, przy nawożeniu, albo przede wszystkim przy stwarzaniu hodowanym zwierzakom idealnych warunków bytowania. Bez testów działamy niejako po omacku. Wiele da się powiedzieć, określić, ale testy wszystko ułatwiają. Oczywiście nie musisz kupować pełnego zestawu, w tej sytuacji wystarczyłyby testy na związki azotu - amoniak [NH3/NH4], NO2 i NO3. Przydadzą się nie tylko teraz, ale i później. Z firm które można polecić: na pewno JBL, z tańszych Zoolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie niestety też pojawił się podobny problem. Mierzyłem NO3 i wyszło z testu, że wynosi 25mg/l. Czy taki poziom należy zaczynać zbijać? Wyczytałem, że taki poziom mieści się w normie.

 

mateuszurad załóż nowy temat z bardzo dokładnym opisem zbiornika - możesz wzorować się na schemacie -->>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html lub

jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Żeby otrzymać pomoc potrzebne jest jak najwięcej danych - każde pytanie w tych schematach jest istotne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...