Skocz do zawartości

Czy to są glony?


oetam92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to glony.

Podaj parametry wody jeśli masz testy.

Jeśli nie to podaj oświetlenie: moc, barwa, godziny oświetlania.

Powiedz czy podajesz jakieś nawozy, podmianki co ile i ile.

Oraz litraż akwarium.

Łatwo się to usuwa?

Woda do przejrzystych nie należy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam testów.

Oświetlenie 2x18 , barwa 6500 k day - lite Juwel, czas świecenia od 12 do 22

Nie podaję nawozów bo było jeszcze gorzej kiedyś jak dawałem jakieś mikro i makro nie pamiętam z jakiej firmy.

Podmianki co tydzień 20% pojemności akwarium.

120 litrów.

Z roślin pousuwałem to ręką i dość łatwo się to robi.

Woda nie jest przejrzysta bo jest zaraz po robieniu czyszczeniu akwarium więc się wyklaruję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 4 miesiące temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 120L (80x40x40) ze skosami

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x18W Day Light 6500 k

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 12 do 22

5.Podłoże - Zwykły czarny żwirek kwarcowy

6.Filtracja - HW-303A 1400l (ceramika, gąbka, bio ball)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- Korzeń ale nie wiem jaki to jest ,kokos,kamień piaskowy

9.Rośliny (ile,jakie)- nie znam nazw roślin

10.Ryby - obsada (jw.)- neon x10, bocja pręgowana x4, otosekx4, barwniak czerwonobrzuchy para,prętnik karłowaty x1

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 20% kranówka

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Nic nie podaję teraz, dzisiaj dałem takie pałeczki pod rośliny firmy filtus

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- nie podaję wcale.

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz - nie posiadam

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? nie takiego nie robiłem

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, trochę chyba zostaję.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wstępna "diagnoza" . Glony które masz u siebie występują najczęściej na skutek niewłaściwych proporcji azotanów do fosforanów lub bardzo wyraźnymi brakami/nadmiarami któregoś z nich - bez testów tego nie ustalimy a to klucz do rozwiązania zagadki. Z opisu wnioskuję (zgaduję) ze prawdopodobnie masz nadmiary NO3 przy niedoborach PO4 - ponieważ jesteśmy ograniczeni światłem musimy zająć się obniżeniem azotanów.Gdyby światła było więcej można temat załatwić inaczej ale nie ma... :)

1- nie przekarmiać ryb

2- podmiany co najmniej 2x w tygodniu po ok 30-40% (takich podmian trzeba by zrobić co najmniej ze 4)

3. jak najszybciej wrzucić jak największą ilość roślin szybko chłonących duże ilości azotu - moczarka , rogatek , rożdżyca pospolita i/lub rutewkowata.Generalnie zwiększyć ilość roślin w zbiorniku.

4. Poważnie zastanowić się nad restartem akwarium i zrobieniem go w kierunku LT - czyli z zasobnym podłożem żeby na dłuższą metę chciało coś tam rosnąć bo światła mało, w podłożu nie ma nic, w wodzie tylko to co ryby zrobią więc i szału nie będzie.

Zapraszam do poczytania >>>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki a mogę się dowiedzieć co to za glony?

Podmiankami da się je zlikwidować, czy nie?

LT jest dla zaawansowanych akwarystów a ja takim nie jestem.

Rośliny w miarę dobrze rosły bez nawożenia tylko że od niedawna pojawiły się te glony.

Światła niedługo mogę dołożyć 18W więc będzie 3x18W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki rośliny miały co jeść to rosły a teraz nie mają to rosną glony z rodzaju Compsopogon i/lub Oedogonium . Podmiany pomogą w pozbyciu się glonów ale tematu do końca nie rozwiążą. Rozwiązaniem jest wyłącznie stworzenie właściwych warunków do rozwoju roślin - jeśli tego nie zrobisz problemu się nie pozbędziesz.

P.S nie napisałem o zrobieniu typowego LT - tylko pójść w stronę LT a więc założyć akwarium z zasobnym podłożem. LT jest dla zaawansowanych? :shock: Ja bym raczej powiedział ze dla leniwych :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże czyli ziemia sitka i żwir ?

Zresztą na tą chwilę nie zrobię restartu bo przecież nie będę trzymał ryb w 20 litrowym akwarium przez czas dojrzewania akwarium :)

A może kulki torfowo gliniane zakupić?

Dzięki za porady spróbuje się pomęczyć z tymi glonami jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem do Twojego tematu, a więc tak:

Po co tak częste i duże podmianki?

może jeszcze doradzi mi ktoś jakiś nawóz

Marko w płynie.

Sam jestem zadowolony.

Powiem Ci tak, że częstymi podmiankami nie uda Ci sie wyeliminować glonów.

 

czy warto dolożyć to dodatkowe oświetlenie

Warto zainwestować w butlę CO2.

CO2 wspomoże rośliny do wykorzystywania fosforanów, azotanów.

Oczywiście u Ciebie jak widzę może być niedobór fosforanów.

Uzupełniaj te braki i jak pisałem zainwestuj w butlę CO2.

Narazie nie dokładaj oświetlenia, bo to nic Ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren mi doradził zrobić kilka takich częstych podmianek .

Tak zakupiłem kulki gliniano torfowe na allegro 70 sztuk.

Dokupiłem dodatkowe światło T5 24W.

Teraz pytanie mam dwie butle jedną małą i druga duża były one używane do kega w knajpie.Czy taka butla się nadaję i ewentualnie co bym musiał dokupić żeby to mogło działać w akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak częste i duże podmianki?

Moja wstępna "diagnoza" . Glony które masz u siebie występują najczęściej na skutek niewłaściwych proporcji azotanów do fosforanów lub bardzo wyraźnymi brakami/nadmiarami któregoś z nich - bez testów tego nie ustalimy a to klucz do rozwiązania zagadki. Z opisu wnioskuję (zgaduję) ze prawdopodobnie masz nadmiary NO3 przy niedoborach PO4 - ponieważ jesteśmy ograniczeni światłem musimy zająć się obniżeniem azotanów.Gdyby światła było więcej można temat załatwić inaczej ale nie ma...

I testów dalej nie ma więc stoimy w martwym punkcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...