Skocz do zawartości

Problem z glonami przy świeżym zbiorniku


Clipper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane 1.5 miesiąca temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 240L (120x40x50)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x38W DayLight

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 8 do 16 (6h)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa AquaArt Substrate+ i żwir kwarcowy ok 2-4 mm

6.Filtracja - JBL 1200 (ceramika, gąbka, wata perlonowa)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny

8.Ozdoby (jakie)- Korzeń mangrowy

9.Rośliny (ile,jakie)- Echinodorusy, Valisnera, cryptocoryna, anubias, cyperium (razem ok 20 szt.)

10.Ryby - obsada (jw.)- Paletki x8, neon x20, kirys x6, Loricaria x2

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 15%, woda na początku z baniaków do picia, później kranówka z Sera Aquatan i Sera Aquatan BlackWater

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- AquaArt Substrate+, Florenette A, AquaArt K+, Ferro+, Macro,

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Sera CO2 dyfuzor na tabletki

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - PH 6.6 -6.8, GH 5, KH 4, NO2 0, NO3 0 (wg testów paskowych z Sery)

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Odstawiłem pokarm na jakiś czas i nawozy w płynie, dorzucenie 'glonojadów', dolewanie bakterii co jakiś czas Sera Nitrivec

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele, po jakimś czasie denne ryby to zjadają

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak

Opis problemu-

Akwarium zostało założone 1.5 miesiąca temu. Pierwsze ryby wpuszczone tydzień po (20 neonów, 6 kirysów). Po 2 tyg. od wpuszczenia ryb przy zredukowaniu NO2 do minimum, wpuszczone paletki. NO2 poszło w górę, ale regularne podmiany co 2 dni zbiły to do 0. Akwarium jest w miejscu gdzie słońce raczej nie dociera bezpośrednio ale na pewno nie świeci dłużej niż 30 min. Glony które się pojawiły to ciemne nitki, obrosły anubiasy, echinodorusy. Dodam jeszcze że na początku założenia akwarium zrobiłem duży błąd gdyż światło świeciło się 24h bo przez tydzień nikt nie mógł gasić światła a nie miałem czasowego wyłącznika. Zrobiłem to dlatego żeby z braku światła rośliny nie umarły. Pojawił się zielony glon nitkowy na całym akwarium. Po założeniu czasowego wyłącznika, wpuszczeniu ryb glon zniknął. Pojawił się inny, ciemniejszy i na liściach roślin. Nie chce stosować chemii która pseudolikwiduje glony. Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że na początku założenia akwarium zrobiłem duży błąd gdyż światło świeciło się 24h bo przez tydzień nikt nie mógł gasić światła a nie miałem czasowego wyłącznika.

Gratulacje :), trzeba było po prostu nie zapalać światła przez ten tydzień i po krzyku :).

Piszesz, że pojawił się nowy/inny ciemny glon - albo brunatnice albo okrzemki. Najlepsze rozwiązanie to: daj zdjęcia liścia z glonem, będzie łatwiej coś doradzić. Najlepiej liść wyciągnięty prosto z wody i liść(ten sam) już wyschnięty - chcę widzieć kolor.

Jeśli glon łatwo schodzi pocierając go palcami i przy potarciu tworzy chmurkę pyłu to kup otosiki przyujściowe(ja w takim litrażu mam 20szt.), na drugi dzień nie będzie śladu po glonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to świerze akwarium dlatego częste podmiany.

Nawet przy świerzym akwarium, jeśli woda była odstana 2 tygodnie to podmianki żeby były 30% na 2 tyg.

U Ciebie niestety nie odstała, ale akwarium już z pewnością dojrzało.

 

Zdjęcia dam jutro a parametry dałem:

PH 6.6 -6.8, GH 5, KH 4, NO2 0, NO3 0 (jutro sprawdzę kropelkowym testem i podam)

Koniecznie podaj parametry mierzone kroplami, gdyż paski są bardzo nie dokładne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było mierzone kroplami prócz NO3, dziś zmierzyłem i jest wg testów tetry 12.5 mg/l

 

Glon raczej ciężko schodzi pod palcem.

 

Dziś dodałem 2x39W w T5, zobaczymy czy rośliny ruszą bo gniją i zniknie glon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak fotki uniemożliwia postawienie pełnej diagnozy.

Z opisu według mnie problem leży po stronie nieprawidłowych proporcji NO3 (12,5mg/l ? Jak to odczytałeś? Testy sery na NO3 mają podziałkę - 0, 10 , 25, 50 >100) do PO4 -tu mamy znak zapytania bo testów nie ma wcale - i najprawdopodobniej przenawożenie mikro, którego rośliny nie mogą pobrać bo przyrost jest za mały - blokowany przez niewłaściwy poziom NO3 i PO4. Dołożenie światła w tej sytuacji nic nie zmieni akwarium zagloni się jeszcze bardziej.

Nawożenie należałoby poważnie skorygować - można to zrobić w Twoim przypadku wyłącznie przy pomocy testów (NO3 i PO4 najważniejsze! )ponieważ AquaArt strzeże składu swoich nawozów i nie ma możliwości przeliczyć dawkowania na żadnym kalkulatorze - dodatkowo nie mamy żadnej informacji ile tych nawozów podajesz.

Z mojego punktu widzenia nawozy które stosujesz to najgorsze z możliwych rozwiązań (jak za te pieniądze) - podając je nie mamy pojęcia ile czego do wody podajemy a przy akwariach HT - bo tak należałoby to Twoje sklasyfikować - to gwarancja porażki.

Moja propozycja - jeśli kondycja roślin jest jako taka jeszcze to przejdź na nawożenie solami - to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie albo na nawożenie takimi firmówkami które daje się policzyć na dostępnych kalkulatorach np seria E-life , ale to rozwiązanie nieporównywalnie droższe niż sole.

Poglądowa fotka byłaby konieczna żeby w ogóle wiedzieć jakie to glony - bo być może wszyscy w tym momencie błądzimy po omacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie mam i w najbliższym czasie nie będę miał bo miałem brak dostępu do lustrzanki, a telefonem bez sensu robić bo i tak nie wiele się zobaczy. Jak będę coś miał, dam znać. Co do NO3 test z tetry nie ma tak jak z sery że jest granica, od ile do ile tylko jest podane: tyle i tyle. Testu na PO4 też nie mam i raczej w najbliższym czasie mieć nie będę. Ale wątpię szczerze mówiąc żeby był nagły przyrost fosforanów skoro pokarm był sypany w małych ilościach i był całkowicie zjadany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie na skróty sprawa ta wygląda tak - jeśli azotany sa na poziomie ok a rosną glony przyczyny mogą być takie:

1. Za niski fosfor (najczęściej)

2. Za dużo mikro

3.Za mało węgla (CO2)

wątpię szczerze mówiąc żeby był nagły przyrost fosforanów

Ja jestem skłonny powiedzieć, że z opisu wynika że masz własnie poważne niedobory tego pierwiastka . Zasada jest taka - wysypy glonów najczęściej występują z powodu niedoborów a nie nadmiarów. Stąd konieczność korygowania nawożenia.

Ja obstawiam (na podstawie opisu) że masz za niski poziom fosforu i za mało węgla (do tego oświetlenia). Potwierdzić to można jedynie przy pomocy testów albo....eksperymentować bardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren, a nie czasem azot+fosfor tworzy glon?

Jeszcze apropos kondycji roślin, no właśnie jest tak że te rośliny przez za słabe światło (0.25W/L) nie chciały rosnąć, gniły (Poprzednio napisałem że są świetlówki 2x38, otóż mój błąd. Są 2x30). Dlatego dołożyłem światła żeby fotosynteza rośliny była szybsza i pobierały pożywkę glonom. Z tego co się orientuję przy tak słabym świetle CO2 jest zbędne bo rośliny go nie przyswajają w odpowiedniej ilości. A zwiększyć tego CO2 się nie da przy serowskim dyfuzorze bo jest on na tabletki, wrzucasz tabletkę do dyfuzora, ona sie rozpuszcza na co2 i przez plastik półprzepuszczalny go uwalnia. Potrzebowałbym w takim wypadku drugi dyfuzor, ale no nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren, a nie czasem azot+fosfor tworzy glon?

To co piszesz wynika z głebokiej niewiedzy i utartych niczym nie potwierdzonych przekonań . Wszelkie badania które zostały przeprowadzone zaprzeczają takiemu twierdzeniu. Jeśli by tak było jak Ty twierdzisz to po co byłyby produkowane nawozy zawierające azot i fosfor? Chyba nie po to aby ludziom glony rosły? ;) Mechanizm rozwoju glonów jest całkowicie inny . Opisałem je już chwilę temu i pozwolę sobie fragment zacytować

Czemu służy nawozenie roślin

Najogólniej nawozimy po to żeby poprawić kondycję roślin ale też po to aby zwalczać glony. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny ( a więc i glony) potrzebują niezbędnych substancji mineralnych do swojego prawidłowego wzrostu . Musimy wieć zapewnić roslinom własciwe warunki dla ich rozwoju co wpływa hamująco na rozwój glonów. Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak z powodu sukcesywnego pobierania składników odżywczych przez rośliny a co za tym idzie także wydzielanie przez będace w dobrej kondycji rośliny substancji które hamują rozwój glonów . Takie zjawisko nazywa się alleopatią . Tak więc pierwsza podstawowa zasada nawożenia – nie bójmy się ataku glonów spowodowanych przenawożeniem – bo to nie jest prawda że glony biora się z nadmiarów – glony pojawiająś w wyniku skumulowania kilku czynników w tym pierwszym jest słaba kondycja roślin wynikająca z niedoborów substancji odżywczych . Rośliny które mają nawozów pod dostatkiem produkują w wyniku fotosyntezy wiecej substancji odżywczych niż jest im potrzebne do utrzymania się przy życiu i sa one wykorzystywane do przyrostów , ale także na wytwarzanie substancji które są niezbędne do obrony (choćby przed glonami) a także do symbiozy z innymi roślinami. Kolejna sprawa która się wiąże z prawidłową kondycją roślin wyższych to transport tlenu pochodzącego z fotosyntezy do korzeni co wspomaga prace bakteri tlenowych.Te z kolei wspomagają przemianę materii w podłożu dostarczając roślinom nawozy w przyswajalnej dla nich postaci . Dlatego niezbędne jest w akwariach roślinnych żyzne , zasobne podłoże (nie sam żwirek) . Rosliny mogą wtedy także wytwarzać substancjie hamujące wzrost innych roślin ( w tym także glonów). Kiedy kondycja rośliny jest słaba emitowanie wymienionych wyżej substancji ustaje roślina staje się bezbronna i zaczynają się problemy z glonami.Można zaobserwować czarniejące , gnijące korzenie w strefach beztlenowych , powierzchniowe gnicie czesci roślin, co dostarcza glonom tzw „organicznego węgla” tzw DOC który emitowany jest do wody własnie z powierzchni roslin.

I mechanizm wysypu glonów

o co należy zadbać żeby było wszystko ok.?

Przede wszystkim o to, żeby wszystkie potrzebne składniki w wodzie były. Większość problemów jakie pojawiają się w nawozeniu roślin pojawiają się kiedy któregoś pierwiaska zabraknie albo jest go wyraznie mniej- tu tolerancja jest duża ale nie wolno doprowadzic do wartości granicznych tzn bezpiecznych dla naszego srodowiska w akwarium . Każdy z nich ma określoną funkcję i spełnia określoną rolę w nawożeniu.Mało tego – niedobory poszczególnych pierwiasków mają wpływ na pozostałe. Taki najwyraźniejszy przykład to azot i fosfor którego niektórzy tak panicznie się boją.Niedobory azotu prowadzą do zahamowania przyrostów roślin – w konsekwencji zaczyna się powolne obumierania czesci roślin ( początkowo niezauwazalne gołym okiem) , nastepuje uwalnianie do wody DOC (węgla organicznego) w konsekwencji mamy wysyp glonów. Podobnie ma się sprawa z fosforem którego braki uniemożliwiają roślinom pobierania azotu – w konsekwencji mamy również zahamowanie wzrostu obumieranie powierzchniowe roślin i finał jest taki że także mamy w akwarium glony. Ale tu jedno zastrzezenie – fosfor rośliny potrafia zmagazynować a glony nie i w walce z glonami może nam ten fakt pomóc .

Proponuję się zapoznać tym artykułem - sądzę że wielu rzeczy się dowiesz >>>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w końcu zrobić zdjęcia, kontakt z tym akwarium mam tylko raz w tygodniu dlatego tak długo trwało dostarczenie zdjęć.

Zdjęcia są fatalnej jakości bo robione telefonem dlatego wybaczcie.

 

http://img213.imageshack.us/img213/1719/zdjcie0279w.jpg

http://img20.imageshack.us/img20/4010/zdjcie0280y.jpg

 

Na pierwszym zdjęciu są ciemne włoski, a na drugim na anubiasie taki brązowy nalot, nie schodzi on pod paznokciem za łatwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt dobrze widać i szkoda że nie wrzuciłeś zdjęcia całego zbiornika - z tego co zauważyłem - potwierdza to co napisałem wcześniej - Najprawdopodobniej braki fosforu i przenawożenie mikro a także braki węgla (CO2) są przyczyną Twoich glonów. Sytuacja wygląda niezbyt dobrze

Widać obumarłe już rośliny które się rozkładają w akwarium i dostarczają DOC - pożywki dla glonów. Powinieneś zrobić gruntowne oczyszczenie zbiornika ze wszystkich obumierających części roślin , bo są one nie do uratowania. Zdrowe rośliny ale pokryte glonami - wyjąłbym , i poddał kąpieli w roztworze kwasku cytrynowego (20g/3litry wody) przez ok 2 godzin - glony zostaną uśmiercone - delikatnie opłukać i można je włożyć do akwarium. Ale po wyjęciu roślin proponowałbym podmianę wody co najmniej 50% z dokładnym odmuleniem dna. Trzeba ustalić jakoś nawożenie (na nawozach PG nie mam pojęcia jak) i nawozić tak aby utrzymać podstawowe parametry w okolicach NO3 - 10mg/l PO4 - 1mg/l , Potas - 15-20mg/l , żelazo ok 0,3-0,5mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...