Skocz do zawartości

Szary mech taiwan - co mu jest?


D3biec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, dokładnie nie wiem czy umieścić ten temat w dziale glony czy roślinki i ich pielęgnacja, dlatego proszę o wyrozumiałość. Na wstępie kilka informacji

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- ok pół roku temu

2.Litraż i wymiary akwarium - niestandardowy prostokąt ok 15l

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- decolight 11W, ze względu na płytkość akwarium w zasadzie można przyjąć 1W/l

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 12h - 11:00 - 23:00

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - jbl manado

6.Filtracja - chińska kaskada 500l/h ustawiona na ok 1/3 mocy, media filtracyjne: gąbki + kulki ceramiczne

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roślinne / krewetkarium

8.Ozdoby (jakie)- korzenie po preparacji

9.Rośliny (ile,jakie)- mech taiwan, phoenix, flame, wgłębka wodna, gałęzatka kulista, anubias nana petite, microsorium, moczarka kanadyjska, rotala okrągłolistna

10.Ryby - obsada (jw.)- Krewetki RC - liczba nieznana

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- raz na tydzień 30-40% (5l) 50/50 kranówka / filtrowana

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Aqua Art Classic, 1 naciśnięcie / 2 dni

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- było, w płynie bodaj easy carbo, od tygodnia nie podaje

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - - KH 8, GH - 16, Ph - 7,6, nie mam innych testów

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - Część krewetek ostatnio padała z pękniętym pancerzykiem jednak problem ustał samoistnie, sam problem z szarym mchem występował jednak też we wcześniejszym akwarium w którym zgony nie występowały.

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - W zasadzie krewetek już nie karmię, przy ich liczebności mają glonów pod dostatkiem

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Dołączona grafika

 

Opis problemu-

Od około miesiąca na mchu taiwańskim zaobserwować mogę szare odcinki mchu w większości w starych częściach (tych najbliżej uczepienia do korzeni) co mam nadzieję widać na załączonym zdjęciu. Gdzieniegdzie bardzo sporadycznie szary kolor łączy się trochę z takim delikatnym brązem. Nowe odcinki rosną zielone i ładne, sam mech rośnie bardzo szybko. Pozostałe mchy jak i rośliny są ładne, może z wyjątkiem microsorium które miejscami ma dziurki i brązowe plamki. Rotala u mnie nie jest krwistoczerwona, u góry blaszki są jaśniutko zielone z domieszką różu, zaś od spodu są czerwono-wiśniowe. Wydaje mi się, że ruch wody jest odpowiedni, filtr jest mocny zaś mech nie jest na tyle gęsto porośnięty aby brakowało mu ruchu wody (tak mi się wydaje, mocno przewiązany też nie jest)

 

Cóż to jest na mchu? Glon czy brak jakiegoś składnika?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAsz za dużo światła, a z tego co widzę to mech jest nie co obrośnięty okrzemkami.

Okrzemki własnie w takich warunkach mogą się pojawiać.

Miałem ten sam problem z mchem.

A poza tym mech wymaga ok 0.3 W/l

Większośc Twoich roślin potrzebuje 0.3W/l, rotala nie co więcej

Więc staraj się by było coś ok 0.3-0.5 W/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm za dużo światła? Kurcze, nie uśmiecha mi się wymieniać modułu bo baniak jest przejściowy, docelowo chcę wrócić do mojego 30l. Zastanawia mnie, jeżeli to wina światła, dlaczego w mojej starej 30stce problem występował identyczny problem z mchem. Da radę jakoś zlikwidować okrzemki (jeżeli oczywiście to są one) bez zmiany świetlówki?

 

Udało mi się zrobić zdjęcia lepszej jakości. Tym razem kolory są trochę przekontrastowane w drugą stronę - w rzeczywistości kolor mchu jest żywszy (bardziej zielony), a kolor tych ciemniejszych miejsc bardziej szary.

 

Ktoś może potwierdzić że są to okrzemki?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nagle chcesz zejść a 12h na 6H?

To nie wróży niczego dobrego,zmniejsz oświetlenie do 9 godzin 1h/tydzień.

Mi się wydaje że kłopot tkwi w barwie światła, o ile się nie mylę to moduł deco licht ma barwę przybliżoną do 6500k.

Proponuję wymianę świetlówki na coś około 4900k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...