Skocz do zawartości

Sinice i zielenice


Ninushka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem tu nowa, mam nadzieję, że dobrze zamieszczam posta...

Jak się domyślacie: mam problem z glonami. Prawdopodobnie mam sinice i/lub zielenice. Obecnie nie mam możliwości zrobienia zdjęć, ale później je wrzucę. Mam 40l akwarium (restart zbiornika pod 20.04.2012), a w nim 15W świetlówkę 18000K. Świecę 10-12h na dobę. Podłoże to żwir, ok. 3mm. Filtr kubełkowy max 300l/h, nie nawożę CO2, używam Classic Planta Gainer przy podmianie raz w tygodniu 15l dodaję 3-4ml i czasem 1ml w tygodniu. Nie znam parametrów wody, jestem laikiem i nie mam niczego, czy mogłabym je zmierzyć. Rybki (15 neonków Innesa, 15 bystrzyków Amandy, 1 zbrojnik niebieski, 1 kirysek panda) karmię roślinnym pokarmem płatkowym, zjadają go chyba w całości tak, że nic nie opada.

Obsada roślinna: Hygophila Polysperma, Egera Densa, Limnophila Sessiflora, Ludwigia Repens, Bacopa Caroliniana, Flame moss i 3 inne gatunki.

Glony pojawiły się na Limnophili i mchach.

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże...

 

Wydzielam Twój temat, żeby się nie mieszało.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam Classic Planta Gainer przy podmianie raz w tygodniu 15l dodaję 3-4ml i czasem 1ml w tygodniu.

Ninushka mi napisałaś "dodatkowo nawożę "w celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego" tak pisze producent Classic Planta Gainer po 1 ml 2 razy w tyg. ".

Tu nie ma co ściemniać ;)

Każdy miewa problemy w akwa i popełniał błędy,ale jak chcesz,żeby Ci pomóc,to pisz jak jest.

Tym bardziej,że przy takim litrażu to może mieć znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ninushka - aby postawić prawidłowa diagnozę co dolega "choremu akwarium" należy go zbadać ;) Powodów powstawania glonów jest bardzo dużo .Zacząć musimy od tych które występują najczęściej. W Twoim przypadku najprawdopodobniej przyczyn jest kilka - Pierwsza która wynika z opisu - światło - 18000K to lampa do akwarium morskiego o specyficznym spektrum światła nie nadająca się do oświetlania akwarium słodkowodnego.Świetlówka bezwzględnie do wymiany, możesz zastąpić ja świetlówką o temp barwowej od 6500K - 10000K.

Drugą przyczyną są najprawdopodobniej niewłaściwe proporcje azotanów do fosforanów (do ustalenia wyłącznie przy pomocy testów na NO3 i PO4) i do tego podawanie nawozu mikro którego rośliny nie mogą pobrać. Taki mechanizm występuje w 90% przypadków. Żeby sprawę załatwić poprawnie będziesz potrzebowała dwóch podstawowych testów na NO3 i PO4 jakbyś jeszcze miała test na żelazo Fe to mielibyśmy wszystko wyjaśnione. Wtedy można zaczynać działać - bez testów to błądzenie po omacku a stosowanie różnych specyfików może doprowadzić do jeszcze gorszej sytuacji niż jest obecnie. Nie kupuj żadnych "cudownych" środków przeciw glonowych - należy usunąć przyczyny a nie skutki. Nie szukaj doradztwa w sklepach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudownie... zła świetlówka :(

Mam drugą która była dołączona do pokrywy, ale ta ma 6200K... To która lepsza?

Co do testów, to jutro jadę na giełdę więc może coś kupię.

Powiedzcie, czy takie oświetlenie byłoby ok:

Aquael Ecoligh PLANT 11W 8000K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dołączana do zestawów to najtańszy "szuwar" - kup nawet najtańszą świetlówkę o symbolu 865 lub 965 i spełni swoje zadanie. Każda która mieści się w przedziale temperatury barwowej od 6500k - 10000K - takie światło jest przyswajalne dla roślin słodkowodnych. - ale tak jak pisałem to pierwsza część , druga to kwestia odpowiedniego nawożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że można pozbyć się glonów podając potas - całkiem możliwe że u kogoś brakowało właśnie potasu , podał i akuratnie pomogło. Zdecydowanie lepiej i łatwiej ustawić nawożenie kiedy mamy jakiś punkt odniesienia - w Twoim przypadku to określone poziomy NO3 i PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłam tak:

2 tygodnie temu kupiłam kulki gliniano torfowe i umieściłam przy korzeniach roślin.

Zauważyłam, że glony na mchach lekko się zmniejszyły, ale na limnophili pozostały, więc obrośnięte rośliny po prostu usunęłam. Miałam też zielone wykwity na szybach i musiałam je usuwać gąbką, teraz ich nie ma.

On ostatniej podmiany wody (4 dni temu) stosuję codziennie złotą symfonię.

Na mchach zostało jeszcze trochę glonów, ale chyba wszystko zmierza w dobrym kierunku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...