Skocz do zawartości

70l praktycznie od nowa.


monk1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam akwarium 50\50\30. Poprzednia obsada była co najmniej naganna (uzgadniana z rewelacyjnym gościem z zoologicznego;/) dlatego teraz przed przeprowadzką postarałem się o pooddawanie rybek i zostało mi:

1 x bojownik

3 x neonki

2 x gupik

1 x ślimak helena

 

Była już przeprowadzka i za razem restart akwarium i teraz plan jest uzupełnić obsadę. Stąd też moja prośba o pomoc, was-bardziej doświadczonych!

 

To co bym chciał (choć wiem że za bardzo nie mogę-ale może coś doradzicie, albo sami powiecie że mogę tu coś ponaciągać ; ):

 

1 x bojownik

10 x Neon / 10 x Piskorek / Razbora Galaxy x 10

gurami / pętnik karłowaty (no i tu nie wiem, bo chyba całkowicie odpadają, co? Czy może jednak? a jeżeli to jedną sztukę? )

1 x glonojad / 4 otoski (gdzieś doczytałem że na glonojada to trochę mało miejsca, dlatego myślę nad tymi otoskami)

4 x platynki

3/5 x drobnoustek

 

Co myślicie?

 

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może samo gurami czekoladowe? Dla niego możesz zrobić jednogatunkowy BW azjatycki. Tu masz przydatny link:

 

http://akwa-mania.mud.pl/literatura/art ... adowe.html

 

Myślę że z powodzeniem harem zmieścisz.

 

Obsada która planujesz to bajzel i to w złych proporcjach ;P Poczytaj trochę o jednogatunkowych baniakach i biotopach, może znajdziesz coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co chodzi, to mogła by być naprawdę spora 'zajawka' takim zbiornikiem jednogatunkowym, tylko przyznam że lubie posiedzieć z piwem z godzinę przed akwarium w którym jest sporo kolorowych rybek, a każda inna. Dlatego też taki dobór.;/

 

No to może żeby ograniczyć ten 'bajzel' (bo rozumiem że miałeś na myśli różnice potrzebnych parametrów potrzebnych do trzymania tych ryb).

Jutro do południa powinienem znaleźć czas to poczytam o tych jedno gatunkowych-choć przyznam że trochę już się boje bo jak już się domyślam trzeba będzie dość hardcorowo trzymać się parametrów, a nie ma co ukrywać akwarystyką zainteresowałem się 8miesięcy temu...

 

ogólnie we wtorek chciałem zrobić zakupy, jutro postaram się uzupełnić wiedzę o jednogatunkowych, ale jeśli bym nie znalazł żadnego co by mi spasował to mogło by być coś takiego:

 

 

10neonek

4prętnik karłowaty

5drobnoustki

ze 4 platynki

i glonojada jednego..

 

mogło by to tak wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienniaki tam nie pasują z racji odmiennych wymagań co do wody. Lepiej kup 8 drobnoustków do kupy. A najlepiej wybierz jedną ławicę, dwie w małym akwarium nie będą się ładnie prezentować. Jak chcesz już ogólniaka:

 

12 - drobnoustków obrzeżonych - one nie przekraczają tych 5 cm, czyli nadają się do takiego niewielkiego akwarium

1+2 - prętnik karłowaty

1 - zbrojnik niebieski, lub dwa małe inne do 10 cm (np zebry, ale one ponad stówę za sztukę kosztują)

 

Możesz śmiało wrzucić ze 4 helenki, parę świderków, oraz wymienić prętnika na bojka.

 

To jest małe akwarium i strzelenie obfitej ilości zwierząt po prostu nie wyjdzie im na zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienniaki tam nie pasują z racji odmiennych wymagań co do wody.

Żeby mówić o innych wymaganiach, trzeba byłoby znać obecnie panujące warunki w akwarium, a parametrów w temacie podanych nie widziałem. Owszem, można zrobić obsadę pod miękką i kwaśną wodę - ale w baniaku taka być nie musi.

 

Typowa polska twarda kranówka, w większości przypadków jest idealna dla żyworódek i to raczej reszta obsady "dostosowuje" się warunków jakie są. Poza tym, nawet gdyby te warunki były nie książkowe pod platki, to nic nie szkodzi. Chyba tylko jakieś skrajnie kwaśne BW robione z RO mogłoby im nie odpowiadać. Obecnie hodowlane odmiany czują się dobrze na bardzo szerokim zakresie parametrów.

Zbrojnik niebieski raczej nie obleci w takim akwarium. Wymień to na 6 otosków.

Tak, dobrze że to zauważyłeś. Zamiast otosków mogłyby być jeszcze jakieś małe L-ki. ale nic z popularnych [popularnych jak na tak rzadkie ryby] gatunków nic mi nie przychodzi na myśl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, zawaliłem z parametrami-powinienem na to wpaść. Jest prawie jak przypuszczałeś. Tylko ostatnio dałem pół baniaka wody z studni i teraz woda jest: półtwarda ok. 12st dGH (piszę około ponieważ mam testy paskowe i te kolory są niepewne), a ph obojętne.

 

Co do drobnoustek to w przyszłym tygodniu będę w opolu tam w jednym zoologicznym jeszcze nie spotkałem się żeby czegoś nie było. Tylko zastanawiam się nad jedną rzeczą napisałem o neonkach i odrzuciłeś (tak to zrozumiałem), z jakiegoś względu nie pasowały by? Od zawsze mi się bardzo podobały, a taką ławice 10sztuk chyba mógłbym mieć (oczywiście zamiast drobnoustek)-tak przynajmniej mi się wydaje.

 

 

 

ps. L-ki(?) to jest jakiś skrót jakiejś ryby, bo próbowałem szukać ale nic takiego nie znalazłem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym powodem jest to, że wg mnie neony wyglądają dobrze w stadzie powiedzmy 30-40 sztuk, kiedy tworzą czerwoną opalizującą na niebiesko chmurę, a tutaj takiego stada nie zmieścisz.

 

Drugim jest to, że to co podaje jest tylko propozycją, a jak patrzy się na n-tą obsadę z neonami to już się odechciewa wszystkiego ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, zawaliłem z parametrami-powinienem na to wpaść

Ogólnie testy paskowe są do...kitu. Mówiąc delikatnie. Dają wartości grubo orientacyjne, a często nawet błędne. Mimo wszystko, podaj wszystkie parametry jakie możesz z nich odczytać, pod tym kątem łatwiej doradzać obsadę. ;)

z jakiegoś względu nie pasowały by?

Nie byłoby zbrodnią jeszcze przy takiej twardości hodować Innesy, gorzej z czerwonymi i zielonymi - choć i tak można by ten parametr obniżyć. Jeśli nie przeszkadza Ci to że są popularne, tak jak pisze kolega wyżej, to mogą być. Za to dla platek, super.

ps. L-ki(?) to jest jakiś skrót jakiejś ryby, bo próbowałem szukać ale nic takiego nie znalazłem:D

L-ki, Loricariidae, zbrojnikowate. Mają własne nazwy łacińskie, ale też kilka numeracji, z czego "L" jest najpopularniejsza. Ogólnie liczba samych poznanych i skatalogowanych ryb tego typu to przynajmniej paręset różnych gatunków, z czego kilkanaście jest dostępnych na akwarystycznych giełdach i w niektórych hurtowniach, a część to białe kruki których w Polsce się nie dostanie. Mówiąc o gatunkach dostępnych w Polsce, ceny od 10-15zł za najpopularniejsze i łatwe w rozrodzie sztuki, po i czterocyfrowe kwoty za bardzo rzadkie, a już w szczególności dzikie okazy. W sklepach próżno ich szukać, chyba że na specjalne zamówienie. W typowym polskim zoologu dostaniesz co najwyżej hybrydę zbrojnika niebieskiego, a czasem względnie jakiegoś pleco, lub gibka - który dorasta do pół metra, tyle.

 

Przykładowe L-ki:

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... ZzR0BgQIML

http://badmanstropicalfish.com/profiles ... s_eric.jpg

http://cdn.tradebit.org/usr/stock-photo ... /24309.jpg

http://www.goldfishandkoiusa.com/images/l-114-2.jpg

http://www.israquarium.co.il/FishPhoto/ ... A-33_2.jpg

Jak widzisz zbrojniki są dość różnorodne, zarówno pod względem ubarwienia, jak i wielkości [od paru cm, do ponad metra], jak i pokarmu jaki pobierają [drewnojady, mięsożercy, roślinożercy/glonożercy].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...