Skocz do zawartości

[112] pierwszy taki start w moim działaniu - ogólno-roślinne


Pokemonides
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

[112L] pierwszy taki start w moim działaniu - ogólno-roślinne

 

 

Właśnie borykam się z pierwszym roślinnym akwarium,

wszelkie niedociągnięcia i błędy są tu raczej nieuniknione ;)

 

od strony technicznej:

akwarium profilowane o wymiarach:

*wys 40cm

*szer 80cm

*głęb 27/32 cm

 

światło to 2 świetlówki T8 o mocy 35watt

JUWELL High-Lite Day z temperaturą barwy światła 9000K

JUWELL High-Lite Nature z temperaturą barwy światła 4100K

 

Filtraja to filtr zewnętrzny kanistrowy

AquaEl UniMax 250 + deszczownia - wkłady filtracyjne to :

# gąbka

# włóknina

# ceramika

# zeolit

 

podłożę :

JBL AquaBasis

JBL Manado

 

Fauna:

Bojownik x1

Gupik x 3 dorosle i około 6 małych

 

W planach :

krewetki red cherry 10szt

kiryski ok 5 szt

kirysek ok 7szt

glonojad 3szt

ślimak 2 szt

...

 

 

Flora:

Bacopa caroliniana

Eustralis stellata (podobno)

Eleocharis parvula

Umbrosum

Rotala Rotundifolia

Mech Willow moss (na korzeniu)

Cryptocoryne walkerii

Echinodorus parviflorus

Echinodorus uruguayensis

i chyba Hygrophila corymbosa (nie mam pewności, roślinka bez etykiety)

 

Nawożenie:

CO2 - bimbrownia

sole

żelazo

mikro

 

 

akwarium wystartowało 15 Czerwca 2012 i będę się starał

aktualizować stan akwarium oraz zdjęcia

 

za wszelkie komentarze Serdeczne Dzięki ! :-D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubias jest epifitem, rośnie na roślinach i kamieniach.

 

Żabienica raczej w narożnik, bo tak na środku wygląda trochę.. abstrakcyjnie ;p Możesz ją śmiało zasadzić koło wlotu i grzałki, żeby je zasłoniła za parę tygodni.

 

Wywal sztuczne ozdoby, bo z daleka widać które to syntetyki.

 

Po grzyba Ci tyle kokosopodobnych dziwactw jak nawet nie masz ryb które potrzebują takich udziwnień?

 

Ten dyfuzor coś słabo rozdrabnia Ci CO2. Załatw sobie dyfuzor narurowy, lub porządny dedykowany pod CO2, bo w takim tempie zmarnujesz masę gazu.

 

Fajny żwirek.

 

Przemyślanie rozmieszczony sprzęt. Możesz deszczownice co najwyżej trochę bardziej w kierunku tafli ustawić, tak żeby podnosiła trochę wodę.

 

Ile w końcu tych kirysków chcesz mieć ?:P Może lepiej bocje karłowate lub lepiej nawet - piskorki?

 

Zbrojniki 2 i nie więcej. Dodatkowo upewnij się, że są to zbrojniki niebieskie, albo mniejsze. A jeśli jednak piskorki, to trochę sięz celem mija glonojad, bo ominiesz Azję ;p

 

Bojownikowi 2-3 partnerki skombinuj.

 

Więcej pływającej zieleniny.

 

 

Masz taką twardą wodę, czy te białe smugi to odbłyski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbłyski, a wszystko w akwarium jest naturalne, kokosy też.

mam zamiar coś wprowadzić co lubi łupiny kokosa.

 

jeszcze się nie nastawiłem na nic konkretnego, póki co czekam aż rośliny się w pełni przyjmą i porosną nieco przestrzeń.

 

btw anubias, myślisz że na tym kokosie anubias nie pójdzie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o kamień to był na początku potrzebny żeby dociążyć korzeń - uciekał

 

rośliny na kokosach (środkowym i prawym) to anubiasy, potwierdzam. Pytanie tylko czy one na tych kokosach mają dobre warunki czy będzie konieczne przemeblowanie ???

 

Może jak skombinuję więcej korzeni to wywalę te kokosy ...

Muszę się zastanowić ...

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy one na tych kokosach mają dobre warunki czy będzie konieczne przemeblowanie ???

 

Jak najbardziej , nawet w żwirze będą rosły ważne aby nie miały zasypanego kłącza inaczej zgniją :)

Uważam jednak że nie wygląda to zbyt ciekawie , zdecydowanie lepiej prezentuje się na korzeniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są pewne problemy z glonami ale nie mając testów ( chwilowy brak inwestorów ) nie mogę ustalić przyczyny.

ogólnie akwarium prowadzi się dosyć spokojnie i stabilnie.

większość glonów przywędrowała z roślinami z poprzedniego akwarium no i póki co, wciąż brak jeszcze czyścicieli.

Sądząc po kolorze glona (szary) uważam że obumarły, przynajmniej tak wyczytałem, niema jednak ich kto schrupać.

 

Pozdrawiam i Dzięki za podpowiedzi !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na liściach aniubiasa to są krasnorosty glony trudne w opanowaniu,spróbuj obciąć najbardziej zaatakowane liście,dorzuć roślin szybko rosnących np rogatek,moczarka,pistia,które po opanowaniu problemu możesz usunąć.Zwiększ podmiany wody za wysyp krasnali odpowiada wysokie doc.Ogólnie akwarium do dopracowania,mi nie pasują kokosy i rośliny o szerokich listkach,ale poczekamy jak to wszystko zarośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po kolorze glona (szary) uważam że obumarły,

to nie jest obumarły glon - to inny rodzaj glonów który pojawia się najczęsciej przy niedoborach PO4

Nawożenie:

CO2 - bimbrownia

sole

żelazo

mikro

Problem tkwi w nawożeniu - powinieneś dokładnie podać jakie ilości , i w jaki sposób nawozisz.Być może dawki nie są właściwie ustalone.

Krasnorosty można także zlikwidować przy pomocy kwasku cytrynowego . Roztwór 20g kwasku na 3 litry wody i moczenie w tym porażonych roślin 2-3 godziny - anubiasy można nawet dłużej. Potem opłukać rośliny i można wkładać do akwarium. ale przyczyną jest niewłaściwe nawożenie - bez danych o które prosiłem i testów na NO3 i PO4 będzie trudno rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc podaję po 3 ml dziennie:

K2SO4

KNO3

2,5 ML dziennie:

MGSO4

0,5 ML dziennie:

KH2PO4

oraz 1 ml dziennie MIKRO

co drugi dzień 1ml Fe Plus

i raz w tygodniu 1ml PLUS Ti - koncentrat tytanu

 

miałem pewne obawy co do KH2PO4 ale sprzedawca zapewniał że dawka 0,5ml/100l wody jest wystarczająca a nadmiar zbyt ryzykowny.

 

czy to tutaj tkwi problem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję po 3 ml dziennie:

K2SO4

KNO3

2,5 ML dziennie:

MGSO4

0,5 ML dziennie:

KH2PO4

oraz 1 ml dziennie MIKRO

co drugi dzień 1ml Fe Plus

i raz w tygodniu 1ml PLUS Ti - koncentrat tytanu

 

miałem pewne obawy co do KH2PO4 ale sprzedawca zapewniał że dawka 0,5ml/100l wody jest wystarczająca a nadmiar zbyt ryzykowny.

Niestety nic nam to nie mówi - trzeba wiedzieć jakie stężenia roztworów zrobiłeś - ile gramów soli rozpuściłeś w jakiej ilości wody i wtedy na podstawie dawkowania tych roztworów można wyliczyć ile danego pierwiastka masz w wodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję stężenia ... czy ile czego w czym :

 

K2SO4 25g rozpuszczone w 250ml destylowanej wody

 

KNO3 25g rozpuszczone w 250ml destylowanej wody

 

MGSO4 25g rozpuszczone w 250ml destylowanej wody

 

KH2PO4 5g rozpuszczone w 500ml destylowanej wody

 

 

MIKRO, żelazo i Plut Ti - dojechały gotowe

 

 

czekam na wnioski panowie i Dzięki Serdeczne za odpowiedzi !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Miałem problem z tymi samymi glonami i wiem że są bardzo ciężkie do usunięcia, podmianki wody, zmiany w nawożeniu, zmiany i ograniczenia oświetlenia nie pomagały. Sprawę załatwiła natura, wpuściłem małe stadko kosiarek. Po tygodniu glony zniknęły i do tej pory nie ich nie widać. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na liściach aniubiasa to są krasnorosty glony trudne w opanowaniu,spróbuj obciąć najbardziej zaatakowane liście,dorzuć roślin szybko rosnących np rogatek,moczarka,pistia,które po opanowaniu problemu możesz usunąć.Zwiększ podmiany wody za wysyp krasnali odpowiada wysokie doc.Ogólnie akwarium do dopracowania,mi nie pasują kokosy i rośliny o szerokich listkach,ale poczekamy jak to wszystko zarośnie.

 

co oznacza wysokie doc ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczony organiczny węgiel powstaje na drodze wielu pozostałości wielu procesów np.szczątki roślin,przemiana materii,niezjedzone resztki pokarmów to tak po części.Twoje akwarium jest świeżutkie dlatego proponuję skupić się na filtracji biologicznej do tego uruchomić dodatkowy filtr wewnętrzny,który będzie pracował jako mechaniczny.Polecam przeczytanie artykułów Łorlena na tym forum o: przepis na akwarium roślinne: i nawożeniu roślin akwariowych to może Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to namieszane z tym Twoim nawożeniem ale po przeliczeniu potwierdziło sie moje początkowe przypuszczenie - fosforu jest za mało względem azotu - NO3 są na poziomie nieco ponad 12mg/l (podawane) a fosforany podawane sa na poziomie 0,24mg/l - a powinno ich być podawanych ok 1,2mg/l a więc pięciokrotnie za mało! i tu jest przyczyna glonów. Żeby jednak ustalić jakie dawki nawozowe powinieneś stosować potrzebne byłyby testy aby określić pobierane ilości tygodniowe. Azotany są na poziomie 12mg/l , potas nieco ponad 18mg/l magnez ok 3mg/l i nieszczęsny fosfor 0,24mg/l - zdecydowanie należy podnieść.

Zapoznaj sie z artykułem >>>>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ok

po krótkiej lekturze w/w tematów wysuwam wnioski do potwierdzenia :

 

1 błąd to zbyt mała dawka "KH2 PO4" - zwiększyłem wstępnie pięciokrotnie

2. błąd to grzebanie w podłożu i uwalnianie "doc" - co jakaś roślinka "wypłynęła" to ją delikatnie spowrotem wtykałem (delikatnie-pesetą)

3. błąd ... to raczej pytanie.

 

przy owym nawożeniu, sprzedawca twierdził że konieczne jest dzienne podmienianie 23-30% wody. teraz poddaję to w wątpliwość ...

 

raz w tygodniu starczy ? a nawozy podawać na ilość wody w akwarium czy na ilość podmienianej wody ?

wiem że testy znacznie ułatwiły by sprawę ale póki co muszę z zakupami nieco poczekać.

 

IIIIIIIiiiiii Jeszcze Jedno !!! Zakupiłem "Nano Dyfuzor CO2 20 mm - spiek ceramiczny". Bąbelki jakoś nie lecą ... przynajmniej nie widać ...

ciężko wogóle przez niego dmuchnąć ... czy to prawidłowe ? Bimbrownia się "nadmuchała" jak dzika ;-\

 

przepraszam za tandetne pytania ale teraz wolę wszystko mieć potwierdzone i pewne. powoli mam dosyć błędnych prób i niepowodzeń no i chciałbym ogarnąć temat na tyle aby akwarium sobie spokojnie dojrzało i kwitło jak należy ...

Zrozumcie panowie proszę i proszę o odpowiedź.

 

Dzięki Uprzejme !

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...