Skocz do zawartości

Akwarium 72l - pomoc w obsadzie


pavjush
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dostałem w prezencie rybki do baniaczka 72 l - 60 x 40 x 30, profil

 

Obsada:

razbora klinowa x 15

neon czerwony x 15

kirysek spiżowy x 2

obiekt niezidentyfikowany x 1 typu glonojad (2,5 cm) (wieczorem wrzucę zdjęcie, bo sama nazwa "glonojad" mi nie wystarczy)

 

Do tego na razie mam roślinki 3 planu:

kabomba karolińska

rotala wspaniała

żabienica ocelowata

 

Z tego co wyczytałem, nie trzyma się dwóch ławic, ale w związku z tym, że zostałem postawiony przed faktem dokonanym, czy jednak mogę je zachować? Czy jedną oddać?

Kirysków dobrać do 6 sztuk?

dopóki nie zidentyfikujemy tego glonojada nie mam co do niego pytań.

 

Planuję też jeszcze jakiś mały harem dobrać (prętnik karłowaty), ale ze względu na dwie ławice boje się przerybienia (chociaż świetnie się uzupełniają, czasem jakiś neon popływa z razborami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwóch ławic nie trzyma się w tak małym zbiorniku ze względu na estetykę. Ryby będą się mieszać. Ławice się rozbiją i nie wygląda to za ciekawie. Będą bardziej płochliwe niż w momencie, gdy jest jedna ławica.

Wszelkie zbrojniki wymagają 80 cm długości zbiornika. Glonojad do oddania.

Kiryska dokup do 6, chociaż lepiej by było zmienić gatunek na mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z prętnikami lub innym haremem, np pielęgniczki żółtej? Nie będzie za gęsto?

 

Te dwie ławice (neon i razbora) bardzo rzadko się mieszają (w zasadzie tylko wtedy kiedy ich szlaki się przecinają), zwykle trzymają się osobno. Więc jeśli chodzi o samą estetykę i jeśli obecność dwóch ławic nie wpłynie na to czy będę mógł mały harem dołożyć, to je pozostawię.

 

Na wystraszone tez nie wyglądają - ale nie będę się upierał jeśli trzeba będzie oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwiema ławicami i po oddaniu zbrojnika, nic bym już nie dodawała.

Jeśli zrezygnujesz z jednej z ławic możesz dodać harem prętnika karłowatego.

Na pielęgniczkę żółtą masz za małe akwarium, wymaga 80 cm długości. Pielęgniczki są dosyć terytorialne i powierzchnia dnia ma duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pielęgnic to co głowa to opinia (od 50cm długości dna akwa niektórzy piszą, mogę źródła podać), ale jakbym miał trzymać tylko je, to pewnie bym się decydował na jeden harem w moim baniaczku. W mojej sytuacji muszę zastanowić się co do oddania jednej ławicy i dołożenia prętników. Czy wszystkie glonojady (te ssące szyby) to zbrojnikowate, które dorastają do minimum 12 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pavjush, to bardziej skomplikowana sprawa. Ogólnie nie. Ale też nie wszystkie zbrojnikowate jedzą glony. Większość zajmuje się pierwotniakami i skorupiakami żyjącymi w glonach albo drewnem. Ogólnie z powodzeniem możesz trzymać 6 otosków, o ile upewnisz sięże są tego samego gatunku.

 

Ale na Twoim miejscu bym olał to, bo nie są Ci potrzebne. Wystarczy wyczyścić raz na 2 tygodnie szyby.

 

Skup się na prętniku karłowatym, razborkach i może trzech gupikach. Gupiki uzupełniają sobie glonami dietę na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie ja. W dziale identyfikacji okazało się, że to jednak zbrojnik niebieski (najprawdopodobniej), w dodatku z rybią ospą.

 

Pytanie własnie o niego- czy skoro jest jeszcze mały, to oddawać go do sklepu, gdzie będzie pływał w jakimś 60l akwa bez podłoża i roślin i czekał na nowego właściciela, czy potrzymać go do jakiegoś rozmiaru, do którego nie będzie działa mu się krzywda a przy okazji jazdy do miejsca gdzie był kupiony go oddać ? Nie mam znajomych z akwa, sklep w którym był kupowany jest 70km ode mnie, a szkoda mi tylko z nim jednym jechać. Mam jeden blisko akwarystyczny, ale warunki nie sadzę żeby miał tam lepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojnik niebieski dorasta do 8-10cm max. Ja bym go zostawił. Ponieważ kiedyś trzymałem 4 w 50 litrach (oczywisty brak doświadczenia w tamtym okresie) oraz z powodzeniem dochowywałem się regularnie potomstwa. Także uważam że jeden może spokojnie zostać w twoim akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...