Skocz do zawartości

Gnijące rośliny czy to glon czy bakteria pomóżcie !!!!


Darkpillow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem dużego kalibru rośliny mi gniją w całości lub tylko liście.. Proszę o pomoc, mam tak już od dawna ... Akwa stoi już jakiś 1 rok,

ryby : Neonki, Tetra czarna , brzanka wysmukła

Rośliny: Ludwiga glandulosa, Myriophyllum hippuroides ziel. oraz trawa chyba bryksa japonska

Woda mięka i kwaśna

Oświetlenie 2X t8 oti plant i opti natutal < 2X 18 W>

Filtr sun sun 0-14F w środku wkład filtus Nitras < Wypalona glinka >, podmiany co tydzień i w tedy czyszczę filtr < nie do końca >

Do wody leje Macio red

Proszę was o pomoc końcówki jak i całe łodygi roślin mi gniją jednak szybko odrastają ... przycinam i wycinam zgniłe miejsca już od kilku miesięcy i dalej nie wiem o co chodzi.

ostatnio rośliny mi zaczęły mocniej gnić więc postanowiłem o tym gdzieś napisać ...

Proszę pomóżcie

Fotki :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem u Ciebie są okrzemki, które zaatakowały rośliny.

Okrzemki są to glony, które powstaną gdy w akwarium jest za dużo światła lub gdy barwa światła nie jest odpowiednia.

Podaj ile Twoje akwarium ma litrów.

Ma to znaczenie do wyliczenia mocy światła na jeden litr wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu okrzemków nie widzę , 2x18w na 110l to mało ale małowymagające rośliny powinny dać radę. Przy słabym świetle nawet jak będziesz podawał nawozy to nic nie pomoże. Pewnie masz pokrywę a tam są słabe świetlówki , jak wielu akwarystom i Tobie nie obędzie się bez przerabiania oświetlenia.

Chemii nie lej bo też nie pomoże , ec pomaga na niektóre glony ale u Ciebie problemem jest oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ... oświetlenie już zmieniałem to nie jest to &lt;ostrzeżenie: gó...&gt; co wkładają do pokryw .. to są świetlówki z diversa T8 ... Ale i tak lipka Ludwiga mi powinna przy tym bez problemow rosnąć.... ja sądzę że to jakaś bakteria ... bo od słabego światła nie gniją rośliny. Mam zamiar wymienić je na T5 i zrobić instalacje CO2 ... po prostu chce przerobić na holendra bo podłoże mam świetne ... ale nie będę tego przerabiał dopóki się nie pozbędę tego czegoś ... Nie wiem już sam, w akwarystycznym załamują ręce (bo nic innego nie potrafią ) mam nadzieje że tu znajdę odpowiedz ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia żadnej bakterii tylko niedostosowanego nawożenia do tego światła które jest w tym zbiorniku. Zrób testy na NO3, PO4 i Fe. Opisz dokładnie jakimi nawozami nawozisz i w jakich ilościach. Jak często podmieniasz wodę. Jeśli chcesz postawić holendra to najpierw musisz nauczyć się nawożenia i doprowadzić to akwarium do wzorcowego stanu - potem można zaczynać budowę akwarium z trochę wyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... pisałem już Macio RED pro ... leje 3 mil dziennie bo nie mam w ogóle tych minerałów w wodzie ...

jakieś 0,36 na litr oświetlenie ..

Podmiany co tydzień max co półtorej jakieś 15 % wody czasami 30%

wodę mam z naturalnego źródła ale biorę prosto z ujścia...( nie z rzeki ani studni !!!!!! )

Nie wiem dużo o nawożeniu ale od kąt nawożę rośliny szybciej rosną ale i szybciej gniją ....

Ratujcie ludzie ...

A zapomniałem o czymś ważnym .... lałem żelazo ( Felio + Pro ) ale przestałem bo nie robiłem testu na żelazo a gosciu w sklepie mi powiedział że w tym NPK jest wszystko ... Ta ale żelaza nie ma ..... aaaaaaaaaaaa zbije go i siebie że tego nie za uwarzyłem .... dobra ile i czego lać ? testy na NO3, PO4 i Fe zrobię jak wyzdrowieje bo niestety jestem chory ale żelaza nie mam na 90 % ...

 

POLSKA 1:1 z Rosją WYJDZIEMY Z GRUPY !!!!!!!!!!! JEEEEE

 

Pisz poprawnie.

Forum wymaga stosowania wielkich liter na początku zdań i polskich znaków.

Czerwony kolor jest przeznaczony dla moderacji.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nawożeniem jest tak - nawozić należy w odpowiednich ilościach wszystkimi niezbędnymi pierwiastkami. Muszą być także zachowane odpowiednie proporcje jednego do drugiego. Jeśli występuje wyraźna dysproporcja od prawidłowych ilości dzieją się cuda właśnie takie jak u Ciebie - czyli pojawia się gnicie roślin , glony itd.Największy problem jest z ustaleniem tych właściwych ilości - w Twoim przypadku dodatkowe utrudnienie ponieważ stosujesz nawożenie nawozami z serii PG - a producent w swej łaskawości podaje tylko jakie pierwiastki występują w danym nawozie - ile ich jest wie tylko on (producent) i chyba sam Pan Bóg.I teraz rozwiązania są takie: Zakupić pełną linię nawozową tego producenta ponieważ i tu zacytuję siebie co przemawia za tym żeby nawozić nawozami gotowymi -

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego Pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta.

No i badanie testami aż w końcu dojdziesz do wniosku że jest możliwość nawożenia taniej , prościej i wygodniej :)

Wersja tańsza i lepsza. Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium . Więcej o nawożeniu solami --->>http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Nawożenie nie jest skomplikowane - ale należy wiedzieć jak wyglądają prawidłowe zasady - jeśli je poznasz zobaczysz jak bardzo nas akwarystów "strugają" producenci różnych specyfików. Dlatego polecam zapoznanie się z moimi dwoma artykułami zamieszczonymi w podpisie. Bez testów podstawowych na NO3, PO4 i żelazo problemu raczej nie da się rozwiązać (przynajmniej ja nie znam takiego sposobu) Nie szukaj doradztwa w sklepach bo sprzedawcy w większości to ludzie z łapanki którzy nie mają pojęcia co sprzedają . Odniesienie sukcesu przez akwarystę sukcesu , nie leży w interesie żadnego sklepu :) Brak wiedzy w temacie gwarantuje zaś ze pojawiasz się co chwilę i zostajesz wyposażony w kolejny "cudowny" środek.

P.S - używaj przeglądarki która podkreśla błędy ortograficzne bo ciężko się czyta Twoje posty pomijam już fakt że regulamin za taką pisownię przewiduje co najmniej ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra spokojnie oddychaj ..... jestem troszkę zdenerwowany ze nie przeczytałem twojego artykułu wcześniej bo teraz mam 2 płyny (35zł) do wywalenia albo nie wiem dam komos ...

troszkę jeszcze mało łapie te wszystkie sole, ale przeczytam wszystko jeszcze raz i postaram się coś ułożyć dla mojej 110l jak ułożę to ci napisze ^^

Dzięki :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm znalazłem coś takiego .... http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikr ... 62565.html

mogę to stosować i do tego jakieś co2 np. rozcieńczamy 50ml aldehydu 25% dodając 450ml wody RO i otrzymujemy 500ml naszego "carbo"

jak to ująłeś w swoim temacie o nawożeniu .....

Tylko nie wiem czy ta mieszanka Mikro i makro z allegro jest ok ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawiły się w bardzo dużej ilości glony które wyglądały jak cienki zielone nitki! Bardzo mocno "przyczepione" do liści roślinek. Na szczęści pozbyłem się ich, więc napiszę jak to mi się udało: Najpierw wyjąłem wszystkie roślinki i dokładnie je przecierałem (każdy liść z osobna) delikatną gąbką, część liści nie była już do odratowania, więc je po prostu obciąłem, następnie odłowiłem rybki. Dokładnie wyczyściłem całe akwarium (szyby, dno, filtry, grzałkę itp) roślinki podczas całego procesu czyszczenia trzymałem w wodzie z dużym dodatkiem Tetra AlguMin (10 nakrętek na ok 5 litrów wody) cały proces trwał ok 3 godz. Po wyczyszczeniu całego akwarium i zalaniu go częściowo wodą (miałem przygotowane wcześniej cztery wiadra z wodą - w sumie 80 litrów wody na 98 litrowe akwarium, które stały przez 5 dni). Urządziłem całe akwarium, sprzęt, roślinki, zalałem do końca wodą, wpuściłem rybki i przez pierwsze 3 tygodnie podmieniałem wiadro wody (na 98 litrowe akwarium) co dwa dni. Pół roku po tym zabiegu nie ma śladu po jakich kolwiek glonach!

Najbardziej podstawowe przyczyny powstawania glonów:

- akwarium stoi w nasłonecznionym miejscu

- zbyt rzadkie podmiany wody (polecam co 4-5 dni podmianę 15% - 20% odstanej w wiadrze wody)

- zbyt duża obsada rybkami (można przyjąć że na 1 litr przypada 1cm rybki = dla jednej dorosłej neonki przyjmij 4,5 litwa wody, dla 10szt dorosłych neonek będzie potrzeben akwarium minimum 45 litrów)

- zbyt mała obsada roślinkami

- nieodpowiednie nawożenie roślin

- mało wydajny system filtracji wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siema Łoren jest sprawa ....

chce kupić takie nawozy ... dobre ??

Marco :

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/47/k ... -gram.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/11/k ... -gram.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/18/k ... -gram.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/147/ ... -gram.html

Micro :

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/92/n ... 00-ml.html

Tytan :

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/6/bi ... 20-ml.html

 

Coś jeszcze zamówić ??

 

2. to na temat właśnie miałem niezły wysyp okrzemków a zielenic jet mniej testy zrobię jak najszybciej ... ale z tego co wiem fosforu prawie w ogóle nie miałem i miałem sporo zielenic a teraz jak nawarze to mi się okrzemki sypły ....

już nie wiem sam co robić, zamówiłem aldechyd jak przyjdzie to zrobię roztwór ... ( jeszcze nie wiem jak bo to jest 24 % adechyd a w kalkulatorze jest 4% .....)

Pomóż co robić ?? przestać lać nawozy ??

zaciemnić akwa ??

Rośliny mi dalej gniją wiec do kotka, zaraz zostaną same kikuty .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...