Skocz do zawartości

jakie rybki do 300 l. Dla nowicjusza.


Metal75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hell-ooo Załoga!

Jestem nowym akwarystą, a zawdzięczam to moim synom którzy zażyczyli sobie rok temu akwarium na dzień dziecka. Pierwsze akwarium miało zaledwie 30 l i było tam 5 rybek: 2 gupiki, dwa dania pręgowane i kosiarka. Kilka roślin i korzeń. Akwarium przez rok przetrwało rybki mają się świetnie. Myślę, że egzamin wstępny z moimi synami zdaliśmy. Teraz czas na akwarium większe. Dostaliśmy 300 litrowe akwarium profilowane, mamy już oświetlenie (2x36) , filtr kubełkowy JBL e900 plus dodatkowo wewnętrzny. Posadziliśmy roślinki, mamy fajną skałkę z otworami, jasny żwirek, a po jednej stronie akwarium na ok. 40 cm 2 powierzchni ułożone czarne, okrągłe duże kamienie (kupione w ogrodniczym podobno są z Kamerunu- odpowiednio przygotowane przed wrzuceniem do wody. Dokupiliśmy też kilka rybek: 2 węgorki (chowają się w tych czarnych kamieniach), jedną kosiarkę- czyli są już dwie, 6 gupików, 6 danio, 2 molinezje srebrne, 6 żwawików, 3 labeo (!!! nie wiem czy to dobry pomysł!!!). No i teraz PYTANIE:

 

Jakie jeszcze rybki mogę wprowadzić do akwarium???? I czy nie oddać labeo?- strasznie się ganiają- co prawda między sobą ale lada chwila i będą killerami. Co sądzicie o tych czarnych kamieniach? Jak z roślinkami? i czy mogę jakiś korzeń dołożyć?

 

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

 

Metal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Korzeń jest wskazany.

Labeo (jak się domyślam bicolor) będą się ganiały. Są to piękne ryby ale b. wojownicze. Może gdybyś miał b. zarośnięte akwarium z wielką ilością kryjówek to dwa jakoś dadzą sobie radę. W sumie akwarium nie jest takie małe ale...

Ten filtr ma trochę za mały przepływ (ok 450 l/h) na taki litraż i możesz mieć problemy z filtracją choć może podłoże załatwić to co brakuje.

kosiarki powinny być w stadzie. Molinezje w haremie lecz preferują twardszą i bardziej alkaliczną wodę niż pozostałe ryby (z wyj. gupików i węgorków).

Ja bym uzupełnił ryby, które posiadasz, oddał labeo i zdecydował się czy chcesz mieć ryby z BW czy z wód słonawych/twardych.

 

PS

powierzchnię skałek policzyłeś nieprawidłowo... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Labeo oddać jeżeli masz cokolwiek czerwonego. One mają to genetycznie zapisane że czerwonemu trzeba wpierdzielić.

 

Te molinezje to słaby pomysł też jest, tak jak kolega napisał wyżej, mają inne wymagania co do wody.

 

Węgorki mogą też złapać agresora względem siebie. Obserwuj je po zgaszeniu światła. Pamiętaj też że to będzie 35 cm ryby.

 

Jasny żwirek może być problemem o tyle, że mało która ryba lubi jasny żwir :P Ale jeśli nie oświetlacie zbyt mocno to nie ma problemu.

 

Kosiarek możecie mieć śmiało 8.

 

Z danio jest problem, bo dla nich ekstremalna granica temperatury jest zaledwie minimum dla reszty ryb.. Także ja bym sobie na waszym miejscu je odpuścił. Wybierzcie sobie jakąś stadną rybkę która żyje w zakresie 24-26 *C

 

Kupcie jakieś rośliny pływające (pistia, limnobium) i kupcie sobie harem prętnika karłowatego 1+2 harem bojownika 1+2 i harem gurami mozaikowego 1+2. Tylko akwarium będzie musiało być dość intensywnie zarośnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Koledzy!!!

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Tak się stało, że musiałem adoptować kilka ryb mojego kumpla, któremu żona zabroniła mieć akwa (kurna, nie żeńcie się....) i teraz do tego wszystkiego mam jeszcze 2 platydorasy, 2 kiryśniki, 2duże bocje, 4 barwniaki czerwonobrzuche, 1 brzankę denisona i ducha amazońskiego. I teraz tak: zniknęły mi nagle kosiarki, jeden labeo i jeden żwawik- czy coś je mogło pożreć???

 

A poza tym mam w ciąży 3 gupiki juz od jakiegoś czasu i nie wiem kiedy sie urodzi w końcu to małe coś i co z nimi zrobić. Dzieciaki chcą mieć małe rybki ale nie wiem jak się do tego zabrać.

 

Czasami robią się też czarne śliskie glony na roślinach i kamieniach... można coś z tym począć? na razie czyszczę to wszystko regularnie ale po paru dniach znowu się tworzą.

 

Pomocy!!!! I wielkie dzięki!!!!

P.S. czym to wszystko karmić, na razie mam jakieś płatki i granulki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...